КОРИСНО
Познато колико се заиста исплате СОЛАРНИ ПАНЕЛИ: Ово су цене и могућности УШТЕДЕ
Због бројних предности које соларна енергија доноси, попут заштите од раста цена струје, повећане енергетске независности, уштеда на рачунима и смањења карбонског отиска, постала је популарна у домаћинствима.
Више од 2.000 домаћинстава у Србији тренутно има уграђене соларне панеле на својим кућама и тај број континуирано расте.У временима економске нестабилности, ова инвестиција се сматра мудром јер соларни панели нуде решење за чисту енергију и доносе значајне дугорочне финансијске уштеде, омогућавајући енергетску независност вашег домаћинства.
За кога је најисплативија уградња соларних панела?
Уградња соларних панела најисплативија је за власнике породичних кућа који имају стално пребивалиште у тим објектима, имају довољно кровне површине окренуте према југу, енергетску потрошњу већу од просечне и живе у подручјима са високим бројем сунчаних дана током године јер могу значајно смањити рачуне за струју и постићи бржи поврат инвестиције.
Поред тога, људи који желе да буду енергетски независни и заштите се од флуктуација цена струје на тржишту такође су идеални кандидати за уградњу панел система за производњу соларне енергије. Они који су еколошки свесни и желе да смање свој карбонски отисак такође налазе велику вредност у инвестирању у соларне панеле, јер доприносе смањењу емисије штетних гасова и очувању животне средине.
Ако вас занима колико коштају соларни панели и какве су соларни панели цене, треба имати на уму да инвестиција зависи од величине и капацитета система. На пример, за просечну кућу од 100 квадратних метара обично је потребна електрана снаге 4 до 6 kW. Такав систем кошта око 6.000 ЕУР. Период поврата инвестиције је отприлике седам година, у зависности од потрошње енергије и броја сунчаних дана.
Да ли држава даје субвенције на уградњу соларних панела?
У Србији, Министарство енергетике у сарадњи са локалним самоуправама пружа субвенције за инсталацију соларних панела које могу значајно смањити трошкове улагања. Максималан износ субвенције је 420.000 динара за системе снаге до 6 kW. На пример, ако соларни систем кошта милион динара, општина ће покрити 420.000 динара, док ће власник куће платити преостали износ да би мини соларна електрана била израђена. За систем вредан 600.000 динара, општина ће финансирати половину.
Грађани такође имају прилику да аплицирају за више мера истовремено, уместо само за појединачне. Субвенције за појединачне мере покриваће до 50% трошкова, док ће за комбиноване мере оне износити до 65%.
Пријава за субвенције за соларне панеле у Србији укључује неколико корака који су релативно једноставни и лаки за праћење, али захтева испуњавање одређених услова. Да бисте се пријавили, потребно да преузмете образац, прибавите предрачун од понуђача, приложите рачун за струју (са минималном потрошњом од 30 kWh), копију личне карте и доказ о власништву, те комплетну документацију предате локалној самоуправи. Након тога, стручна комисија прегледа пријаву и, ако је све у реду, одобрава субвенцију. Најлакши начин за добијање субвенција је преко фирме која ће вам радити уградњу соларних панела.
Како ћете директно осетити бенефите на ваш буџет?
Инсталацијом породичне соларне електране, директно ћете осетити финансијске бенефите кроз значајно смањење рачуна за струју, чак и до 70%. Искуства корисника показују да просечна уштеда може износити између 50 и 80 ЕУР месечно, што годишње доводи до уштеде од 750 до 800 ЕУР.
Конкретно, домаћинство које троши око 400 kWh месечно може да уштеди око 4.200 динара месечно, што на годишњем нивоу износи приближно 50.400 динара. На основу ових података, поврат инвестиције за соларни систем од 6 kW може се очекивати у периоду од 6 до 12 година, зависно од услова и субвенција које су доступне.
Правилно димензионисани системи омогућавају максимално искоришћавање соларне енергије, што додатно повећава исплативост инвестиције. Купци-произвођачи, познати као прозјумери, који су уградили соларне панеле већ остварују ове уштеде, са очекиваним повратом инвестиције у периоду од шест до седам година.
Шта све доносе соларни панели на краћи и дужи рок?
Ако гледамо краторочне бенефите од уградње соларних панела, то су већ поменуте значајне уштеде на рачунима за струју, енергетска независност јер уколико изградите соларни систем, можете производити своју енергију и бити мање зависни од мреже, као и заштита од флуктуација цена струје.Гледано дугорочно, соларни панели смањују емисије угљен-диоксида и доприносе очувању животне средине. Поред свега тога, ови системи повећавају вредност некретнине за 4-6% јер представљају атрактивну надоградњу и обезбеђују стабилан извор енергије током 20 до 30 година, колико је просечан животни век за сваки панел.
Инсталација соларних система у почетку јесте скупа, али они захтевају мало одржавања. Просечан соларни панел би требало да буде у врхунској форми око 25-30 година. Након тога, и даље може да производи електрицитет, али његова ефикасност и производња енергије могу да опадну.