ПУТИНОВИ ШПИЈУНИ У ОЗБИЉНОМ ПРОБЛЕМУ! Покушавају да "ПРОВАЛЕ" пут уласка ОРУЖЈА у Украјину
Америчке испоруке артиљеријске муниције Украјини ће се одвијати пре свега преко Немачке и Пољске. Министарство обране САД-а се већ неко време припремало за почетак испоруке.
На ту важну одлуку америчког Сената Украјина већ дуго је чекала - ради се о новом пакету помоћи у износу од 60 милијарди долара (56 милијарди евра). На фронту у источном делу земље су украјинске трупе под снажном артиљеријском ватром руских снага на коју украјински војници, због недостатка муниције, једва могу одговорити.
-Министарство обране је последњих недеља напорно радило на томе да све буде спремно, каже бивши главни командант америчких копнених снага за Европу Бен Хоџис у интервјуу за Deutsche Welle (DW). То значи да је Пентагон већ припремио оружје, па се сада све може брзо пренети преко границе - објашњава и немачки стручњак за сигурност Ницо Ланге у разговору за DW.
Распршена логистика у Украјини
На украјинској граници већ постоји разрађен систем транспорта, спреман заштитити допрему од руских ваздушних напада.
- Од почетка велике руске инвазије пре две године земља је успоставила распршену логистику за допрему западне војне опреме. Роба се не ставља на један воз, што би могло бити примамљива мета, већ је распоређена на различите, који до одредишних места често возе и ноћу - каже Ланге.
Украјини сада стоји на располагању и флота западних тешких транспортера за путни промет. У Украјини је током ноћи уведен полицијски сат, што отежава московској обавештајној служби, посебно шпијунима на терену, да лоцирају руту.
Бивши амерички генерал-потпуковник Хоџис каже да руско ратно ваздухопловство, иако има много боље авионе, до сада није успело уништити ниједан воз или конвој који је превозио муницију или опрему из Ржешова у Пољској кроз Украјину.
Од Немачке до Жешова у Пољској
Регионални аеродром у малом граду Жешову на југоистоку Пољске је главни прелаз за западну помоћ. Хоџис претпоставља да ће тамо слетати амерички авиони из Немачке. Без обзира на то је ли у питању железница или Ц-17 авиони који лете до Пољске и онда спуштају терет у Жешова - логистика америчких војних снага може брзо деловати.
Хоџис истиче да је Немачка кључно чвориште за америчке доставе у Украјину "због своје географске позиције, развијене инфраструктуре и, на крају, због готово осамдесетогодишње присутности САД-а и сарадње с Немачком".
У југозападном делу Немачке се налази и највеће складиште муниције америчких војних снага изван САД-а. Складиште се налази у непосредној близини највеће америчке војне базе у Европи, у Рамштајну.
АТАЦМС с дометом од 300 километара
Хоџис каже да нови пакет помоћи укључује први пут и артиљеријске пројектиле типа АТАЦМС с дометом од 300 километара. До сада је амерички предсједник Бајден био дозволио испоруку овог оружја само с дометом од 150 километара - слично као с пројектилима Скалп или Сторм Shadow из Француске и Велике Британије.
Хоџис верује да би Украјина новим оружјем могла циљано нападати командне структуре и складишта муниције и оружја Руса.
- Уместо чекања да руске ракете и авиони буду лансирани, па да их се онда покушава пресрести или оборити, много је ефикасније уништити место с којег ти пројектили долазе - каже Хоџис.
Припреме до моста Крим
Нико Ланге, који ради и за Минхенску конференцију о сигурности, каже: - Када погледамо стање на југу, ситуација је и даље таква да три приступа Кримском полуострву представљају кључне војне циљеве.
Он очекује да ће Украјина у наредним мјесецима покушати елиминирати све више осетљивих тачака руске залихе на Криму - све до најважније руте, Кримског моста који повезује Русију с Кримом.
- Постоји низ врста муниције које тренутно може испоручити само САД - каже Ланге. Поготово јер покретање производње муниције у Европи траје јако дуго.
Кристијан Мелинг, директор Центра за сигурност и обрану при немачком тинк танку ДГАП (Немачко друштво за спољну политику), верује да је помоћни пакет, који је сада одобрио Сенат САД-а, углавном купио Европљанима вријеме. Он сматра да је ова нова помоћ САД-а "крај приче" у овом обиму.
Месецима су присталице предсједничког кандидата Доналда Трампа у Сенату блокирале помоћ Украјини.
- Американци нам купују време, али ускоро се мора активирати европска помоћ - рекао је Мелинг за DW. Европа мора себе наоружати, због опасности од Русије, али и да би помогла Украјини.
Извор:Србија Данас/Блиц