НАСТАЛО ИЗ ОЧАЈА УКРАЈИНАЦА: ФранкенСАМ је ново моћно оружје у рукама Кијева, задаје озбиљне ударце Русима
Украјина има и најмање три врсте Патриота
Пре годину дана украјински команданти бојали су се да би њиховим противваздушним бацачима совјетске израде могло понестати пројектила. Нови радари, пројектили и остало оружје са Запада путовали су према њима, али споро.
ОД "СТОПОСТОТНЕ" ПОБЕДЕ ДО БОРБЕ ЗА ЖИВОТ! Како је пропала украјинска контраофанзива и има ли наде за нови напад на Русе?
ВРХ УКРАЈИНЕ САОПШТИО ГОРКУ ИСТИНУ: Војска је сада у великом проблему
ГРЕШКА ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ПОНОВЉЕНА! Након успешних украјинских напада на Црноморску флоту, РУСИЈА ПРИПРЕМИЛА ПАКЛЕНО РЕШЕЊЕ ПРОБЛЕМА (ФОТО/ВИДЕО)
Украјинци су зато погледали према Пољској и Чешкој и учинили оно што су те земље већ направиле годинама раније: почели су да модификују своје старе совјетске противваздушне лансере (САМ) како би из њих испаљивали пројектиле са Запада. Званичници су те хибриде назвали "ФранкенСАМ-ови", а један од њих управо је срушио своју прву мету – руски дрон Шахед, пише Форбес.
Украјински министар за стратешку индустрију Олександр Камишин каже како се то догодило током руског напада у среду (17. јануара) ујутро. Руси су напали с 20 дронова Шахед, а Украјинци су срушили њих 19, док је "ФранкенСАМ" срушио дрон с удаљености од неких 5 километара.
Три верзије
Нејасно је који од тих прилагођених САМ-ова је срушио дрон. Постоје три верзије. Прва је совјетско одбрамбено возило Бук, које испаљује америчке пројектиле Сеа Sparrow; друго совјетско возило, можда Оса, испаљује америчке пројектиле Sidewinder; трећи хибрид наводно комбинује америчке пројектиле Патриот са совјетским радарима.
Хибрид Бука требао би, радарски навођеним пројектилима Сеа Sparrow, да може успешно да нанишани мете на удаљености до 16 километара. Хибрид који испаљује Sidewindere можда има нешто краћи домет, док би трећи хибрид, онај који испаљује пројектиле Патриот, могао да има најдужи домет: од неких 150 километара. Хибриди краћег домета наводно су у САД-у прошли тестирање прошле јесени, а они даљег домета можда су још у фази развоја.
Овај несклад има смисла. Хибриди Бук и (могуће) Оса нису први своје врсте. Једна пољска фабрика још је 2012. страним купцима нудила хибрид који је практично био комбинација Бука и пројектила Сеа Sparrow.
Пољски произвођач пројектила WZU спарио је лансер Куб (prethodnik Бука) с последњим моделом пројектила Сеа Sparrow. Нема разлога зашто иста породица лансера, модификовала на исти начин, не би могла да функционише и са старијим моделима пројектила.
Отприлике у исто то време, чешка фабрика Ретиа изградила је за потребе вежби чешке војске хибрид Куба с пројектилима Аспиде, италијански пандан пројектила Сеа Sparrow.
Неколико година касније WZU је тестирао немачке пројектиле ИРИС-Т на својим надограђеним лансерима Оса. Ако Оса може да испаљује пројектиле ИРИС-Т с инфрацрвеним навођењем, нема разлога да не испаљује и Sidewindere.
Украјина има најмање три Патриота
Хибридни систем Патриот заправо је једини који захтева да се дизајнира испочетка, а могуће је и да се ради о хибриду који није толико хитно потребан. Украјина има најмање три система Патриот, од којих два, чини се, штите Кијев и Харков, док се трећи креће дуж јужног фронта и припрема замке руским авионима.
Иако украјински команданти сигурно желе још система Патриот – чак и ови "чудовишни" хибриди би им били довољни – за њих већи проблем тренутно представљају пројектили, а не лансери.
Украјински арсенал пројектила ПАЦ-2 почео је опасно да се смањује у децембру, у исто време када је посустала војна помоћ САД-а. Проруски Републиканци у америчком Представничком дому већ месецима одбијају да гласају о 61 милијарди долара вредном пакету војне помоћи Украјини.
Несташица пројектила толико је озбиљна да су амерички званичници крајем прошле године договорили досад невиђени поновни откуп с јапанским колегама, према којем ће Јапан САД-у вратити купљене пројектиле како би се на тај начин попуниле америчке залихе и олакшало слање пројектила Украјини.
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.
(Србија Данас/Index.hr)