ХАВАРИЈА У НЕМАЧКОЈ: Путин главна тема - не могу да се сложе да ли су у рату са Русијом
Немачки министар здравља Карл Лаутербах сматра да је Берлин у директном сукобу са Москвом, док његова колегиница министарка одбране Кристин Ламбрехт пориче такав став
Два савезна министра у немачкој влади понудила су међусобно искључиве оцене о томе да ли је Немачка у рату са Русијом. Лаутербах се у суботу огласио на Твитеру и питао: „Озбиљно: шта би нам сада донело клечање пред Путином?“
- Ми смо у рату са Путином, а не његови психотерапеути - наставио је званичник. Он је инсистирао да Немачка треба да буде усмерена на обезбеђивање победе Украјине на бојном пољу.
РУСИЈА СТАВИЛА ВЕТО НА АЛБАНСКУ И АМЕРИЧКУ РЕЗОЛУЦИЈУ: Савезници Москве изненадили начином на који су гласали?!
МУРАШОВ ПРОТЕРАН ЗБОГ САРАДЊЕ СА КИЈЕВОМ: Генерални директор НЕ "Запорожје" на територију под контролом Украјинаца отишао пешке
МОСКВА ОБЈАВИЛА НОВЕ ГРАНИЦЕ: Ево какав ће статус да имају ЛНР и ДНР -"Ово је историјски догађај"
Твит је настао као одговор на раније сугестију филозофа Дејвида Прехта, који је тврдио да би поједине земље чланице НАТО-а требале да дају Русији гаранције да Украјина неће приступити војном савезу. Прехт је сугерисао да би ово отворило врата мировним преговорима између Москве и Кијева.
Министарка одбране Кристин Ламбрехт брзо је реаговала на примедбу свог колеге. Она је поновила да је „потпуно јасно – и за немачку савезну владу и за цео НАТО – нећемо постати ратна страна“.
Појављујући се у недељу у програму "Репорт фром Берлин", Ламбрехт је нагласила да Немачка неће бити увучена у украјински сукоб и да је то водећи принцип Берлина од почетка руске офанзиве на свог суседа."
- И у том погледу се ништа није променило - додала је министарка је министар.
Након критика, Lauterbach је у уторак појаснио да он заправо верује да Немачка „наравно није ратна страна“, иако је „потпуно на страни Украјинаца“, укључујући и у погледу испорука оружја.
Узгред, немачки министар финансија Кристијан Линднер такође се огласио. Званичник је у петак објавио твит у којем сугерише да је Немачка тренутно у „енергетском рату“ који захтева „All-in стратегију“.
Линднер се залагао за продужење радног века свих „доступних нуклеарних електрана“ у Немачкој како би одржали своју економију на површини.