РУСИ ИЗАБРАЛИ МИРОВНИ ПЛАН! Ево шта стоји у документу од 12 тачака који је предложила Кина
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је у четвртак да је мировни план у Украјини који је предложила Кина до сада најразумнији, наводи Ројтерс.
Пекинг је још пре годину дана представио документ од 12 тачака за решавање украјинског сукоба, нудећи опште принципе за окончање рата без улажења у детаље.
Тада план нису са одушевљењем дочекали ни Русија ни Украјина, а САД су коментарисале да је то “покушај Кине да се представи као промотер мира, док нису осудиле руску инвазију на Украјину”.
Лавров, којег цитира новинска агенција РИА, рекао је да је „за нас најважније да се кинески документ заснива на анализи разлога због чега се све ово дешава и на потреби да се ти основни узроци елиминишу. Структуриран је логично, тако што се од општег иде ка посебном (…) Овај план је критикован јер је нејасан (…) Али у питању је разуман план који је велика кинеска цивилизација предложила за дискусију.
Руски министар спољних послова ускоро би требало да се састане са кинеским колегом, а руски председник Владимир Путин рекао је прошлог месеца да ће Кину сматрати дестинацијом за своју прву инострану посету у новом шестогодишњем мандату шефа државе.
Москва каже да је вољна да се укључи у дијалог о Украјини, али мора да одражава нову реалност на терену, где је до сада Русија припојила четири украјинска региона. Подсетимо, руске снаге тренутно контролишу скоро петину некада уркајинске територије. Посебна реалност на терену је чињеница да Кијев не може никако заузети поново ове територије.
Украјински председник Володимир Зеленски предложио је сопствену “формулу мира”, која позива на прекид непријатељстава и потпуно повлачење Русије са свих окупираних територија.
Ројтерс цени да је похвала Москве кинеском плану сигнал да су Руси отворени за мировне преговоре, док истовремено напада иницијативу Зеленског, коју је Лавров назвао „менијем из којег можете да бирате шта желите“.
Швајцарска је изјавила да жели бити домаћин конференције на основу плана Украјине, али је Русија одбацила ту идеју као бесмислену и предодређену да пропадне без учешћа руске стране.
Сетимо се и прекинутих преговора у Турској о којима се до сада дају врло контрадикторне информације. Међутим, сви извори углавном слажу да су се преговори кретали у правцу прекида непријатељстава.
Но, према већини извора, на притисак Британије, Кијев је изненада одустао од овог плана. Индикативно је и то што је један од водећих украјинских преговарача, који се залагао за мировну концепцију, мистеризно настрадао.
Исто тако, индикативно је да се одмах након прекида преговора и почетка повлачења Руса (према изворима једне стране – као једном од услова споразум, а према другима – услед украјинског притиска и погрешне руске процене дејством оклопним снагама без подршке), уследиле оптужбе за Бучу које су зацементирале сваку могућност обнављања овог оквира преговора.
Не негирајући истинитост догађаја у Бучи и чекајући потпуни извештај француске комисије која је испитивала овај случај, поставља се питање да ли би Руси дозволили злочине, свесни да би тиме пружили све адуте Кијеву. Исти тако, према изјави Сергеја Лаврова, чудно је да Украјинци ни до данас нису доставили списак жртава.
Но вратимо се кинеском предлогу. Према материјалу који су прошле године објавили бројни медији, кинески предложени план од 12 тачака има за циљ:
- Поштовање суверенитета свих земаља.
- Напуштање хладноратовског менталитета.
- Прекид ватре.
- Почетак мировних преговора.
- Решавање хуманитарне кризе.
- Заштита цивила и ратних заробљеника.
- Очување безбедности нуклеарних електрана.
- Смањење стратешких ризика и нуклеарних претњи.
- Олакшавање извоза житарица.
- Престанак једностраних санкција.
- Одржавање стабилних ланаца снабдевања.
- Промовисање послератне обнове.
Извор: Србија Данас/оружје online