МИСТЕРИОЗНИ ПОЗИВ ИЗ КРЕМЉА ЗА ПЕНТАГОН: Руси упозорили на украјинску ТАЈНУ ОПЕРАЦИЈУ? "Ако планирате нешто да урадите, НЕМОЈТЕ!"
Почетком овог месеца амерички министар одбране Лојд Остин добио је необичан телефонски позив - његов руски колега је желео да разговара са њим.
Откако је у фебруару 2022. године почео рат у Украјини, Остин је само пет пута разговарао телефоном са руским министром одбране, и готово увек на иницијативу Пентагона, у тежњи да се избегне ескалација сукоба, пише Њујорк Тајмс.
Остин је само неколико недеља раније, 25. јуна, иницирао разговор са новим руским министром одбране Андрејем Белоусовим, у настојању да "задржи линије комуникације отвореним".
То је био први разговор између њих двојице откако је економиста Белоусов заменио Сергеја Шојгуа на месту министра одбране.
Како тврди Њујорк Тајмс, позивајући се на три извора из редова америчке администрације, Белоусов је позвао Остина да пренесе упозорење - Руси су открили да Украјинци спремају тајну операцију против Русије, а Москва је веровала да Кијев за то има благослов Американаца.
Белоусов је питао Остина да ли је свестан да постоји овај план, који потенцијално може појачати тензије између Москве и Вашингтона.
Пентагон је био изненађен овим наводима, и рекли су да не знају за било какву заверу, рекли су за Њујорк Тајмс двојица америчких званичника који су хтели да остану анонимни.
Како пише амерички лист, шта год да је Белоусов открио Остину, било је довољно озбиљно да је Пентагон контактирао Украјинце и поручио им: "Ако планирате да урадите нешто, немојте".
Упркос зависности Украјине о Сједињених Држава у погледу војне, обавештајне и дипломатске подршке, украјински званичници нису увек потпуно отворени по питању војних операција, посебно када су у питању напади на циљеве у дубини руске територије.
Сличне операције су фрустрирале америчке званичнике, који верују да нису побољшали положај Украјине на фронту, али су ризиковали да отуђе европске партнере и прошире рат.
Током протекле две године, операције које су узнемириле Сједињене Државе укључивале су напад на руску ваздушну базу на западној обали Крима, бомбашки напад камионом који је уништио део моста у Керчком мореузу, и ударе дроновима по циљевима дубоко у Русији.
Руски председник Владимир Путин такве нападе је окарактерисао као "терористичке акте", а Кремљ их користи као доказ да поткрепи тврдњу да је инвазија на Украјину заиста одбрамбени рат. Упркос порицању из Вашингтона, руски званичници јавно инсистирају да се такви удари не би могли десити без одобрења и подршке САД.
Да ли је наводни украјински план овог месеца била стварна претња, још увек није јасно. Званичници Пентагона и Беле куће кажу да се ништа још увек није догодило, и одбили су да детаљно говоре о овом позиву, али су нагласили потребу за дијалогом међу противницима.
- Током разговора, секретар је нагласио важност одржавања линија комуникације усред текућег рата Русије против Украјине - рекла је новинарима Сабрина Синг, портпаролка Пентагона, неколико сати након разговора 12. јула.
Званичници Пентагона су одбили да кажу да ли је Остин поставио питање о наводној операцији када је разговарао са својим украјинским колегом Рустемом Умеровим.
У саопштењу руског Министарства одбране потврђено је да га је иницирао Белоусов, додајући да је "разговарано о питању спречавања безбедносних претњи и смањења ризика од могуће ескалације". Али у саопштењу се не помиње сумња на тајну украјинску мисију.
Украјински званичници су одбили да коментаришу ово питање. Кремљ је такође одбио да коментарише овај чланак, а руско Министарство одбране није одговорило на захтев за коментар.
Овај поглед иза кулиса разговора двојице министара одбране илуструје да су приватни разговори америчких и руских званичника много чешћи него што је то познато јавности, пише Њујорк Тајмс.
На тај начин САД и Русија покушавају да иза кулиса умање ризике од ескалације.
На пример, у телефонском разговору прошлог месеца између Остина и Белоусова, амерички министар одбране је "нагласио важност одржавања линија комуникације усред текућег рата Русије против Украјине", рекао је генерал-мајор Патрик Рајдер, секретар за штампу Пентагона.
Остин је иницирао тај позив, рекао је генерал Рајдер.
Остин и Белоусов су "разменили ставове о ситуацији око Украјине", наводи се у саопштењу руског Министарства одбране поводом истог позива. Додаје се да је Белоусов "указао на опасност даље ескалације ситуације у вези са континуираним снабдевањем Украјине америчким оружјем".
Али два званичника упозната са позивом рекли су да је Остин такође упозорио свог руског колегу да не прети америчким трупама у Европи усред растућих тензија у Украјини.
Отприлике четири дана касније, амерички одбрамбени званичници подигли су ниво безбедносне узбуне у војним базама у Европи као одговор на нејасне претње Кремља због украјинске употребе оружја дугог домета по циљевима у Русији.
Амерички званичници рекли су да нису прикупљени никакви конкретни обавештајни подаци о могућим руским нападима на америчке базе. Сваки такав напад Русије, био отворен или прикривен, представљао би значајну ескалацију рата у Украјини.
Русија је појачала акте саботаже у Европи, надајући се да ће пореметити проток материјала у Украјину. До сада ниједна америчка база није била мета тих напада, али су амерички званичници рекли да би подизање нивоа узбуне помогло да се појача безбедност важних објеката, пише амерички лист.
Затим су уследили разговори 21. и 23. октобра 2022. између Остина и Шојгуа - први су тражили Американци, други Руси.
Пентагон је навео да је Остин после тих разговора "одбацио сваки изговор Руса за ескалацију и потврдио вредност континуиране комуникације усред незаконитог и неоправданог рата Русије против Украјине."
Недељу дана касније, Њујорк Тајмс је известио да су високи руски војни лидери недавно разговарали о томе када и како би Москва могла да употреби тактичко нуклеарно оружје у Украјини.
Ти подаци су се појавили након што је Москва тврдила да Украјина планира да употреби такозвану прљаву бомбу - конвенционални експлозив са радиоактивним материјалима.
Руски председник Владимир Путин није учествовао у разговорима са својим генералима, који су вођени док је Русија интензивирала нуклеарну реторику.
Иако је ризик даље ескалације и даље висок, званичници Бајденове администрације и савезници САД такође су тада рекли да су телефонски разговори између западних и руских колега крајем октобра помогли да се смање неке од нуклеарних тензија.
- Ови позиви се односе на избегавање најгорих исхода у односима који би потенцијално могли да пређу ивицу - рекао је Семјуел Чарап, аналитичар у корпорацији РАНД.
Извор: Србија Данас/New York Тимес/Курир