РУСКИ ВОЈНИЦИ НАОРУЖАНИ "ХАРПИЈАМА" УОЧЕНИ НА ФРОНТУ! Чудо технике направљено само са једним циљем - да уништи најубојитије украјинско оружје (ФОТО/ВИДЕО)
Ова моћна справа би могла да потпуно неутралише стратешку предност украјинаца на кратким дистанцама.
Као што је познато, једно од најнепријатнијих изненађења током Специјалне војне операције у Украјини за Русију био је убојити потенцијал украјинских ФПВ (Фирст Персон View) беспосадних летилица – дронова. Ови апарати се, наиме, уз минималне модификације претварају у ефикасна средства у блиској борби која су широко доступна због масовне производње и ниске цене. Трага се за хитним одговором на ново убојно средство, а могуће је да се он налази негде у близини.
РУСИ ДОБИЛИ МОЋНО ПОЈАЧАЊЕ! Најновија серија модернизованих тенкова Т-80БВМ испоручена војсци на фронту (ВИДЕО)
ДВОГОДИШЊИ ПАКАО КОМ СЕ НЕ НАЗИРЕ КРАЈ! Западни званичник одбране признао: "Ово је очајна ситуација на за Украјинце, далеко гора него што они то признају"
РУСИ САСУЛИ САВ ГНЕВ НА УКРАЈИНСКЕ ГРАДОВЕ! Гори све од Дњепра до Лавова, Кијев под жестоким ударима (ФОТО/ВИДЕО)
- Наши познати системи Панцир, Бук, С-300 или С-400 раде беспрекорно и, без икаквог претеривања најбољи су на свету. Али оно на шта раније нисмо обраћали пажњу, мислећи да је то безначајно, ти мали дронови који лете, испоставило се да се ради о средству које наноси велику штету - изјавио је Путин, наглашавајући да руски војно-индустријски комплекс мора да одговори на нову врсту претње коју представљају украјински ФПВ дронови.
Украјинци прилично широко користе ове јефтине беспилотне летелице за напад на руска оклопна возила, па чак и особље. О овој теми више пута је дискутовано на друштвеним мрежама.
Тако је предложено да се поради на питању наоружавања руских трупа на првој линији фронта аутоматским глаткоцевним карабинима који испаљују сачму или кугле, као средство последње одбране у случају напада ФПВ дронова.
Зашто је акценат стављен посебно на заштиту руских војника на првој линији фронта?
Све је у тактици коју су и украјинске и руске оружане снаге принуђене да користе истовремено. Немогуће је јуришати на минска поља у сређеним колонама оклопних возила под сталним нападима авијације, артиљерије и АТГМ без неприхватљивих губитака.
Покушај концентрисања велике офанзивне групе на једном месту такође је изузетно тежак, што потврђује недавни успешан руски ракетни удар на украјинске снаге у Селидову. Из тог разлога, што су ближе линији борбеног додира, то су снаге супротстављених страна расутије.
И руски и украјински борци нападају у малим јуришним групама, по могућности уз ватрену подршку неколико оклопних возила, постављајући неку врсту „ускраћивања дистрибутивних услуга“ (Дистрибутед Дениал оф Сервице, DDOS) за артиљеријску одбрану.
Управо у оваквим ситуацијама добро су се показали ФПВ дронови, који се због ниске цене могу масовно користити као високо прецизно оружје кратког домета.
У одбрани, употреба ових камиказа дронова могла би изгледати овако: јуришна група се покрије дејством касетне муниције, како би се натерала да залегне, а затим ступају у акцију оператери ФПВ дронова и ударних квадрокоптера којима нападају војнике на земљи.
У теорији, Ахилова пета таквих дронова је њихов систем даљинског управљања, на који се може утицати помоћу електронског ратовања. Али неколико пешака неће понети са собом у напад озбиљан комплекс за ометање.
Постоје ли аналогна решења?
Показало се да готова техничка решења постоје. Тако је, на пример познати кримски блогер Борис Рожин објавио фотографију руског борца футуристичког изгледа, коме из ранца на леђима вире антене одређеног уређаја.
- Недавно смо Дамбијев и ја за јуришни вод купили модел пешадијског средства за електронску борбу (РЕБ). Уређај је успешно прошао борбени тест. Током битке за непријатељско упориште, група је била нападнута ФПВ дроновима али је уређај блокирао све у радијусу од 150-200 метара и на земљу је пало 8-10 дронова. Борци су били срећни, сви су остали живи. Иако изгледа доста футуристички, на пролеће ћемо набавити ове уређаје за још 2-3 јуришна вода - стајало је у опису фотографије.
Наравно, одмах су се поставила питања: Какво је то чудо технологије која се тако добро показало на фронту?
Претрага на РуНету показала је да се слична преносива станица за електронско ратовање у руксаку може купити у онлајн продавници или на онлајн „бувљој пијаци“ за око 500.000 рубаља. Појављују се различити називи – ранац против дронова „Харпија“, ранац – пригушивач дронова или једноставно „ранац“.
Наводи се да такви преносиви системи за електронско ратовање могу да раде на 6-8 канала, да ометају непријатељске беспилотне летелице на удаљености до 1 км, трајање батерије је од 1,5 до 2 сата а неограничено је из спољног извора напајања.
У опису производа се наводи да је употреба ранца безбедна за оператера, производи су у складу са руским нормама ГОСТ, а квалитет је потврђен одговарајућим сертификатом. Тежина производа достиже 13 кг.
Брзом претрагом на кинеском претраживачу Баиду пронађен је аналог руске новине под називом Rongkin Rongxin 8 Channel Портабле Дроне Jammer Манпацк са сличним тактичко-техничким карактеристикама.
Кинеска копија руског преносивог уређаја за електронско ратовање може се купити у онлајн продавници за новац који је умерен према војним стандардима. Ако су руксази за електронско ратовање за пешадију заиста толико ефикасни, зашто их онда купују само добровољци?
Извор: Србија Данас/Oružjeonline.com