"НЕ СМЕ ДА БУДЕ РАСКОЛА МЕЂУ ЕВРОПЉАНИМА" Зеленски јасно ставио до знања - ЕУ да показе јединство у вези овога!
Украјински председник Володимир Зеленски позвао је данас Европу да остане уједињена у осуди рата који Москва води против његове земље и да уведе строга ограничења на цену руске нафте.
- Нема поделе, нема раскола међу Европљанима и то морамо да сачувамо. Ово је наша мисија број један ове године - рекао је Зеленски у обраћању путем видео везе учесницима конференције у Литванији.
"БЕЗ ПОБЕДЕ НЕЋЕ БИТИ МИРА" Прва дама Украјине о рату у земљи и изазовима који предстоје
КОНАЧНО ПРИСТАО: Путин на састанку који је дуго одбијао
"МОЛИМ ВАС, ОСТАНИТЕ МИРНИ" Узбуна на Криму, Руси активирали ПВО, круже вести о евакуацији људи
Он је изјавио да Москва не води само рат против Украјине већ и против целе ЕУ и да је јединство ефикасан начин у супротстављању агресији.
- Европа помаже себи. Не помаже ово Украјини да се супротстави Русији, ово помаже Европи да се супротстави руској агресији - нагласио је Зеленски.
Већи део Украјине остао је без грејања и струје након, како оцењује Ројтерс, најразорнијих руских ваздушних удара на њену енергетску мрежу од почетка рата, а становници Кијева су упозорени да се припреме за нове нападе и да спреме залихе воде, хране и топлог одеће. Владе чланица Европске уније нису постигле сагласност око питања на који ниво да ограниче цене руске нафте, како би се смањила способност Москве да финансира рат, а Зеленски је позвао лидере ЕУ да договор буде најнижи предлог од 30 долара по барелу, наводи британска агенција.
- Смањење цена је веома важно. Чули смо да су предлози да се постави граница по барелу на 60 или 70 долара. То више личи на уступак Русији - рекао је Зеленски.
Он је додао да је "веома захвалан балтичким и пољским колегама на њиховим предлозима", који су по његовом мишљењу, "сасвим разумни" и који границу постављају на цену од 30 долара по барелу.
Државе ЕУ у среду нису успеле да постигну договор о граничној цени руске нафте која стиже морским путем, јер је предлог Групе седам (Г7) за ограничење на 65-70 долара по барелу некима био превисок, а другима пренизак, преноси Ројтерс.
Пољска жели да се горња граница постави на 30 долара, с образложењем да би са руским производним трошковима које неки процењују на 20 долара по барелу, предлог Г7 омогућио Москви превише профита, а Литванија и Естонија подржале су овај пољски предлог, наводи британска агенција.