ПОЧЕЛО ЈЕ! Украјинске власти покренуле акцију у Одеси, улице су затворене, не пуштају људе! (ФОТО)
Донета одлука
Градске власти започеле су демонтажу споменика руској царици Катарини II у Одеси, преноси локални лист Думскаја. Лист пише да је било немогуће доћи до трга, да су улице затворене и да градске власти не пуштају људе да приђу споменику, преносе РИА Новости.
ХАОС У УКРАЈИНИ: Више од 300.000 становника Кијева остало без струје
"ПСИ ЛАЈУ НА КАРАВАНЕ, А КАРАВАНИ ПРОЛАЗЕ" Захарова о иницијативи Украјине: Апсолутно не вреди слушати те болесне изјаве...
САЛВА РАКЕТА КА ХЕРСОНУ! Најновији извештај украјинаца, ево где се тренутно воде НАЈТЕЖЕ БОРБЕ
Посланик Врховне раде Украјине Алексиј Гончаренко је на свом Телеграм каналу написао да почињу неки радови у близини споменика, а да људима није дозвољен приступ.
Градско веће Одесе је 30. новембра одлучило да демонтира споменик Катарини ИИ. Одлуку о одстрањивању статуе Катарине Велике и царског генерала Александра Суворова изгласао је парламент Одесе, а делови статуа ће бити смештени у једном музеју у том граду.
Споменик царици оснивачици Одесе, као и њеним сарадницима Жозефу де Рибасу, Францу де Волану, Григорију Потемкину и Платону Зубову подигнут је 1900. године, 1920. је демонтиран, али је 2007. поново обновљен.
Споменик је више пута био предмет напада вандала: преливен је бојом, ишаран графитима, а на њега је стављена и црвена капа.
После протеста на Мајдану 2014. године и промене власти украјински парламент је изгласао закон о "декомунизацији", који предвиђа одстрањивање статуа из совјетског времена, преноси "Гардијан".
У неким случајевима статуе су модификоване, па је статуа Лењина у Одеси постала статуа Дарта Вејдера, филмског лика из Ратова звезда.
Због руског напада на Украјину, политичари и јавно мњење траже још радикалнији раскид са руском и совјетском прошлошћу, а на удару се нашла и статуа руске царице, која је неколико пута поливена црвеном бојом.
Катарина Велика је била царица Русије од 28. јуна 1762. до смрти 6. новембра 1796. године.
Име Одеса се први пут помиње јануара 1795. године и односи се на руско поморско утврђење на рушевинама тврђаве Хаџи-беј, које је служило у борбама Руске империје са Отоманским царством.
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.