"ОКО НАС СВЕ БЕЖИВОТНА ТЕЛА, СВЕ НАШИ ЉУДИ" Паклени призори из Авдијевке, ситуација се погоршава! Сирски на УЛТИМАТИВНОМ тесту (УЗНЕМИРУЈУЋ ВИДЕО)
Драматичне сцене
Битка за Авдијивку, како оцењује Фајненшал Тајмс, ултимативни је тест новог украјинског врховног команданта, генерала Олександра Сирског, који за циљ има да одбрани овај кључни град који се назива ‘улазом‘ у оближњи град Доњецк, који је под руском окупацијом, и стога контрола над њим отвара могућност потпуне контроле целе регије Донбаса, односно Доњецка и Луганска.
КИЈЕВ НАНИЗАО ПОРАЗЕ НА ФРОНТОВИМА: Руси извршили дисекцију украјинсе одбране, уништено море опреме
БЕЖАНИЈА! Руси стежу обруч око Авдијевке, део украјинских трупа покренуо ХИТНО ПОВЛАЧЕЊЕ
ЗАХАРОВА БЕСНА НА КИЈЕВ: Украјински ТЕРОРИСТИ су убили ДЕТЕ, укључићемо МЕЂУНАРОДНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ у разматрање питања
Зато Руси тамо и довлаче снаге у људству и опреми, масовно их губе и истовремено надомештају новим. И док Сирски такође појачава и освежава снаге код Авдијивке, украјински борци страхују од стравичних губитака јер војна помоћ са Запада пресушује.
- Тешко је. Непријатељ има пуно свега, сваке врсте опреме, а ми немамо готово ништа - рекао је за BBC 24-годишњи Андриј, који се након рањавања лечи у камуфлираној колиби која служи као болница код Авдијивке. И то је, чини се, тренутна украјинска реалност у Авдијивки.
Кијев сада ужурбано шаље појачања у овај готово потпуно разрушени град, како приказује узнемирујући снимак који се шири интернетом, а чију аутентичност нисмо могли да потврдимо.
У снимку се чује како војник наводи да је остало свега 30 одсто снага, те да су свуда около "тела наших".
Истовремено, украјински заповедници и посматрачи упозоравају на погоршање ситуације на бојном пољу око тог места на првој линији фронта. Руске снаге већ неколико месеци спроводе офензиву на град, настојећи да га окруже и освоје, упркос наводно великим губицима у људству и опреми у нападима "људских таласа".
Авдијивка се налази на узвишењу у Доњецкој области, на периферији града Доњецка који је од 2014. у средишту напора Кремља да раскомада Украјину. Град је сравњен са земљом у руској офанзиви, а снаге Кремља остварују споре и скупе успехе, управо како су то чиниле прошле године у бици за Бахмут.
Такође, исто као у случају Бахмута, града који је био од мале или барем ограничене стратешке важности, Кијев је одлучио да брани Авдијивку и нанети што је више могуће штете руским снагама које напредују.
- Главни циљ је натерати Русију да плати што је више могуће за заузимање ове локације. Међутим, истовремено, имамо и врло тешке губитке наших војника- каже за Њузвик Иван Ступак, бивши службеник Службе сигурности Украјине (СБУ), а сада саветник одбора за националну сигурност, одбрану и обавештајне послове украјинског парламента.
Андриј Крамаров, војни стручњак и бивши официр у украјинским оружаним снагама, каже, пак, како је украјинска стратегија код Авдијивке та да руски губици буду пуно већи од украјинских.
- Ако се наши губици изједначе, дошло би до ситуације да се морамо повући из Авдијивке - истиче.
Ове недеље су се појавили најновији извештаји о украјинским појачањима која су хитно упућена на стратешку истурену тачку код града, која пружа широк поглед на околину и могућност гађања непријатељских мета на бојном пољу.
- Немамо довољно способности да држимо град, али појачања долазе и рачунамо на пријатељске јединице - рекао је Иван Сјекач, портпарол 110. бригаде, која се бори у Авдијивки готово двије године, од почетка руске инвазије.
Суморна слика
Војне формације укопане у Авдијивки готово две године "екстремно су исцрпљене", каже Ступак и додаје да им је потребан одмор, преноси Јутарњи.
Нове формације, како је писао Форбс, можда укључују 3. јуришну бригаду и могле би олакшати напетост међу тамошњим људством.
Међутим, целокупна слика када је тај разорени град у питању свеједно је суморна. Извештаји америчког think-tanka Институт за проучавање рата (ISW) у уторак увече забележио је објаве руских проратних војних блогера у којима се указује на напредовање руских снага у северној, јужној и средишњој Авдијивки у недавним борбама.
- Могли бисмо изгубити град овог месеца. Ситуација је критична јер су готово опколили наше снаге. Врло је лоша и врло је слична Бахмуту - истиче Ступак, упозоривши како је могуће да ће доћи до украјинског повлачења попут оног у биткама за Бахмут и Маринку.
Крамаров наводи да је борба тешка, али сматра да није изгубљена.
- Због мањка артиљерије, нажалост не можемо држати положаје. У војном контексту, не можете парирати без снажног артиљеријског штита, не можете држати положаје, поготово сада када су Руси у Авдијивки - рекао је он, истичући да су смртоносне ФПВ беспилотне летелице биле кључне за војнике који вапе за муницијом.
Недавно руско напредовање остварило је "два пробоја" у украјинским линијама на североистоку и југоистоку града, додао је.
- Ситуација је тешка, да, али ми се бавимо одбраном. Нисмо изгубили Авдијивку, не одлазимо сада из Авдијивке. Тренутак када треба напустити град биће онај када више нећемо моћи да издржимо... Ситуација није катастрофална, за сада је врло, врло тешко бојно поље - сматра он.
Нови украјински врховни командант, који је на тој функцији прошле недеље заменио и међу војницима и међу грађанима веома популарног генерала Валерија Залужног, изразио је забринутост.
- Непријатељ је сада у офанзиви практично дуж целог фронта. Прешли смо с офанзивних акција на спровођење одбрамбене операције - рекао је Сирски за немачку телевизију ЗДФ у интервјуу снимљеном недуго пре његовог унапређења.
Сирски је у среду посетио Авдијивку и подручје Купјанска на првој црти заједно с министром одбране Рустемом Умеровим.
- Оперативно окружење је изузетно сложено и стресно. Руски окупатори настављају да појачавају своје напоре и имају бројчану предност у људству. Не броје губитке и настављају користити тактику ‘људских таласа‘. Донесене су бројне важне одлуке усмерене на јачање борбених способности наших војних јединица и спречавање непријатељских акција - рекао је Сирски након посета првој линији фронта.
Авдијивка је истовремено и интензивна политичка битка за обе стране. Руски председник Владимир Путин жели напокон да оствари ретку победу на бојном пољу уочи председничких избора у марту.
- Морају пре дана избора показати да је руска војска моћна - каже Ступак. С друге стране, украјински председник Володимир Зеленски у међувремену треба да покаже свом народу и својим западним партнерима да Украјина још може да води тешке битке и нанесе велике губитке Русији. Ратни напори Кијева су прилично пољуљани након две године, а даљи порази поткопали би очајничке апеле Зеленског западним савезницима за више војне помоћи.
Одлука Зеленског да се бори за Бахмут упркос ужасним жртвама била је контроверзна. Ту је битку као заповедник украјинских копнених снага надгледао управо Сирски, којег део украјинских војника оптужује да не мари у довољној мери за високу цену борби у људским животима те да је снаге предуго држао код Бахмута, да би град на крају био изгубљен. У делу војних снага због тога је непопуларан и добио је надимак ‘Месар‘.
Међутим, Сирски је такође заслужан за успешну обрану Кијева у првим месецима рата и муњевиту противофанзиву којом је ослобођен велики део региона Харкова у јесен 2022. Пре инвазије пуног обима на Украјину, провео је осам година борећи се против сепаратистичких проруских снага у регији Донбас.
- Искусан је. У тако дугом рату, врло је важно убацити свежу крв у заповедништво... Имамо јако добре нове генерале из нове генерације - каже Крамаров.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Е.С./Пренела: Т.М.