РУСКИ КРЕМАТОРИЈУМ НА УКРАЈИНСКИМ ТЕРИТОРИЈАМА! Моћна војска уништава непријатељске системе ПВО као да су од папира (ВИДЕО)
Руска војска тактички уништава украјинске системе ПВО, како би у надолазећој пролећној офанзиви свела губитке својих пројектила и дронова на минимум.
Руска војска је оштетила или уништила четири совјетска система ПВО кратког домета 9К35 Стрела-10 украјинских снага користећи муницију Ланцет.
Видео снимци који показују ударе на четири система су објављени на друштвеним мрежама 15. априла. Сви системи су гађани у близини насеља Сиверск у правцу Доњецка од стране 106. гардијске ваздушно-десантне дивизије руске војске.
Стрела-10 је наоружана противваздушним ракетама са топлотним трагом домета пет километара и висине од 3,5 километара.
Украјина је наследила више од 75 система након распада Совјетског Савеза. Најмање још шест система овог типа је украјинским снагама испоручила Чешка након ескалације сукоба у Украјини.
Ланцет је развила ЗАЛА Аеро Гроуп, подружница руског одбрамбеног гиганта Концерна Калашњиков. Компанија производи две верзије лутајуће муниције, Изделије-52 (производ-52) са летом у трајању од 30 минута и бојевом главом од једног килограма и већу Изделије-51 (производ-51) који може у ваздуху да проведе од 40 минута и наоружана је бојевом главом од три килограма.
Лутајућа муниција лети према одређеном подручју помоћу инерцијалног навигационог система уз помоћ GLONASS-a. По доласку у подручје, оператер користи уграђени електро-оптички систем преко двосмерне везе за пренос података да открије, прати и закључа мету. Систем ласерског домета затим контролише детонацију бојеве главе.
Ланцет има цилиндрични труп са два сета површина за контролу лета у облику слова X које се увлаче унутра за складиштење. Има електрични пропелер са две лопатице на репу и сензорску јединицу у носу. Дрон налик на ракету избацује се у ваздух једноставним катапултним системом на земљи.
На почетку сукоба у Украјини, руска војска је користила муницију Ланцет само против вредних циљева украјинских трупа, попут хаубица, главних борбених тенкова, система противваздушне одбране и радара.
Међутим, већ увелико се опсег циљева проширио на лака возила, вероватно као резултат повећања производње овог система. Мали радарски попречни пресек и минимални инфрацрвени знак лутајуће муниције на електрични погон чине овај дрон-камиказу веома незгодним за пресретање.
Након успеха камиказа дронова класе Ланцет у Украјини, произвођач Зала Аеро је наводно развио нову генерацију камиказа дронова познатих као "Изделие 53" (Продукт 53).
Такође, верује се да су нове руске беспилотне летелице камиказе (лутајућа муниција) породице Ланцет добиле такозвано пуњење типа "шок језгро". Суштина опремања ове бојеве главе је да никакве мреже, решетке, “роштиљи” или друге конструкције на штићеном возилу их неће заштитити од ње.
Украјински покушаји да зауставе Ланцет да лутају муницијом ватром противваздушне одбране, електронским ратовањем или противмерама углавном су били неуспешни.
Извор: Србија Данас/Oružjeonline.com