"КИЈЕВ ЈЕ МАЈКА РУСКИХ ГРАДОВА!" Путин послао ПОСЛЕДЊЕ УПОЗОРЕЊЕ Украјинцима - Могу да однесу само оно што су донели
Руски председник Владимир Путин написао је 2021. године веома опсежан и дугачак текст о односима Русије и Украјине насловљен "О историјској унији Руса и Украјинаца".
Руски председник Владимир Путин је у ауторском тексту из 2021. анализирао вишевековне односе руског и украјинског народа, тврдећи да Украјина не може да присвоји територије које је стекла распадом Совјетског савеза. Он је сматрао да Украјинци постају робови САД и ЕУ.
"РУСИЈУ ПРОГЛАСИТИ ЗА ТЕРОРИСТИЧКУ ЗЕМЉУ" Зеленски тражи немогуће, пале тешке речи на седници Савета безбедности УН
НА ГРАНИЦАМА РУСИЈЕ ВИШЕ ОД 9,5 ХИЉАДА НАТО ВОЈНИКА: Алијанса спрема највеће војно распоређивање од краја Хладног рата
ЛАВРОВ РАЗОТКРИО НАТО: "Русија проглашена непријатељем много пре, и то ЗБОГ ОВОГА"
Руски председник Владимир Путин написао је 2021. године веома опсежан и дугачак текст о односима Русије и Украјине насловљен "О историјској унији Руса и Украјинаца". У овом тексту осврнуо се на историју два народа, а потом навео проблеме с којима се они суочавају у модерном свету.
Из садашње перспективе гледано, овај текст био је очигледно последње упозорење Украјинцима пре покретања велике војне офанзиве на ову земљу означене као "специјална војна операција".
Путин је у том тескту изнео неке врло занимљиве ставове, који би данас могли да буду сагледани у сасвим другачијем светлу. Неки од њих могли би да послуже и као објашњење како је дошло до овог крвавог сукоба.
Путин је текст започео причом о братству руског и украјинског народа.
"Руси, Украјинци и Белоруси су потомци Древне Русије, која је била највећа држава у Европи. Словенска и друга племена широм огромне територије - од Ладоге, Новогорода и Пскова до Кијева и Чернигова - била су повезана једним језиком (који сада називамо староруским), економским везама, владавином кнежева из династије Рјурикова. Духовни избор Светог Владимира, који је био и новогородски и велики кнез кијевски, и данас у великој мери одређује нашу сродност", објаснио је Путин, надовезавши да је Кијев "мајка руских градова".
„Кијевски престо је имао доминантну позицију у Древној Русији. То је био обичај од краја 9. века. Приповест о давним годинама донела је потомцима речи пророка Олега о Кијеву: 'Нека буде мајка свих руских градова'".
Морате да вратите оно што није ваше
Када је претребио вишевековну историју два народа, Путин се осврнуо на независност Украјине и спорне територије.
"Желите да успоставите сопствену државу: само изволите! Али који су услови? Подсетићу на оцену једне од најистакнутијих политичких личности нове Русије, првог градоначелника Санкт Петербурга Анатолија Собчака. Као правни стручњак који је сматрао да свака одлука мора бити легитимна, он је 1992. делио следеће мишљење: републике које су биле оснивачи уније, након што су отказале Уговор о унији из 1922. године (30. децембра 1922. године, представници совјетских влада Русије, Украјине, Белорусије и Закавкаске Републике изашли су на сцену московског Бољшој театра да прогласе формирање нове земље која ће за мање од две генерације постати глобална суперсила - Савез Совјетских Социјалистичких Република), морају да се врате границама које су имале пре приступања Совјетском Савезу. Сва остала територијална стремљења су предмет расправе и преговора, с обзиром на то да је територија, у том случају, одузета", констатовао је руски председник, уз додатак:
"Другим речима, када одете, понесите само оно што сте донели са собом. Ову логику је тешко побити. Рећи ћу само да су бољшевици још пре Совјетског Савеза кренули у преобликовање граница, манипулишући територијама по свом укусу, не обазирући се на ставове људи."
Без Русије су тешка сиротиња
Путин објашњава да је Русија подржала украјинску независност и помогла њен развој.
"Руска Федерација је препознала нову геополитичку реалност. И не само препознала, већ је, заиста, учинила много да се Украјина успостави као независна држава. Током тешких 1990-их, и у новом миленијуму, пружили смо значајну подршку Украјини. Какву год 'политичку аритметику' Кијев желео да примени, у периоду 1991–2013, украјинска буџетска уштеда износила је више од 82 милијарде долара, док данас она износи само 1,5 милијарди долара руских плаћања за транзит гаса у Европу. Да су економске везе између наших земаља задржане, Украјина би имала користи од десетина милијарди долара. Украјина и Русија су се деценијама и вековима развијале као јединствен економски систем. Дубока сарадња коју смо имали пре 30 година је пример на који се Европска унија може угледати. Ми смо природни економски партнери", каже Путин, те потом тврди да су САД и ЕУ одгурнуле Украјину од Русије.
"Подсећам да су давно, много пре 2014. године, САД и земље ЕУ систематски и доследно гурале Украјину да смањи и ограничи економску сарадњу са Русијом. Ми, као највећи трговинско-економски партнер Украјине, предложили смо да се о новонасталим проблемима разговара у формату Украјина-Русија-ЕУ. Али сваки пут нам је речено да Русија нема никакве везе с тим и да се то питање тиче само ЕУ и Украјине. Де факто западне земље одбациле су поновљене позиве Русије на дијалог."
Робови нових господара
Он тврди да је то урађено с јасном намером.
"Корак по корак, Украјина је увучена у опасну геополитичку игру која је имала за циљ да од Украјине направи баријеру између Европе и Русије, одскочну даску против Русије. Постојала је потреба за концептом 'антирусије' који никада нећемо прихватити. Власници овог пројекта узели су као основу стару основу пољско-аустријских идеолога за стварање 'антимосковске Русије'. И не треба никога обмањивати да се то ради у интересу народа Украјине. Пољско-литванској заједници никада није била потребна украјинска култура, а још мање козачка аутономија. У Аустроугарској су историјске руске земље немилосрдно експлоатисане и остале најсиромашније. Нацистима није била потребна Украјина, већ животни простор и робови за аријевске господаре", сматра Путин, који је објаснио да је то довело до стварања плодног тла за оружани сукоб.
"Суочавамо се са стварањем климе страха у украјинском друштву, агресивном реториком, повлађивањем неонацистима и милитаризацијом земље. Уз то, сведоци смо не само потпуне зависности већ директне спољне контроле, укључујући надзор украјинских власти, служби безбедности и оружаних снага од стране страних саветника - војни 'развој' територије Украјине и размештање инфраструктуре НАТО-а. Није случајно што је поменути закон о 'аутохтоним народима' усвојен под окриљем великих НАТО вежби у Украјини."
Праунуци ће отплаћивати кредите
Путин је у тексту навео да је Украјина приморана на дужничко ропство под изговором да јој се "пружа помоћ".
"Све је то маска за преузимање остатка украјинске привреде и експлоатацију њених природних ресурса. Продаја пољопривредног земљишта није далеко, а очигледно је ко ће га откупити. С времена на време, Украјини се заиста дају финансијска средства и кредити, али под њиховим условима и у остваривању њихових интереса, уз преференције и бенефиције за западне компаније. Узгред, ко ће вратити ове дугове? По свему судећи, претпоставља се да ће то морати да учине не само данашња генерација Украјинаца већ и њихова деца, унуци, а вероватно и праунуци. Западни аутори антируског пројекта поставили су украјински политички систем тако да би се променили председници, посланици и министри, али би остао став одвојености и непријатељства према Русији. Постизање мира био је главни изборни слоган актуелног председника. Са овим је дошао на власт. Испоставило се да су обећања била лаж. Ништа се није променило. А на неки начин се ситуација у Украјини и око Донбаса чак и дегенерисала."
На крају, Путин упућује и прилично отворену претњу, наговествиши управо оно што се сада догађа.
"Данас је 'прави' патриота Украјине само онај који мрзи Русију. Штавише, целокупна украјинска државност, како је разумемо, предлаже се да се даље гради искључиво на овој идеји. Мржња и бес, као што је светска историја то више пута доказала, веома су климава основа за суверенитет, препуна многих озбиљних ризика и страшних последица", закључио је у свом тексту руски председник.