"НЕ ЛАЈЕ ПАС ЗБОГ СЕЛА, НЕГО ЗБОГ СЕБЕ" Америка захтева ХИТНУ обуставу напада на руске рафинерије због пораста цена нафте
Русија могла да узврати нападом на енергетску инфраструктуру на коју се ослања Запад.
Сједињене Америчке Државе позвале су Украјину да обустави ударе дроновима на руске рафинерије нафте и другу енергетску инфраструктуру уз образложење да ти напади могу да резултирају повећањем глобалне цене нафте и покретањем руске одмазде, потврдила су три неименована извора упозната са овим питањем.
СТИГАО МОСКОВСКИ ГНЕВ! Зеленски проговорио о страховитом нападу, па оплео по Западу: "Руске ракете не касне као пакети помоћи нашој држави"
"ПРЕОКРЕТА НЕЋЕ БИТИ" Украјински генерал оплео по Зеленском и његовим "менаџерима": "Ситуација се суштински неће промени у нашу корист"
ПАКАО СЕ ОТВОРИО НАД КИЈЕВОМ! Руске ракете ЗАПАЛИЛЕ целу Украјину!(ВИДЕО)
Поновљена упозорења из Вашингтона упућена су високим званичницима СБУ, украјинске службе државне безбедности и њеног војно-обавештајног директората познатог као ГУР, сазнаје Фајненшел тајмс. Од почетка руске инвазије ове две украјинске обавештајне службе континуирано су шириле сопствене програме беспилотних летелица за гађање руских циљева на копну, мору и у ваздуху.
Неименовани, добро упућени извор Фајненшел тајмса потврдио је да је Бела кућа све више фрустрирана украјинским нападима дроновима на рафинерије, терминале и складишта широм западне Русије, штетећи руским производним капацитетима.
Цене нафте су ове године порасле за око 15 одсто, на 85 долара по барелу, повећавајући трошкове горива баш у тренутку када амерички председник Џозеф Бајден почиње своју кампању за реизбор.
Званични Вашингтон је такође забринут да би Русија могла да узврати нападом на енергетску инфраструктуру на коју се ослања Запад, што укључује и нафтовод ЦПЦ који преноси нафту из Казахстана преко Русије и даље на глобално тржиште, а западне компаније, укључујући Ексон Мобил и Шеврон, користе овај гасовод који је Москва накратко затворила 2022. године.
- Ми не охрабрујемо нити омогућавамо нападе унутар Русије - изјавио је портпарол Националне безбедносне агенције (НСА).
ЦИА је одбила да коментарише ово питање, као и портпарол украјинске СБУ, али и званичници ГУР и кабинет председника Зеленског. Од 2022. године било је најмање 12 напада на велике руске рафинерије, а најмање девет ове године, потврдио је неименовани званичнику војне обавештајне службе у Кијеву.
Русија остаје један од најважнијих светских извозника енергената упркос санкцијама које је званичној Москви увео Запад.
Извор: Танјуг