СТАНОВНИЦИ ЛУГАНСКА У ПРИПРАВНОСТИ: "Надамо се да имају довољно снаге" - жале се на лоше животне услове
Страхују од могућих напада
Већ седам недеља, моћ Русије концентрисана је на исток Украјине, део земље у ком преовладава становништво које говори руским језиком. Тренутно се најжустрије борбе воде око Северодоњецка, града чији део територије контролишу Руси, док су следеће мете градови Славјанск и Краматорск.
"УДАРИЋЕМО НА ОНЕ ОБЈЕКТЕ КОЈЕ НИСМО ГАЂАЛИ" Путин послао ОШТРО упозорење САД
ЛИКВИДИРАН ПРИПАДНИК МЕЂУНАРОДНЕ ЛЕГИЈЕ: Погинуо први Немац у рату у Украјини (ВИДЕО)
ЗЕЛЕНСКИ НА ПРВОЈ ЛИНИЈИ ФРОНТА! Заједно са својим војницима у Запорожју, одржао снажан говор!
Борбе у Донбасу трају недељама, а по свему судећи чини се да најтеже борбе тек следе. Тренутно се најжустрије борбе воде у Северодоњецку, а од напада страхују и у суседном граду Лисичанску, који се налази на 12 километара од линије фронта.
Припадник украјинског батаљона Донбас Слава Владимирович, данима је помагао у евакуацији цивила из луганског града Лисичанска. Неколико километара даље налази се део суседног града Северодоњецка који је још увек под контролом украјинске војске. Иако руска војска напредује у овом источном региону, Слава је врло оптимистичан и верује да ће украјинске трупе на крају победити.
- Руси немају резерве, пешадију, а недостаје им и мотивација - каже Слава.
Чини се да рат у Украјини није прошао баш како су они очекивали. У фебруару руске трупе нису успеле да опколе и заузму престоницу. Нови циљ Кремља је нешто скромнији и подразумева заузимање делова Донбаса који нису под њиховом контролом, пише Гуардиан.
Заменик градоначелника Славјанска Јуриј Пидлињски поручио је становницима овог града да што пре побегну. Међутим, и поред ових упозорења између 25.000 и 100.000 људи игнорисало је његов апел. Међу њима су углавном старији људи који су одбили да се евакуишу, као и они који нису желели да напусте своје животиње.
Услови за живот у овом граду се погоршавају из дана у дан. Становници немају хране, воде и гаса, а и струје има повремено. Пошто је бензин веома скуп, све више грађана уместо аутомобила користи бицикл. Међу онима који тренутно бораве у граду су и они који су га раније напустили, али су због недостатка новца били приморани да се врате.
Услови за живот у Лисиначску су јако лоши
Осим егзистенцијалних проблема, становници овог града страхују од руских напада. Напади у овом граду почели су крајем априла, а заменик градоначелника каже да је линија фронта сада на свега 12 километара од града.
- Гађаће нас гранатама, ракетама и балистичким ракетама - каже заменик градоначелника.
Иако су прогнозе суморне, многи се питају да ли би Славјанск могао да избегне трагичну судбину Мариупоља и других украјинских градова који су након дугих борби готово сравњени са земљом?
- Верујем у нашу војску. Надам се да имају довољно снаге. Путин мисли да му није остало још много времена - каже заменик.
Док је он разговарао са новинарима Гуардиана, у позадини су се чула два јака ударца. Један од његових запослених је у том моменту огласио сирену за ваздушни напад, која је одјекнула градом са крова његове канцеларије.
У пролеће 2014. године сепаратисти су заузели управну зграду у Славјанску на три месеца. Било је то време терора и отмица, тврде мештани.
Пидлисни је сепаратисте описао као "алкохоличаре и наркомане", иако у овом граду постоји мањина која подржава Русију.
Док је судбина града висила о концу, смрт је пљуштала са неба. Прошле недеље наводно су погинуле три особе, а неколико њих је повређено када је током ноћи ракета пала на улицу Јарослава Мудрог. Експлозија је разнела балконе, по зидовима су биле рупе од гелера, а заједничка башта коју користи неколико зграда у блоку била је препуна прозорског стакла.
Најгоре је погођен стамбени блок број десет, где је Виталиј Колесничнеко спавао са супругом Нелијом.
- Живимо на трећем спрату. Био је мрак. Дошло је до огромне експлозије. Врата од купатила су потпуно уништена. Видео сам жути и зелени дим. Затим сам почео да тражим своју жену, била је веома тиха. Све време је понављала: "Моје ноге, моје ноге" - присећа се Виталиј.
Виталиј, који хода са штапом, рекао је да је покушао да извуче своју жену, али су је на крају спасиоци одвели. Међутим, она је на жалост преминула на путу за болницу у Краматорску.
- Били смо у браку скоро 30 година - рекао је Виталиј показујући фотографију Нелије на свом телефону.
Он је додао да је те вечери убијен и 21-годишњи војник који је живео преко пута ходника, а оштећена је и оближња школа.
- Канцеларија градоначелника би требало да пошаље комисију да процени штету и помогне нам, али нису. И онда Русија треба да плати све ово. Ја етнички припадам Русији, али моја домовина је Украјина. Нисам тражила да дођу овде. Моја ћерка живи у ДНР и јако је уплашена, више се и не чујемо - рекла је друга мештанка Елена Воитенко.
Оно што је још увек нејасно је да ли Украјина после свега овога може да победи. Војник слава, који је у почетку био оптимистичан, више не изгледа тако.
- То је јако тешко питање. Како можете да говорите о победи ако више од 50.000 људи лежи мртво. Овај рат је апсолутно лудило - рекао је он.