У САМО ПАР КЛИКОВА НАНОСЕ ВЕЛИКУ ШТЕТУ ПУТИНУ? Украјиници тврде - у мобилним телефонима путем ове апликације ИМАЈУ ТАЈНО ОРУЖЈЕ
Украјиници у мобилним телефонима имају специјалну апликацију која се показала као ефикасно оружје против руских снага.
Дигитализација државне управе није заобишла ни Украјину. Иако из данашње перспективе рата и ратних разарања изгледа као далека прошлост, дигитализација је била једно од предизборних обећања актуелног председника Володимира Зеленског.
РУСКЕ СНАГЕ ПОЗИВАЈУ УКРАЈИНСКЕ БОРЦЕ НА ХИТНУ ПРЕДАЈУ: Од 20. априла у поноћ почињу!
"ОДГОВАРАЋЕ ЗА СВОЈЕ ПОСТУПКЕ, НАРАВНО, АКО ОСТАНУ ЖИВИ!" Порука Медведева леди крв у жилама
ОВО ЈЕ МАРИЈУПОЉ ОД ПРЕ ПАР ДАНА: Ажурирана нова мапа града, Украјинци сатерани у ћошак, немају куд (МАПА)
Тако је у фебруару 2020. пуштена у рад апликација "Дииа", која је требало да буде једноставнији начин комуникације између грађана и власти и да им омогући приступ јавним услугама, плаћању пореза и приступ личним подацима.
Али то не значи да у рату "Дииа" не ради. Напротив, добила је много важнију и не тако уобичајену улогу. Министарство за дигиталну трансформацију је у оквиру апликације инсталирало нову функцију под називом Е-непријатељ. Функција је веома једноставна и, за владу, изузетно корисна. Омогућава грађанима Украјине да пријаве положај руских трупа директно са својих паметних телефона.
На овај начин украјинска влада, као и војска, дневно примају хиљаде пријава. Као и преко званичног Телеграм канала. Такве информације помогле су украјинским трупама да пронађу и униште руски конвој у близини Кијева, пише Bussines Инсидер, а преноси Дневник.хр.
Главна предност Е-непријатеља је у томе што за приступ "Дииа" апликацији корисник мора да користи корисничко име и лозинку регистроване у систему е-пасоша. На овај начин војска зна да иза информација о локацији руских снага стоји лице са именом и презименом, истиче директор развоја е-услуга у Министарству дигиталне трансформације Слава Баник и додаје да је много лакше проверити ову информацију.
Како је објаснио Баник, након пријаве на "Дииа"-у и одабира опције Е-непријатељ, корисници се преусмеравају на посебан Телеграм канал где могу да оставе кључне информације као што су локација трупа, тип трупа, да ли иду пешке или су у возилима, процењени број војника и време последњег контакта.
За само месец дана, колико је ова функција активна, информације је поделило преко 260 хиљада људи.
Украјинске власти се надају да ће им таква мрежа доушника помоћи да буду корак испред руских снага, али и документовати ратне злочине који се дешавају широм земље. Дакле, након што су се појавиле информације о масакру у Бучи, позвали су преживеле или сведоке да пријаве шта знају (укључујући све фотографије или видео записе) путем апликације. За сада, чини се, Украјинци користе технологију на све могуће начине да би се одбранили.