Украјинци се крију од одреда за мобилизацију: Осећају страх да је све узалудно и да ће брзо погинути
Док рат у Украјини полако клизи уласку у трећу годину, мобилизација постаје све комплекснија, са растућим проблемима и незадовољством међу грађанима.
Украјинске власти, суочене са све мањим бројем добровољаца и тешком ситуацијом на фронту, прибегавају принудним мерама у регрутацији – укључујући рације на јавним местима и насумичне провере докумената. Ова пракса изазива страх и забринутост међу цивилима, док покушавају да балансирају патриотски дух са личном безбедношћу.
У 2024. години, Украјина се суочила са изазовима у попуњавању војних редова, што је довело до усвајања строгих закона о мобилизацији где је спуштена старосна граница за обавезну војну службу са 27 на 25 година и уведене су додатне казне за избегавање регрутације.
Мобилизација обухвата све војно способне мушкарце узраста од 18 до 60 година, уз ограничене изузетке, и укључује забрану напуштања земље. Украјинске власти омогућиле су И мобилизацију затвореника, који имају опцију служења у војсци у замену за условно пуштање на слободу, што примењује и Русија.
Фрустрације због пооштрене мобилизације су изражене због недостатка јасних рокова демобилизације, а многи страхују да би војна служба могла да траје неограничено. У одговору на ове изазове, Украјина је увела апликацију "Ресерве " ради ефикасније регистрације, иако овај технолошки напредак не решава основни проблем нејасних услова служења у војсци.
20.000 мушкараца побегло из Украјине од почетка рата
Постоје бројни извештаји о инцидентима присилног регрутовања и рација у јавним просторима попут пијаца и градског превоза, што изазива додатну забринутост међу грађанима и критикама у вези са начинима спровођења мобилизације. Украјинске власти настоје да задрже довољно војника у тренутку када добровољаца има све мање, али присилна регрутација изазива друштвене напетости.
Близу 20.000 мушкараца побегло је из Украјине од почетка рата како би избегли регрутацију, подаци су до којих је дошао британски сервис BBC. Још 21.113 мушкараца покушало је да побегне, али су их украјинске власти ухватиле, потврдио је Кијев.
Једни су препливали опасне реке да би напустили земљу, од којих су неки у том науму и погинули, док су други прелазили границу током ноћи или набављали лажна лекарска уверења.
Бојан Стојковски, македонски фриленс новинар и уредник ИТ.мк, недавно је био у Украјини и пренео је за "Блиц" утиске из престонице Кијева. Он је и у јуну био у Украјини, где се, како нам је рекао, тада са својим мушким пријатељима виђао по кућама и становима, на њихов захтев.
На улицама углавном млади људи
- Ноћу ретко можете видети Украјинце напољу - осим странаца које можете препознати по језику који користе, и који су напољу у локалним баровима, ресторанима, кафићима... Преко дана на улицама можете видети углавном млађу популацију. Сада сам имао прилику да упознам војнике из Колумбије и Бразила који су дошли да се боре за украјинску војску, њих лако можете да уочите по граду - рекао нам је Стојковски.
Он каже да је за већину мушкараца у земљи тренутна ситуација везана за мобилизацију сада нова реалност - могу да буду регрутовани ако их примете војни регрути.
- Већина мојих украјинских пријатеља је из ИТ сектора и рекли су ми да ако имају избора, да не би волели да иду у војску. Они су свесни да треба да се боре за државу, али у овом тренутку рата осећају страх да неће добити адекватну војну обуку и тако неспремни отићи на фронт. Међутим, имао сам и неколико извора који су ми рекли да је ситуација у Кијеву по том питању за сада прилично добра и да мушкарци који су у другим деловима земље и мањим градовима нису имали такву "срећу". Већина њих су регрутовани и послати на фронт - рекао нам је Стојковски.
Док њихови вршњаци гину на фронту док бране земљу од руске агресије, многи мушкарци који се крију од мобилизације суочавају се и са моралним дилемама.
- Колико сам чуо од неколико украјинских пријатеља, осећају се лоше, желе да допринесу одбрани земље, али осећају притисак и страх јер се то ради на брз начин. Нарочито они који раде у ИТ сектору, не осећају се спремним да буду послати на прве линије – осећају да би умрли узалуд. Већина њих је, међутим, свесна да ће, ако се рат настави овим темпом, највероватније бити регрутовани у наредних шест месеци - каже он.
Он је имао прилику да разговара са војницима који су део професионалне војске Украјине и они су му рекли да не могу да коментаришу ову тематику. Како су рекли, за њих то дужност и спремни су да гину за одбрану земље.
- О томе смо разговарали и са бразилским војницима који се боре за Украјину, али њихова ситуација је другачија јер су за то плаћени. Када смо их замолили да прокоментаришу зашто неки Украјинци не желе да буду регрутовани, рекли су да им је то чудно и да сматрају да сви треба да се боре за ослобођење своје земље - рекао је Стојковски.
Аналитичар: "Имамо проблема око обуке, немамо довољно оружја"
Украјински политички аналитичар Андреј Бузаров за "Блиц" је рекао да има пуно људи који искрено желе да служе и да Украјина још увек има доста мобилизационих капацитета.
- Али имамо проблема око обуке и нема довољно оружја. Зато нам је потребна већа подршка западних савезника у наоружању и обуци. Друга ствар је да неки од људи не желе да се мобилишу и то је питање мотивације и значајно финансијских подстицаја. Мислим да ће влада убудуће бавити питањем о платама за војнике - а то опет зависи и од економске подршке и функционисања националне економије - рекао нам је.
Бузаров је истакао да иако многи мисле да Украјина нема довољно људи за војску и да имају проблема, он пак мисли супротно.
- Држава има капацитете за дугорочну стратешку одбрану, са капацитетом за озбиљне контраударе унутар руске територије. И блокираће оно што Русија планира – они желе да брзо освоје Украјину, али неће успети јер је стратешка одбрана Украјине кључ стратешке победе - закључио је украјински политички аналитичар.
Зеленском опада подршка
Стојковског смо питали и какве је генерално ситуација у Украјини данас, да ли се чују сирене за опасност и како људи живе.
- У Кијеву можете чути упозорење за ваздушну опасност на дневној бази. Мештани су ми рекли да се понекад чак могу чути и експлозије, али пошто смо били у центру града, најчешће смо чули само ваздушна упозорења. Када се огласе ова упозорења, неки људи се крију, док други само раде свој посао. У исто време се осећа нормално и није - али град је живахан и барови и ресторани су углавном пуни док се не затворе око 23 сата и полицијског часа који почиње у поноћ - рекао нам је он.
Трг Мајдан у Кијеву, заставе за погинуле војнике који су се борили за Украјину, октобар 2024.
Фото: Приватна архива
Трг Мајдан у Кијеву, заставе за погинуле војнике који су се борили за Украјину, октобар 2024.
На питање да ли украјинском председнику Володимиру Зеленском опада подршка док се рату не види краја, одговара нам потврдно.
- Колико сам могао да чујем, чини се да подршка Зеленском нестаје како рат траје. Неки извори су ми рекли да међународни партнери врше притисак на Украјину да се идуће године одрже избори, па би то такође могло да утиче на потенцијалне мировне преговоре. Неки су ми такође рекли да постоје индиције да ће избори у САД такође утицати на рат и да је једно од највероватнијих решења да постоји нека врста споразума о "замрзнутом конфликту" између обе стране - рекао нам је Стојковски.
Србија Данас/Блиц