ПУТИН ОКРЕНУО ЛЕЂА БРАТСКОЈ ЗЕМЉИ? Свет бруји због његових речи "Јасно нам је рекао да можемо постати следећи РУСКИ ПЛЕН"
Бивше совјетске земље део су руске сфере и ризикују судбину Украјине ако крену против Кремља, инсинуирао је Владимир Путин.
Руски председник то је дао до знања док је био на бини са челником Казахстана Касимом Жомартом Токајевим, који је у петак током панел дискусије у оквиру економског форума у Санкт Петербургу рекао да не признаје два проруска сепаратистичка региона у украјинском Донбасу, пренео је "Јутарњи лист".
"ЗНАМ ДОБРО ПУТИНА - ОН МЕНЕ РАЗУМЕ" Брутално - Трамп проговорио о главном кривцу за рат у Украјини (ВИДЕО)
КАДИРОВ РАЗОТКРИО АМЕРИКАНЦЕ, ПОСЛЕ ВЕЛИКИХ ГУБИТАКА БИ ДА БЕЖЕ: "Све више размишљају да напусте овај бесмислени посао и побегну из Украјине"
УКРАЈИНЦИ У СТРАХУ ОД ПУТИНОВОГ МОЋНОГ ОРУЖЈА: Огласило се министарство одбране - свет у СТРАХУ од БОРБЕНОГ Ми-8 (ВИДЕО)
Те "квазидржаве", како их је назвао, нема ни намеру да призна јер би то онда значило да би, када би се сваком дало право на отцепљење, данас на свету било 500-600 држава, а то би свакако био, како је рекао, хаос.
"Историјска Русија"
Путин је мирно седео, а онда је, недуго након Токајевљеве изјаве, у одговору на неповезано питање, рекао да је Совјетски Савез, у чијем је саставу био и данашњи Казахстан, покривао идентичну територију који је покривала и "историјска Русија".
- Шта је Совјетски Савез? Историјска Русија - истакао је Путин и наставио да хвали Казахстан као "братску нацију".
Али, потом је упутио слабо прикривену претњу.
- Иста ствар је могла да се догоди са Украјином, апсолутно, али они нису хтели да нам буду савезници - рекао је.
"Токајев је понизио Путина"
Један аналитичар из Нур-Султана, главног града Казахстана који се некад звао Астана, оценио је да је Токајев "понизио Путина пред његовим присталицама" као и да Путинову претњу сматра реалном.
- Дао му је до знања да би Казахстан могао да буде следећи руски плен - истакао је.
- Он каже да, ако смо добри суседи, то је у реду. Али, ако не будеш на линији и кренеш прозападно, можемо да освојимо твоју земљу јер је наша - рекао је други казахстански коментатор.
"Зна да зависи о Путину"
Максимилијан Хес са Института за истраживање спољне политике у Филаделфији истиче да је Токајев посебно рањив јер се у јануару ослањао на Путинову подршку како би поразио ривале у борби за власт у Казахстану. Тада је Путин у Казахстан послао и војску да одбрани Токајевљев режим који се заљуљао услед насилних протеста након драстичног поскупљења аутогаса.
- Ово је јасна претња. Токајев нема домаће упориште моћи и од јауара зна да зависи од Путина - коментирао је Hess.
Остали казахстански аналитичари били су нешто скептичнији, указујући да би се Токајев супротставио Путину због Украјине само да је било вредно ризика и да је руска инвазија на Казахстан мало вероватна.
- Казахстан је већ чврсто укорењен у руској сфери утицаја. Путин не треба поновно да намеће границе СССР-а како би га контролисао - рекао је казахстански политички аналитичар Димаш Алханов.
"Стварни страх"
Међутим, гледано са севера земље, инвазија не делује као апстрактан концепт.
- То је веома стваран страх и Русији би било лако кад би се упустила у то - рекао је Виктор, власник продавнице у Оралу, граду од око 300.000 људи који је 75 километара удаљен од границе с Русијом.
- Ставови људи сада су јачи и не разговарају једни с другима. Руска пропаганда је сада тако јака. Руси су овде мислима и срцем преко границе, са Путином - додао је он, односећи се на чињеницу да је у његову граду трећина становника руског порекла.
Ивица Руског царства
Велике зграде које се нижу уз главну улицу у Оралу подсетник су да је некада ту била ивица руског царства. Отприлике трећина становништва су Руси, што је уобичајено за градове у северном Казахстану, иако већину земље чине етнички Казахстанци.
Казахстан је земља богата минералима, а многа лежишта метала и ретких руда налазе се на северу земље. Један од највећих нафтних и гасних пројеката "Карачаганак" - у којем је деоничар "Шел" - налази се у близини Орала.
Казахстанска војска је сиромашна и не може да се мери са руском чак ни у ослабљеном стању, а Русија им свако мало запрети. Тако је Путинов шеф дипломатије Сергеј Лавров у мају оптужио Казахстан да на својој територији допушта Американцима да граде биолабораторије који могу да се искористе за развијање наоружања. Такве су оптужбе до тада биле учестале на рачун држава према којима је Москва непријатељски настројена, као што су Украјина и Грузија, подсећа "Јутарњи лист".