ЗЕЛЕНСКИ ЈЕ МОГАО ДА СПРЕЧИ РАТ У УКРАЈИНИ? Процурили детаљи понуде коју је одбио, ОВО ЈЕ БИО УСЛОВ
Немачки канцелар се вратио у Берлин много забринутији него што га је напустио.
Wall Стреет Јоурнал објавио је чланак, у којем се наводи да је немачки канцелар Олаф Шолц 19. фебруара ове године назвао украјинског председника Володимира Зеленског, а да је њихов разговор требало да спречи сукоб који се сада одвија у Украјини.
Овај разговор са Зеленским уследио је четири дана након што је Шолц разговорао са Путином, седећи за његовим дугачким столом у Кремљу.
РУСИЈА СЕ СПРЕМА ЗА РАТ СА НАТО Хитан састанак у кабинету Путина, помиње се до сада невиђено наоружање
ПРЕГОВОРИ РУСИЈЕ И УКРАЈИНЕ СЕ НАСТАВЉАЈУ: За сад путем видеа, а ево и када ће се састати уживо
НАЈНОВИЈА ОДЛУКА ЕВРОПЕ, КАКО ЋЕ МОСКВА ОДГОВОРИТИ?! ЕУ забрањује увоз овог важног енергента
Путин је тај састанак отворио уз снажне притужбе на НАТО, педантно наводећи системе наоружања стационираних у земљама алијансе у близини Русије.
Он је рекао Шолцу да су Руси, Украјинци и Белоруси један народ, са заједничким језиком и заједничким идентитетом који су у новијој историји делиле само насумичне политичке интервенције.
Шолц је тврдио да међународни поредак почива на признавању постојећих граница, без обзира на то како и када су створене. Запад никада не би прихватио разоткривање успостављених граница у Европи, упозорио је он. Санкције би биле брзе и оштре, а блиска економска сарадња између Немачке и Русије би престала. Притисак јавности на европске лидере да прекину све везе са Русијом био би огроман, рекао је тада Шолц, пише WSJ.
Путин је тада "поновио свој презир према слабим западним лидерима који су били подложни притиску јавности".
Немачки канцелар се вратио у Берлин много забринутији него што га је напустио.
Након неколико дана, разговорао је са Зеленским. Шолц је, наводно, у том разговору рекао како би било добро да "Кијев прогласи неутралност у склопу ширег договора о европској сигурности између Запада и Русије и додао да се морају одрећи аспирација о уласку у НАТО".
Даље, овај медиј тврди да је исти тај споразум требало да потпишу и руски председник Владимир Путин као и амерички лидер Џо Бајден који би на овај начин гарантовали сигурност Украјине.
Међутим, Зеленски је, наводно, ту идеју одбио рекавши како он "не може да верује да ће се Путин придржавати таквог споразума" и да већина Украјинаца жели да њихова земља постане део НАТО-а.
Његов одговор је забринуо немачке званичнике да шансе за мир бледе. Сарадници Шолца веровали су да ће Путин наставити са својим војним притиском на украјинским границама да угуши њену економију, а затим да пређе на окупацију земље.
Тада су, како наводи WSJ, амерички и европски лидери одржали видео позив.
- Мислим да си последња особа која још увек може нешто да уради ти, Џо. Да ли сте спремни да сретнете Путина? - питао је Макрон Бајдена. Амерички председник се сложио и замолио Макрона да пренесе поруку руском председнику.
Макрон је ноћ 20. фебруара наизменично разговарао са Путином и Бајденом.
Француз је још увек разговарао са Путином у 3 сата ујутру по московском времену, преговарајући о формулацији саопштења за јавност у којем се објављује план за америчко-руски самит.
Али следећег дана, Путин је позвао Макрона и одједном, од самита ништа није било.
Путин је рекао да је одлучио да призна независност сепаратистичких енклава у источној Украјини. Рекао је да су фашисти преузели власт у Кијеву, док НАТО није реаговао на његове безбедносне бриге и да планира да распореди нуклеарне пројектиле у Украјини.
- Нећемо се видети неко време, али заиста ценим искреност наших разговора. Надам се да ћемо једног дана поново моћи да разговарамо - рекао је Путин Макрону.