Београд постаје први милионски град са бесплатним превозом: Српска престоница иде стопама Луксембурга и Талина - Ово су кључне предности новог система
Александар Шапић, градоначелник Београда, најавио је данас да ће од 1. јануара 2025. године градски превоз у Београду постати потпуно бесплатан. Овај корак чини Београд првим главним и милионским градом у Европи са бесплатним јавним превозом.
Бесплатан градски превоз у Београду доноси многе предности које су већ доказале европске метрополе попут Луксембурга и Талина. Ове земље су пионири у овој иницијативи, показавши како бесплатан превоз може значајно побољшати квалитет живота, смањити саобраћајне гужве, побољшати еколошке услове и смањити социјалне неједнакости.
Луксембург: Лидер у бесплатном превозу
Луксембург је 2020. године постао прва земља на свету која је увела потпуно бесплатан јавни превоз за све, не само за своје грађане, већ и за посетиоце.
Овај потез био је део шире стратегије смањења саобраћајних гужви и смањења негативних еколошких утицаја. Увођењем бесплатног превоза, Луксембург је успео да:
- Смањи саобраћајне гужве и побољша проток саобраћаја: Тиме су растерећене главне саобраћајнице, а број несрећа се смањио.
- Смањи емисију ЦО2 и побољша квалитет ваздуха: Грађани су заменили приватне аутомобиле јавним превозом, што је довело до смањења загађења.
- Повећа социјалну једнакост: Бесплатан превоз омогућава свим грађанима једнак приступ брзом транспорту.
- Оствари економске користи: Грађани су уштедели на трошковима превоза, док су градови смањили трошкове за инфраструктуру.
Талин: Предности бесплатног превоза у Естонији
Талин, главни град Естоније, био је први европски град који је 2013. године увео бесплатан превоз за све своје сталне становнике. Овај потез имао је бројне позитивне ефекте, укључујући:
- Повећање броја пријављених пребивалишта: Људи су се пријављивали као стални становници како би имали право на бесплатан превоз, што је повећало приход од пореза.
- Повећање социјалне интеграције: Бесплатан превоз смањује друштвене поделе и омогућава свим грађанима равноправан приступ ресурсима и приликама.
- Подстицање еколошки прихватљивих опција: Грађани Талина су више користили јавни превоз уместо аутомобила, чиме су смањили емисију штетних гасова.
- Социјалне, еколошке и економске користи бесплатног превоза
Београд ће, попут Луксембурга и Талина, уживати у бројним предностима које бесплатан превоз доноси:
- Смањење саобраћајних гужви: Са смањењем броја приватних возила, град ће уживати у бржем протоку саобраћаја и мањем броју несрећа.
- Побољшање квалитета ваздуха: Смањење емисије штетних гасова доприноси здравијем окружењу за све грађане.
- Повећање социјалне једнакости: Грађани свих социјалних слојева добиће једнак приступ свим приликама у граду, чиме се смањује социјална подела.
-
Економске користи за грађане и град: Грађани ће уштедети на превозу, а град ће моћи да преусмери средства на друге области, као што су образовање и здравство.
Београд на путу ка одрживом развоју
Одлука Београда да уведе бесплатан градски превоз представља значајан корак ка одрживом урбаном развоју. Као пионир у овој иницијативи у региону, Београд ће имати прилику да донесе бројне користи за своје грађане, од смањења гужви и загађења до већих социјалних и економских користи.
Учење из искустава Луксембурга и Талина показује да бесплатан превоз није само краткорочни луксуз, већ дугорочна инвестиција у бољу и одрживију будућност.