ХУМАНОСТ НА ДЕЛУ: Маша, Милица и Милош доносе класику у посету за бољи дан! (ФОТО)
Пројекат који су спровели Маша, Милица и Милош оплемењује туробну свакодневицу особама које бораве у институцијама као што су старачки домови, болнице, школе за децу с посебним потребама, домове за децу без родитељског старања и томе слично.
У Граду Београду велики је број људи који помажу својим суграђанима и чине им дане дражим и бољим. Свако од њих на себи својствен начин труди се да Београд и Србију учине лепшим местом за живот, а Маша, Милица и Милош пронашли су начин да помогну свим људима којима су болнички дани нажалост свакодневица.
Александра је одлучила да ПОКРЕНЕ СВЕТ: Пример је свим женама које желе да РАДЕ САМОСТАЛНО (ФОТО)
Војкан је човек великог срца: Свакодневно помаже људима и животњама, а план за будућност је НЕВЕРОВАТАН (ФОТО)
ВОЉА ЗА ЖИВОТОМ ЈАЧА ОД СВЕГА: Млади Арсен је изабрао храброст, ово је његова прича о предузетништву
Уметница, Маша Бабић, са својим колегама започела је пројекат "Класика у посети" који подразумева низ интерактивних концерата намењен људима који се налазе на дужем болничком лечењу или су онемогућени да посећују концерте и друге културне и социјалне догађаје.
- Крајем 2016. године вратила сам се са трогодишњих студија у Грацу на свој посао у Музичкој школи "Јосип Славенски" и почела интензивно да размишљам о томе како да прилагодим нова сазнања и идеје које су ми навирале током боравка у иностранству и честих путовања по другим европским градовима. Отпочела сам са реализацијом, једног мањег приватног пројекта под називом "Извуци мене" у београдском клубу/галерији "Полет". Окупљајући колеге музичаре у неформалном амбијенту, свирали смо класичну музику, разговарали и боље се упознавали. Идеја да класична музика треба да буде доступна свима и да може оплеменити људима живот лагано је сазревала и када је изашао конкурс за младе људе и њихове пројекте, знала сам да је тренутак да се пријавим. Требао ми је тим одговорних људи, позвала сам флаутисту Милоша Микетића и пијанисткињу Милицу Ковачевић и ту је настала најдивнија ствар. Пројекат "Класика у посети" доноси нашим суграђанима, старима и младима који нису у стању да посећују концерте, звуке класичне музике и улепшава заиста суморну свакодневницу - истиче Маша Бабић.
Пројекат је незванично започео још у мају 2017. године, а након што су постали 1од 10 победника Центрифуга пројекта за 2017. годину започео је и званични развитак њихове идеје и све то са циљем да имплементирају класичну музику у свакодневицу.
- Милош, Милица и ја смо прошли од идеје до реализације сада већ 50 концерата. Окупили смо велики број извођача како школованих музичара и колега са сјајном репутацијом, тако и студената и ученика музичких школа. Свима смо им неизмерно захвални на отворености и топлом и одговорном приступу нашој публици. Циљ нам је био да имплементирамо класичну музику у свакодневницу наших суграђана, а поготово оних који се налазе на дужем болничком лечењу или неким врстама рехабилитације. Оно што квалитетна музика може да пружи човеку, свако ко се бави уметношћу или је љубитељ зна и може да препозна. Нажалост, уколико људи не знају да слушају, тј. чују, потребно је време да лековито дејство утиче на психу, а самим тим и целокупан организам. Зато ми свакодневно радимо на томе да наше програме обликујемо што боље и садржајније - објашњава ова уметница за наш портал.
Реакције на њихове концерте су различите, а признају и да није увек лако свирати и да никада не знају како ће људи реаговати. Од своје идеје не одустају, а покрећу их успомене и насмејана лица људи којима овакав вид терапије веома помаже.
- Неки су збуњени, неки се обрадују чим виде млада, насмејана лица. Неки не желе да дођу да слушају концерт, па их понекад додатно убеђујемо и онда остану и буде им драго. Некад то нису само пацијенти, наша публика су често ученици Специјалне основне школе Нови Београд и ту увек буде сјајна атмосфера захваљујући одличној организацији школе. Сваки пут је другачије, поготово први пут у новом простору не знате шта тачно да очекујете и колико ће људи присуствовати концерту. Стога је флексибилност и креативност у налажењу алтернативних решења за све потенцијалне проблеме неопходан фактор - каже Маша и додаје:
- Успомене су оно што нас покреће да наставимо и даље да радимо на нашој мисији. Моменти у којима је тешко свирати се десе понекад када се чују непредвиђени звукови из спољног света или унутрашњости институције у којој смо, а понекад и од саме публике. Ми смо сви школовани музичари и научили смо да се носимо са свим потешкоћама јавних наступа, а то дефинитивно нису стандардни и прилагођени простори - рекла је Маша Бабић.
Овим младим уметницима који су храбро ушли у овај пројекат и свакодневно га успешно реализују подршка је увек добродошла, а жеља им је и да своју идеју прошире.
- Ми смо пре свега уметници, нама је свака подршка добродошла. Током званичног трајања пројекта имали смо менторску подршку Траг фондације, то нам је веома значило. Волели би да нам се прикључи неко ко би документовао наше концерте и извештавао о њима, такође особа која би писала пројекте и тражила средства, тако да можемо да се проширимо на већи број институција и ангажујемо још више квалитетних музичара у наше програме - испричала нам је Маша.
Млади Београђани направили српску верзију Гугловог програма какав СВЕТ ЈОШ НИЈЕ ВИДЕО
ИНТЕРВЈУ Горан Весић: Београд наставља са променама и корача у бољу будућност
Иванин БЕЛИ ЛУК је ЦРНЕ БОЈЕ, нема непријатан мирис и слаткастог је укуса: Београђанка смислила иновативну верзију белог лука
Пројекат који су спровели Маша, Милица и Милош оплемењује туробну свакодневицу особама које бораве у институцијама као што су старачки домови, болнице, школе за децу с посебним потребама, домове за децу без родитељског старања и томе слично. Они су учинили да се на њиховим лицима појави осмех, чуђење и ужитак, да се на моменат скрену мисли са муке која их мори, а ови млади уметници имају и поруку за све оне који мисле да је тешко помагати људима и да је тешко променити ствари у друштву у ком живимо.
- Треба да будемо солидарни, толерантнији, храбрији и да помажемо једни другима. Поштовање туђег времена, посла и труда. Свако колико може и уме да у домену својих професија и занимања учини макар и један леп гест. Живећемо онда у пријатнијем и хуманијем друштву - закључила је Маша Бабић.