БАЗЕН ИСПРЕД ПОШТЕ У ТАКОВСКОЈ И СКОКОВИ ЗА 10 ЛИТАРА РАКИЈЕ: Како су некад изгледала лета у Београду (ФОТО)
Београдска лета некад су изгледа другачије него сада
Слободне летње дане углавном проводимо поред воде. Најчешћи избор, нарочито у градовима, јесу – базени. Знамо како данас изгледају, али мало ко од нас зна како су и када настали први базени.
ТЕШКА НОЋ У БЕОГРАДУ: Настрадало двоје деце, двојицу младића нашли избодене
ХАОС НА БАНОВОМ БРДУ: Дрво пало насред улице, олуја направила велику штету (ВИДЕО)
ПЉУСАК НАПРАВИО ХАОС У БЕОГРАДУ! Погледајте скроз ПОПЛАВЉЕНО насеље у престоници, реке теку улицама (ВИДЕО)
Јавни базен у граду Мохенџо-даро у Пакистану, вероватно је најстарији базен на свету. Изграђен је током 3. миленијума п. н. е., а воду је добијао из кишнице. У периоду Римског царства и три наше бање имале су базене – Сокобања, Врњачка и Рибарска бања. За Београд се везује занимљив податак.
- Први пут се бележи, што не мора бити да је од тада, 1910. година када је са садашњег Старог железничког моста извршено прво скакање са моста у воду. И можете мислити прва награда је била десет литара ракије. Негде где се данас налази Економски факултет и у оном парку преко пута су се налазила парна купатила. Зими ту се грејала вода, постојале су каде, изливала се топла вода и грађанство се тако купало - објашњава хроничар старог Београда Видоје Голубовић.
Најстарија спортска установа у Београду је Стари ДИФ. Као Соколски дом саграђен је 1929. године.
- Специфично је то што је објекат изграђен на основу добровољних прилога самих чланова Соколског друштва и осталих дародаваца. А краљ Александар Први Карађорђевић дао је највећи прилог, тадашњих 100.000 динара - наводи Владимир Јанковић, директор спортске установе Стари ДИФ.
Након скоро пола века, у потпуности је обновљен, а посетиоцима су на располагању бројни програми. Најпоноснији су на најмлађе.
- Ми смо имали најмлађу бебу која је дошла прошлог уторка на обуку пливања, имала је само 27 дана. Дотадашњи рекорд је био 31 дан - каже Милина Стевановић, професор и тренер програма за бебе.
Већина београдских базена изграђена је за потребе првог Светског првенства у пливању које је одржано 1973. године. А највеће купалиште налазило се у Таковској улици.
Немци су изградили базене и у парку на Студентском тргу, код Каленић пијаце и код зграде БИГЗ-а. Сви ти базени су затрпани до краја 1950. године. Данас у Београду има око десетак јавних базена и велики број приватних.