Симбол Новог Сада: Овако је Петроварадинска тврђава добила име (ФОТО)
Гибралтар на Дунаву
Што је Калемегданска тврђава за Београд, то је Петроварадинкса тврђава за Нови Сад. Главна атракција, једном речју симбол овог града.
ВЕЛИКИ ДОБРОТВОР И ГРАДИТЕЉ: Захваљујући овом човеку, Нови Сад је постао стециште модернизма
Петроварадинска тврђава налази се у Новом Саду, на петроварадинској стени у месту Петроварадин на десној обали Дунава. На месту претходне средњовековне грађевине, садашњу тврђаву је изградила Аустрија у периоду од 1692. до 1780. године због сталне опасности од Турака и близине границе са Османским царством.
Камен темељац је положио аустријски принц Крој. Изградња тврђаве, по пројекту француског војног архитекте Себастијана Вобана, трајала је пуних 88 година, све до 1780. Изградњу су водили аустријски војни архитекти. Тврђава је изграђена на 112 хектара, на узвишењу које доминира околином. Била је неосвојива за ондашњу ратну технику и већ тада је добила назив Гибралтар на Дунаву. Као искључиво војни објекат, Петроварадинска тврђава служила је све до 1948. године.
По једној легенди име Петроварадин је добијено из више речи - "Петра" на латинском значи стена, "вар" је на мађарском град, а "дин" на турском вера, из чега је изведено Петроварадин, "град на стени чврст као вера". Због своје величине и доминантности назива се и Гибралтар на Дунаву.
Нови Сад кроз историју: Човек који је жртвовао сопствену слободу за уједињење српског народа
Чињеница је да ова тврђава има веома богату и дугу историју, али оно што је мало познато, јесте податак да је умало настрадала после Првог светског рата.
Наиме, након Првог светског рата, Петроварадинска тврђава улази у састав новоформиране државе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Како су, развојом војне технике, тврђаве саграђене током 17. и 18. века изгубиле свој стратегијски значај и намену, војни врх је одлучио да се потпуно или делимично сруше тврђаве у Београду, Осијеку, Броду, Рачи, Карловцу... на листу за рушење била је и Петроварадинска тврђава.
Представљамо вам највећу новосадску добротворку: Захваљујући овој жени Нови Сад данас изгледа овако
Пуковник Драгош Ђелошевић, човек који је био задужен овај незахвалан посао наредио је рушење ових тврђава али је поштедео те судбине Петроварадинску тврђаву. Говорило се да ју је поштедео јер му је била "сувише лепа да би је срушио".
Торањ са сатом је препознатљиви знак Петроварадинске трврђаве, али и Новог Сада. Посебност сата су велика казаљка која показује сате, а мала минуте, јер су за лађаре на Дунаву, смене страже и војнички ред били значајнији сати, видљиви из далека. Сатни механизам се свакодневно и данас навија ручно и звони пуне сате.
Под заштиту државе стављена је 1951. године, од када представља културни и туристички објекат. На тврђави се налазе Музеј и Архив Новог Сада, хотели и ресторани, атељеи и галерије ликовних уметника, академија уметности, астрономска опсерваторија, планетаријум и многи други садржаји.
Поред музеја, архива и низа уметничких атељеа, последњих година на Петроварадинској тврђави одржава се музички фестивал "Егзит", који је један од светски познатих манифестација.