ЖУРКАМА НА СПЛАВОВИМА СЕ БЛИЖИ КРАЈ? Град Београд мења прописе, ово су нова правила
Рок је две године.
Све су прилике да ће најпознатији београдски сплавови који су радили по целу ноћ пре пандемије вируса корона бити измештени са садашњих локација. Они ће морати или да промене делатност или да се изместе, зависно од зона које буду дефинисане.
НОВИ ЦИКЛУС НИС-ОВОГ ПРОГРАМА ЗАЈЕДНИЦИ ЗАЈЕДНО: У еколошке пројекте у локалним самоуправама НИС улаже 107,5 милиона динара
Пролећна изложба у Уметничкој галерији "Стара капетанија"
Главни градски урбаниста Марко Стојчић, главни београдски урбаниста за ТВ К1 изјавио је да ће сплавови, односно сви плутајући објекти на рекама у Београду, од сада моћи да се постављају само у новодефинисаним зонама.
- Више није могуће да плутајући објекти различите намене буду у истој зони. На пример на Савском кеју, који је у близини стамбених зграда, више неће бити могуће постављати ноћне клубове и сличне објекте који производе буку. Тај простор ће бити резервисан само за ресторане - рекао је Стојчић.
Он је додао да је од сада у зонама које су у оквиру културно-историјских целина регулисана висина плутајућих објеката.
- Сваки објекат на води ће проћи и архитектонску контролу, која мора бити у складу са прописима и зоном у којој се налази, а коју ће верификовати Комисија за планове Скупштине града. Власници тих објеката имају рок од две године да намену, висину, архитектонски изглед, удаљење од другог објекта, као и противпожарне услове ускладе са новим прописима - истакао је Стојчић.
Биће изазов да се у "догледно време" реши и третман отпадних вода, с обзиром на велики број плутајућих објеката који тај отпад избацују директно у Саву и Дунав.
- Мораћемо са власницима да осмислимо модел решења. Имамо неколико предлога - у виду танкова или специјализованих возила за њихово пражњење, док је трећа варијанта да сваки објекат има мањи уређај за третман тих отпадних вода - рекао је Стојчић.
Власници ће од сада бити и у обавези да потпишу уговор о закупу и плаћају таксу Граду Београду, што до сада није био случај.
- Град нема никаквих прихода од тих објеката будући да је то јавна обала и припада свим грађанима Београда. То није нормална ситуација. Такође, закупци тог простора неће имати права да утичу на изглед обале, то јест да руше или граде у простору који не припада њиховом сплаву - додаје он.