Савет психолога: Ово МОРАТЕ да урадите да бисте знали шта ваша ДЕЦА раде на ИНТЕРНЕТУ
Није срамота да родитељи заједно са децом истражују интернет, поручује Добринка Кузмановић са катедре за психологију Факултета за медије и комуникацију
Родитељи немају оправадање уколико због сопствене информатичке неписмености немају увид у то шта њихова деца раде на интернету.
ДАН БЕЗБЕДНОГ ИНТЕРНЕТА: Како заштитити дете у дигиталном свету (ИНФОГРАФИК)
Родитељи немају оправадање уколико због сопствене информатичке неписмености немају увид у то шта њихова деца раде на интернету.
Добринка Кузмановић са катедре за психологију Факултета за медије и комуникацију објашњава за SrbijaDanas.com да у јавности влада мит да су деца информатички и дигитално писмена и да су много писменија од родитеља.
- То је мит који не важи само за Србију већ и за свет. Постоји јаз између родитеља и деце у томе што клинци више користе друштвене мреже, стално су на интернету, можемо их видети како нон-стоп држе своје телефону у трамвају, аутобусу... Али, то не значи да деца поседују адекватне дигиталне вештине. Истраживање реализовано на репрезентативном узорку четрнаетогодишњака из Србије, дало је другачију слику. Чак 70 одсто деце има мање од 50 одсто урађених задатака када је у питању тестирање њихове информатичке писмености - тврди Добринка Кузмановић.
Мит да су деца дигитално писменија од родитеља створен је вероватно и због тога како би се правдало неодговорно родитељство.
- Родитељи данашњих клинаца су млади људи, па су и сами корисници дигиталних медија. Незамисливо је у данашње време да родитељ малог детета нема дигиталну писменост. Дете од две, три или пет година неће само узети паметни телефон или таблет, већ ће му га дати родитељ или друга одрасла особа. С друге стране, чињеница је да родитељима није лако да прате децу на интернету.
Међутим, родитељима није лако да контролишу децу која се у данашње време било где могу “накачити” на интернет.
- Лично не волим израз контрола. Родитељи једноставно треба да имају увид у све што деца раде на интернету, као што имају увид у који кафић иду, с ким се друже у школи и ван ње, и све остало што подразумева одговорно родитељство. Наравно да не могу родитељи никада децу исконтролисати у потпуности, јер данашњи млади одрастају уз интернет. Зато је јако важно да родитељи комуницирају са децом, да их подучавају, па чак и да заједно са њима уче. Није срамота да родитељи заједно са децом истражују интернет. Веома је битно да се родитељи не либе да питају дете за помоћ и да немају ту врсту сујете ако нешто не знају. Чак и када не знају исто колико и деца у вези са интернетом, родитељи имају своје животно искуство. Родитељи могу да буду итекако од користи и никако их не треба елиминисати као партнере деце у дигиталној комуникацији - закључује Добринка Кузмановић.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!