ЛИДЕРИ У БОРБИ ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА: Како смо препуном Дому омладине објаснили да ДРУГ НИЈЕ МЕТА
У препуној сали Дома омладине на конференцији Теен Талк, у оквиру пројекта Друг није мета разговарали смо о вршњачком насиљу и значају другарства
Пета по реду Теен Талк конференција одржава се 23. новембра у Дому омладине Београда у организацији Цолор Press Групе под називом What дигитал нативе генератион wants.
На данашњем Теен Талк-у разговарали смо о вршњачком насиљу и значају другарства у оквиру пројекта "Друг није мета" који је усмерен на превенцију вршњачког насиља, а који је портал SrbijaDanas.com покренуо 2015. године. Након забележених резултата, а у жељи да максимално допринесемо афирмацији пријатељства и неговању позитивних вредности, основали смо и истоимено удружење.
Као тим који се етаблирао као релевантан у превентивном деловању и санацији последица вршњачког насиља, истовремено стварајући везу поверења са родитељима, децом, школским кадром и стручном јавношћу, добили смо и снимак бруталног вршњачког насиља у средњој школи у Аранђеловцу који смо објавили и поново указали друштву на овај горући проблем.
Управо тим снимком, председница удружења "Друг није мета" Александра Мартиновић испред СрбијеДанас започела је обраћање публици у препуној сали Дома омладине.
Након одгледаног видеа из Аранђеловца, Александра је поставила питање ученицима у сали Дома омладине: како су се осећали док су гледали снимак? Која емоција је преовладавала: страх, изненађење... Једна од девојчица је рекла да јој није јасно како неко може да не реагује и да се све то, притом, сними.
На питање да ли неко познаје девојчицу са снимка, сви окупљени су изговорили НЕ. Александра је објаснила да је девојчица са снимка једна од нас.
- Она данас-сутра може бити твоја другарица из клупе, може бити твоја сестра, можеш бити ти. Ово може да се деси и у вашој школи, ако се већ није десило. Портал Србија Данас је сутрадан отишао пут Аранђеловца како би направио причу, како би јавност била упозната са проблемом.
Онда је уследило питање шта је последица вршњачког насиља?
Овде је добијен забрињавајућ одговор, јер се од стране деце чуо разлог због кога до њега долази: људи не прихватају ишта различито и чим виде да одударају од неког шаблона њима се не свиђа.
- Ми не смемо да заборавимо Алексу Јанковић и Анђелу Тодоровић. Они су живели сличним животима ко и ви. Оно што њих разликује од вас јесте да они више нису са вама, поручила је Александра указујући на најтрагичније случајеве вршњачког насиља у којима је последица била смрт.
- Алекса је месецима трпео вршњачко насиље од својих, назови, другара који су га песничили и ударали. Он није то више могао да поднесе, већ је извршио самоубиство. Анђела је месецима трпела психичко насиље. Она је на фејсбуку трпела од „другарица“ увреде и није издржала већ је скочила са терасе. Шта је решење? Фокус вашег живота јесте да тежите решењу - рекла је Александра.
Како је истакла, увек морамо да направимо разлику између личности и понашања, што је публици илустровано кроз пример.
- Два друга се налазе на екскурзији у истој соби, један је неуредан, а други је чистунац. Исправан поступак је да први, који је уредан, неће вређати друга и рећи му да није нормалан, већ ће покушати да се нађе компромис, односно замолиће га да се договоре како ће сређивати собу, и скренуће му пажњу на то да није у реду такво понашање.
Све време кроз презентацију провлачила се једна јако битна реч, а то је комуникација. Комуникација је кључ свега.
За крај, пристутни ученици су упитани коме је потребно да се обрате за помоћ, уколико се нађу у ситуацији да су они жртве, или пак, виде вршњачко насиље.
- Да ли бисте одмах реаговали када се ради о исмевању пријатеља или бисте чекали опаснију ситуацију? - упитала је Александра.
- Сачекала бих неко време, па бих се онда обратила уколико се настави - рекла је једна девојчица, док је друга рекла да би реаговала и обратила се старијој особи, родитељима или наставницима исте секунде.
Један дечак је устао и признао да је и сам био жртва, те испричао своју ситуацију:
- Ја сам био сам жртва насиља: мене су лупали по врату и то је трајало 2-3 дана и престало је, тачније досадило је другарима јер сам игнорисао и они су сами одустали, али да се наставило обратио бих се наставнику или психологу.
На питање, да ли ученици имају поверење у људе који се баве њиховим образовањем, уследили су различити одговори:
- Не бих им се обратила јер се једном десило да сам се обратила наставници за помоћ, након чега ми је рекла "обрати ми се ако се понови".
Наредна девојчица је рекла да би се одмах обратила старијима, уколико не може сама да реши проблем.
За крај Александра је позвала све присутне да се придруже борби против вршњачког насиља.
- На сав глас кажите да друг није мета, као што су рекли неки од ваших идола - Сара, Виктор, Марија Жежељ... Особа која може да промени све, си ти и реци стоп вршњачком насиљу!
Теен Талк конференција постала је синоним за манифестацију која на прави начин комуницира са врло специфичном циљном групом – младим миленијалсима, узраста од 12 до 19 година. Организатори се труде да из године у годину покрију све оне теме које су за њих важне, али и са чиме се ова групација мора упознати како би кроз процес одрастања прошла што безболније.
Конференција се успешно одржавала и у Новом Саду, Нишу и Подгорици и за све ове године угостила је неколико хиљада посетиоца. Теен Талк окупља реномиране стручњаке из сфере образовања, психологије, али и бројне познате и утицајне личности.
Ове године разговараће се о темама као што су насиље, утицај вршњака на развој, први пољупци и сексуални односи, поремећаји у исхрани, али и о важности интернета и његовом безбедном коришћењу, као и о најпопуларнијим људима на мрежама данас.
Подсећамо, портал SrbijaDanas.com покренуо је пре две године пројекат "Друг није мета" који се бави превенцијом и сузбијањем вршњачког насиља. Придружите нам се у борби за безбедну и срећну децу!