Упозорење за децу и родитеље: Ево који су најчешћи облици насиља на интенету, НЕМОЈТЕ ИХ ИГНОРИСАТИ!
Родитељи морају да уђу у корак са временом и да буду упућени у свет интернета и увиде какве дигиталне трагове за собом остављају њихова деца
Питања безбедности и заштите деце на интернету су све чешћа појава у савременом свету јер су модерне технологије и опасности које из њих произилазе постале део човекове свакодневице. Иако интернет са собом доноси позитивне и едукативне садржаје за све, па и за децу, родитељи морају да уђу у корак са временом и да буду упућени у свет интернета и увиде какве дигиталне трагове за собом остављају деца.
У вези са најчешћим облицима насиља на интернету, неопходно је обавестити и упозорити родитеље и децу какви су то врсте понашања на које је неопходоно одговорити на одговарајући начин.
Психолог Дибринка Кузмановић за портал SrbijaDanas.com каже да је ово незаобилазна тема у оквиру дигиталног насиља која се огледа кроз различита непримерена понашања на интернету: "Обично се праве групе на интернету, при чему се у њих укључују младе особе, без њиховог знања. Неки то зову "групе за испаљивање", то је израз које је једно дете дало преко једног чет сервиса. Праве се групе у које се укључују и они који нису дали своју сагласност. Затим, прављење лажних профила и узнемиравање преко таквих профила; слање непримерених порука; остављање коментара испод фотографија на друштвеним мрежама".
Боримо се у име све деце! Алексина мама о покретању поступка против одговорних за смрт њеног сина
Родитељи обратите пажњу! Овако педофили навлаче децу да им шаљу своје голе фотографије
Наша саговорница наглашава да је неопходно да родитељи уђу у корак са интернет технологијама, не би ли могли боље да се упознају са виртуелним светом у који су укључена њихова деца:
- Деца све раније приступају интернет садржајима. Иако интернет и дигитална технологија имају и више него корисних и позитивних садржаја, деца неретко, препуштена сама себи сама се укључују у разне активности на интернету. Као што учествују у свим осталим аспектима дечијег одрастања, родитељи морају да обрате пажњу на то како деца користе интернет. Овде не могу да кажу да на том пољу деца "ипак знају више", не смеју да се обесхрабрују да се неће снаћи у дигиталној сфери. Врло је битно систематски подучавати децу, не смемо дозволити да тек тако приступају интернету. Важан је одговоран приступ, и да се понашамо у тој сфери попут комуникације уживо. Које информације остављају на интернету, са ким деле личне податке, односно како деца остављају своје дигиталне трагове - само су неке ставке на које родитељ треба да буде упућен - каже Кузмановић.
ДАН БЕЗБЕДНОГ ИНТЕРНЕТА: Како заштитити дете у дигиталном свету (ИНФОГРАФИК)
Психолошкиња Добринка Кузмановић сматра да се Интернет данас злоупотребљава на различите начине, и међу њима се могу јавити индивидуе које врбују децу на најразличитије начине, а то врбовање се углавном огледа кроз неку врсту сексуалног насиља.
- Уопштено, феноменолошки говорећи, могу се јавити одрасле особе које врбују децу преко интернет форума, причаоница, и на разне начине, представљајући им се као вршњаци, покушавају да им се допадну. Постепено, корак по корак , они желе да уђу у њихов свет, па и шире – да упознају њихов круг пријатеља и интересовања. Оно како се завршава ова комуникација, најчешће резултира предлогом да се лица виде уживо, или да дете покаже експлицитно делове тела, па би се онда правиле фотогарфије, а неретко би се дете и уцењивало, што додатно компликује и проблематизује читаву ситуацију - упозорава наша саговорница.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!