БАНКА РЕПРОДУКТИВНИХ ЋЕЛИЈА ПОТПУНО ПРАЗНА: 300.000 парова чека спас, али НИКО није донирао НИЈЕДНУ ћелију!
Дуго, предуго се чекало да се све коцкице сложе како би у Србији коначно могло да заживи донирање ембриона, јајних ћелија и сперматозоида, као и могућност да жене без партнера постану мајке.
Међутим, иако је крајем маја у престоничкој ГАК у Вишеградској отворена Банка репродуктивних ћелија, спас за 300.000 парова који се боре са стерилитетом још није стигао - зато што нико од наших грађана није донирао ниједну ћелију!
Свест о важности донирања органа у Србији се полако подиже па је у Ургентном центру Србије недавно спасено чак пет живота у истом дану захваљујући једном даваоцу, али свест о важности донирања јајних ћелија и сперматозоида очигледно још увек не постоји, па се чак размишља и о њиховом увозу.
Наиме, Закон о биомедицински потпомогнутој оплодњи предвиђа могућност увоза репродуктивних ћелија из других земаља уколико постоји мањак донора, односно могућност склапања уговора с неком од иностраних банака.
Министар здравља Златибор Лончар изјавио је тим поводом да не разуме зашто донора нема и истакао да је држава учинила све што је требало.
Бежите од телефона док је на пуњачу! Зрачење је свуда око нас, а ЕВО и како да се заштитите
ПРОКЛЕТИ СРПСКИ ПЕСНИК који је ушао у ЛЕГЕНДУ: Ево како је почео да се ствара МИТ око ЧУВЕНОГ Бранка Радичевића!
"Колико пара, толико музике": У жељи да уштедите на мору, проћи ћете пакао!
- Немојте да ико очекује да ће нешто пасти с неба. Нити ће јајне ћелије, нити ће сперматозоиди пасти с неба, нити ће долазити коме треба да узима и да заврши посао - изјавио је Лончар и нагласио да држава ономе ко жели да буде донор плаћа путне трошкове, све анализе, прегледе и све што је неопходно. Законом је прецизирано да се донорима не плаћа надокнада, а дозвољена је и могућност донирања ембриона. Међутим, за разлику од донираних ћелија, ембриони се не могу увозити и извозити.
Са друге стране, после дуже паузе у УЦ у само једном дану двоје пацијената добило је нов бубрег, урађена је трансплантација јетре, а пресађене су и рожњаче. Докторка Јелена Вручинић Козић рекла је за медије да у Србији нема довољно донора, али напредак ипак постоји.
- Нема довољно трансплантација, али ипак мислим да има помака. У случају последњег донора породица је већ била спремна, кад су сазнали каква је ситуација, сами су се понудили, сами пристали, нико их није питао. Уколико можемо да будемо потенцијални донори, веома је важно да се о томе разговара с породицом. Разговор с њима, то је она права порука која треба да живи у овом народу - закључује Козићева.
СРБИЈА СЕ ПРЕТВАРА У САХАРУ! Очекују нас ПАКЛЕНЕ температуре до 39 степени, неопходне су МЕРЕ ОПРЕЗА!
ВРАТИМО НАДУ ЈЕДНОМ ЖИВОТУ: Помозимо Ани Кузмановић да ПРОГЛЕДА!
МЕРЕ ОПРЕЗА ЗБОГ ТРОПСКОГ УДАРА: Ове недеље сви треба да се придржавају ових ПЕТ САВЕТА лекара
Србија у овом тренутку има око три донора на милион становника, Хрватска и Шпанија имају преко 30, односно 40 донора на милион становника, а сви се надају да ће се ситуација са сперматозоидима и јајним ћелијама ускоро такође променити набоље.
ЕРУПЦИЈЕ,РАТОВИ, БОЛЕСТИ,ТОПЉЕЊЕ... Научници предвиђају ОВО као највећу претњу по човечанство!(ВИДЕО)