Банке нас деру и кад летујемо, ево на ШТА треба да обратимо ПОСЕБНУ ПАЖЊУ и КАКО ДА СЕ ЗАШТИТИМО
Када бирамо аранжман за одмор, углавном се руководимо ценом, док ретко обраћамо пажњу на битну ставку у уговору - која банка стоји иза те туристичке агенције.
Међутим, уколико занемарите ову чињеницу, летовање може да вас кошта неколико неколико хиљада динара више.
Наиме, агенције понуде рекламирају у еврима, али аранжмане наплаћују у динарској противвредности по највишем, продајном курсу, а он се разликује од банке до банке. Пошто туристичка агенција није финансијска установа, па сама не може да одређује курс, она користи курс, банке у којој има отворен рачун. Тако би, у зависности од банке, аранжман од 400 евра могао на крају да вас кошта још 3000 динара.
Овако ће деца у школама надокнадити изгубљене часове: Ђацима три радне суботе и распусти краћи за дан
А када се узме у обзир да је чак милион наших туриста прошле године путовао у иностранство, чини се да није нимало занемарљиво колико банке могу да зараде на туристичким аранжманима.
Душан Узелац, директор финансијског портала "Каматица", објаснио је да одмор плаћамо по ефективном продајном курсу на дан уплате који је увек већи од средњег или куповног.
- Приликом плаћања обрачунава се ефективни продајни курс, који од продајног може бити већи и 10 одсто, стога, купујете арнжмане који вас могу коштати неколико хиљада више. Ефективни продајни курс је онај који се рачуна приликом плаћања ка иностранству и он је најскупљи. Ми агенцији плаћамо у динарима, она их претвара и исплаћује у наше аранжмане. Пошто се наплаћује у иностраној валути, агенција просто мора да обави конверзацију, и то ефективном курсу матичне банке - каже он.
Да ли ће ШКОЛСКА ГОДИНА због грипа и дужег распуста бити ПРОДУЖЕНА? Директори београдских школа НЕМАЈУ ДИЛЕМУ
Главно је питање, додаје Узелац, због чега туристичке агенције не исказују цене аранжмана у динарима.
- Овако плаћате у другим валутама и не знате колико ћете, нпр. летовање, на крају тачно да платите. Када бисте се пожалили агенцији, они би вам рекли да тако захтева банка, а ако упутите примедбу банци, они би вас уверили да је такав закон, и тако укруг. Нико не преузима одговорност, а грађани плаћају скупље - наводи Узелац.
Држава би проблем ситног поткрадања туриста могла да реши на два начина, сматра Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција (YUTA). Међутим, свакако би путници плаћали више.
- Држава може да потпише да обрачунавамо цену по средњем курсу, међутим, у том случају аранжмани би поскупели бар три одсто. Агенције би подигле цену своје понуде да би се заштитиле, јер и оне морају да купе девизе. Такође, друга варијанта је да се забрани продаја у девизама, па да се трансакције одвијају у динарима, али то би подигло цену аранжмана и до пет одсто, јер туристичка агенција мора да се заштити од негативне курсне разлике на крају године - објаснио је Сеничић.