Манифестације које не смете пропустити: Време је да завирите у карневале Беле Цркве (ФОТО)
Странци долазе са свих страна у великом броју да уживају у разним карневалским забавама
Бела Црква је општина у Јужном банатском округу Војводине, која се налази у Републици Србији. Општина је, нарочито између два светска рата важила за град цвећа, доброг вина и надалеко чувених карневала, организованих сваке године. Тада странци долазе са свих страна у великом броју да уживају у разним карневалским забавама.
Економски план за боље Владимирце: Низ пројеката за боље сутра – стижу инвеститори, бањски комплекс, а следи и енергетска транзиција (ВИДЕО/ФОТО)
НАЈВЕЋА СВЕТИЊА ОВОГ КРАЈА: Погледајте какве тајне крије "МАЛИ ОСТРОГ" у Малом Зворнику (ФОТО/ВИДЕО)
Место где у плетеној корпи настаје магија за непце: Знате ли за легендарни ПИРОТСКИ КАЧКАВАЉ са лесковог прућа? (ФОТО/ВИДЕО)
Неке од тих манифестација су Басијеви дани, Белоцрквански фестивал ракије, Белоцрквански карневал, Богојављење, Фашанке, Кулинарске манифестације, Карневал цвећа и многе друге.
Басијеви дани
У току летње сезоне у Белој Цркви се одржава спортско-туристичка манифестација "Бесијеви дани", посвећена легендарном сому капиталцу, који је тежак више од 100 кг, кога је више њих видело, али га нико није могао упецати. Манифестација датира од 1988. и замишљена је као лов на сома капиталца ("Лов на Бесија"), али је она, у међувремену прерасла у еколошку манифестацију, са циљем да се заштити природа и живи свет у језеру.
"Бесијеви дани" испуњени су спортским догађајима на води - Бесијева регата, такмичење у препливавању језера, ватерполо утакмица, спортски риболов, а на обали се организује одбојка на песку, изложба фотографија подводних активности и пригодан културно уметнички програм.
Белоцрквански фестивал ракије
Белоцрквански фестивал ракије је први пут одржан 22. августа 2015. на Градском језеру, са тежњом да постане традиционална манифестација. Овај догађај представља спој воћарства и туризма и у вези је са домаћом ракијом и прерадом алкохола, јер је локално становништво познато по квалитетној производњи.
У оквиру Белоцркванског фестивала ракије одржано је стручно оцењивање квалитета јаких алкохолних пића, природних ракија и likera, као и стручно предавање у вези са том облашћу. Произвођачи су изложили своје производе, а посетиоци су могли да их дегустирају и уживају уз богат културно- уметнички програм. Овај фестивал ракије је симболично манифестација којом се завршава туристичка сезона у Белој Цркви.
Богојављење
Брза и благословена река Нера раздваја две државе, државу Србију и Румунију, али својим обалама спаја братске народе. Богојављенским освећењем водених токова реке Нере код места Врачев Гаја и Соколовца она носи благослов свим народима који живе поред реке Дунава све до Црног Мора, па и даље. Парохију у Врачев Гају посећује Његово Преосвештенство Епископ банатски Господин Никанор. После Свете Литургије часни крст се износи из храма Св. Арх. Михаила и Гаврила у коме је чуван током протекле године.
Литијом коју предводи Епископ банатски Господин Никанор са свештенством Архијерејског намесништва белоцркванског, Викаром Румунске православне цркве о. Мојсијем из Страже и са верним народом, крећу од Врачевгајског храма и иду до установљеног места на реци Нери.
На томе месту, где се по традиционалном обичају врши велико освећење воде, некада је постојао мост који је срушен 1944. године. На крају освећења воде плива се за часни крст где младићи из Беле Цркве и околине пливају за њега.
Фашанке
Датум се прилагођава почетку поста у православном календару (фебруар- марта). Ово је стара манифестација, која се у овим крајевима зове "маскембал". Карневалску поворку организује Месна заједница у сарадњи са ОШ "Михаел Садовеану" и мештанима села. Поворку предводи фолклорна група коју називају "калушари". Група младих у традиционалној румунској ношњи, изводи игру која се игра само тог дана.
Претходно у току преподнева "калушари" обиђу село и у свакој кући одиграју плес. Поворка са експонатима пролази главном улицом Гребенца. У току манифестације организује се изложба ручних радова, као и композиције са старим намештајем.
Кулинарске манифестације
- Паприкашијада - такмичење у кувању паприкаша у Чешком селу, одржава се крајем августа.
- Буразијада - такмичење у кувању шкембића у Кусићу, одржава се у другој половини септембра.
- Црвеначко опасуљивање - такмичење у кувању пасуља у Црвеној Цркви, одржава се крајем септембра.
- Гулашијада - такмичење у кувању гулаша у Калуђерову, одржава се почетком септембра.
Белоцрквански карневал
Туристичку сезону у Белој Цркви отвара међународна манифестација "Белоцрквански карневал", која има традицију дугу више од 150 година. Данас је "Белоцрквански карневал" мултидисциплинарна манифестација и представља спој туризма и привреде у коју су укључени локални, регионални и остали сегменти у циљу промоције Беле Цркве и њених потенцијала, као и читавог региона. У припреми карневала учествује читав град, а улице и фасаде се дотерују посебно за ову прилику.
Програм Белоцркванског карневала је седмодневан. Он обухвата излагање цвећа у отвореним и затвореним просторима, у цветним двориштима, баштама, терасама, са избором и награђивањем најлепших, музичке и остале културне свечаности посвећене цвећу и карневалима, изложбе, промоције, медијске презентације и остале програме и активности који одговарају фестивалу и месту збивања, културне програме који су у вези са мултинационалношћу овог подручја, односно културно-уметничке програме базиране на језицима, фолклорима и обичајима националних мањина, као и гостовање карневалских и певачких група, те фолклорних удружења.
Посебан догађај чини завршница карневала, поворка са експонатима који се месецима унапред праве специјално за ову прилику, а поред експоната ту су и мажореткиње, као и учесници из свих карневалских градова Србије и иностранства, а по завршетку поворке организује се ватромет... Сваке године се "Белоцрквански карневал" одржава последње недеље јуна.
Пројекат је финансиран из буџета општине Бела Црква. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.