БЛИЖИ СЕ НИКОЉДАН, А ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Важно је да се придржавамо правила, цена може бити веома висока
Лекари апелују на вернике да овог свеца обележе без гостију због ризика од ширења заразе изазване ковидом 19.
Премијерка Србије Ана Брнабић апеловала је на грађане да предстојећу славу Светог Николу прославе у кругу породице и да избегну већа окупљања.
- Ми не можемо људима улазити у куће и пребројавати ко има колико гостију. Зато молим људе да овог викенда будемо дисциплиновани и тиме помогнемо нашем здравственом систему - рекла је премијерка.
НИЈЕ ВРЕМЕ ЗА РЕЛАКСИРАЊЕ МЕРА: Јанковић упозорава да је ситуација и даље критична
ЛЕКАРИ НА ИЗМАКУ СНАГЕ: У Ургентном центру ЗАРАЖЕН сваки трећи запослени, једна ствар охрабрује
ПОМЕТЊА ЗБОГ НОВИХ МЕРА ВЛАДЕ: Зашто ће ПЦР тест од јануара поскупети чак 50 ОДСТО?
Многи лекари управо обележавање Светог Николе виде као потенцијалну епидемиолошку бомбу јер сматрају да ако дође до уобичајеног прослављања славе с великим бројем гостију, за десетак дана може да се очекује нови пораст оболелих од ковида 19.
Познато је да је ово једна од најчешћих слава у Србији, где половина људи слави, а половина иде у госте. Људи се друже, гласно причају, у затвореним просторима борави више људи… Све то представља епидемиолошки ризик јер на једном месту могу да се нађу и оболели од ковида који немају симптоме, а који могу да пренесу заразу на друге госте.
Епидемиолог професор др Радмило Петровић истиче да је незгодан тренутак за прослављање славе с великим бројем гостију и да је сигурно да се након тога очекује повећање броја оболелих од короне. Ипак, он не сматра да ће тај број експлодирати као темпирана бомба.
- Људи треба да славе у кругу породице, без гостију. Мислим да ће већина поштовати савете лекара. Више се прибојавам окупљања за дочек Нове године. То ће бити већи епидемиолошки проблем - каже др Петровић.
Епидемиолог Предраг Кон говорећи о предстојећој слави Свети Никола каже да медицински део Кризног штаба гледа како да се на дан славе људи заштите од преноса вируса.
- У овом случају, они који славе препуштени су савести. Ту нема неких нових речи. Вирус је и даље екстремно активан и свако славље треба да буде такво да не дође до заражавања - рекао је Кон.
Лекар Раде Панић, анестезиолог и председник Синдиката лекара и фармацеута Србије, међутим, сматра да Никољдан носи велики епидемиолошки ризик и да грађани морају да буду разумни. Верници треба да пресеку колач и да имају жито на столу, око кога треба да се окупе најближи чланови породице.
- И ја сам славио Мратиндан, али у кругу породице. Треба испоштовати правило да не сме бити окупљања више од пет људи на једном месту. И верницима и свим нашим грађанима треба да се приближи чињеница да једна година славе која ће се обележити нешто другачије није ништа у односу на остатак живота који је пред њима. Већим окупљањем најмилијих људи сигурно ће неко бити угрожен. Ако је неко стварно верник, он ће размишљати тако да своје најмилије сачува. У супротном доћи ће до повећања броја оболелих, а неко од наших најмилијих ће можда бити и међу онима који су страдали због короне. Зато је порука струке да се ове године стрпимо да бисмо наредних година могли да славимо онако како смо навикли - сматра др Панић.
Он појашњава да као што за Никољдан нема неких великих забрана, очекује да их неће бити ни за обележавање католичког и православног Божића, као и да није пожељно у наредном периоду правити било каква славља.
Осим више апела верницима да у данима прослављања крсних слава буду одговорни и славље ограниче на породични круг, Српска православна црква није издала посебно упутство поводом начина обележавања наступајућег Никољдана. У храмовима ће се обављати обреди освећења и резања славских колача уз мере заштите.
Иако опште инструкције нема, пракса у епархијама донекле се разликује. Поједине су донеле интерна упутства, како би се ограничио број људи који ће се истовремено наћи у црквама.
О предстојећим празницима и увођењу посебних мера како не би дошло до већег броја оболелих од короне не размишља се само у Србији већ у целом свету.
Власти широм Европе покушавају да пронађу баланс између потребе да се ограничи ширење вируса и да грађанима дозволе да предстојеће празнике прославе са својим најближима. Већина држава ће у овом периоду ублажити рестрикције које су тренутно на снази, али у незнатној мери, како преноси Танјуг, како не би дошло до погоршања епидемиолошке ситуације.
Немачка ће морати да уведе строже мере пре празника. Федерална влада је 10. новембра продужила мере карантина до 10. јануара, али ће оне бити ублажене током божићних празника, када ће бити дозвољено окупљање до десет људи, не укључујући децу.