БЕОГРАД ЛЕЖИ НА БОМБАМА: Једна најпознатија и даље је закопана на Звездари, а тешка чак 900 килограма
Неколико примерака, тежине од 50 до више од 1.000 килограма, откривено је по- следњих година широм престонице, углавном на новим градилиштима, али и у самој Сави када су се вршила испитивања за предстојећу градњу Новог савског моста.
Авионска бомба тешка скоро 250 килограма, која је пронађена на Бановом брду, није ни прва а ни последња која ће бити ископана, пошто се испод београдског асфалта крије велики број немачких, савезничких и НАТО пројектила!
ДВЕ ВРАЊСКЕ БЕБЕ ЗАРАЖЕНЕ КОВИДОМ ТРАНСПОРТОВАНЕ ЗА НИШ: Познато њихово стање, породилиште дезинфиковано
ОГЛАСИО СЕ ДР КОН О МЕРАМА У УЖИВО ПРОГРАМУ "Хоћете да попустимо мере, али да скинете маске - не може!"
ДАН КАД ЈЕ НОВИ САД ОСТАО БЕЗ ПОСЛЕДЊЕГ МОСТА: Пре 22 године НАТО авиони срушили "Жежеља"
Неколико примерака, тежине од 50 до више од 1.000 килограма, откривено је последњих година широм престонице, углавном на новим градилиштима, али и у самој Сави када су се вршила испитивања за предстојећу градњу Новог савског моста.
Припадници Сектора за ванредне ситуације 26. јула 2015. године су уклонили неексплодирану артиљеријску гранату из Другог светског рата, која је пронађена на градилишту у Улици Ратка Митровића на Чукарици, и однели је на безбедну локацију где су је уништили.
Само месец дана касније, две бомбе су пронађене на Новом Београду, и то дан за даном. Најпре су радници "Београдских електрана" багером ископали авио-бомбу тешку око 100 килограма на Булевару Зорана Ђинђића код броја 173, да би дан касније, на само пар метара од прве, била пронађена још једна "стокилашица".
Још једна бомба из Другог светског рата, која је 2013. године пронађена у Будимској улици у центру Београда, пребачена је у војни полигон у Никинцима где је и уништена.
Како је обелодањено, била је у питању бомба јаке разорне моћи, тешка више од једне тоне, са пуњењем од 620 килограма, из наоружања авиона "хенкел 111".
Медутим, не налазе се све бомбе испод земље.
Тако је средином јула 2016. на Ади Медици, ронилац који је прегледао воду како би све било спремно за пливачки маратон, "изронио" бомбу дужине метар и по и пречника око 15 центиметара. Тело ове мине, како је саопштено из МУП-а, пронађено је на горњем шпицу Аде, на око седам метара од обале, и на 11 метара дубине, а бомбу су рониоци полиције извукли на обалу и разминирали.
А на само 500 метара од последње откривене бомбе на Бановом брду, радници су током 2018. године, на простору данашњег тржног центра, открили експлозивну направу за коју се претпостављало да је чувена "дебела берта".
Коначно, најсвежија и најчувенија бомба је она из 1999. године, тешка око 900 килограма, која је и даље закопана у Приједорској улици на Звездари Иако се бомба налази на свега неколико метара дубине, одакле за сада не може безбедно да се извади и деактивира, људи су се на “опасног госта” толико на викли да о њој ретко кад и размишљају.
- Подручје на којем се гради 'Београд на води' лежи на заосталим бомбама и пројектилима из Првог и Другог светског рата - рекао је још пре почетка радова Јован Сикимић из Центра за разминирање. То је подручје око Железничке станице, Карађордеве улице према Сави, као и у близини мостова које су бомбардовали Немци током Првог и Другог светског рата, али и савезници 1945. године - рекао је тада Сикимић.