НАШ ЕКСПЕРТ ЗА ПОЛИГРАФ ОБЈАСНИО СВЕ: Колика је вероватноћа да је Лечић говорио истину и има ли везе то што је глумац?
Говорећи о пракси полиграфског испитивања у иностранству, наш стручњак наводи да је уобичајено да буду саслушани и жртва и осумњичени
Никола Новак, једини полиграфиста у Србији са америчком лиценцом, каже да би испитивање биловалидно неопходно је да се испуни неколико услова. Један од основих услова је да сама особа која рукује полиграфом буде стручна и нема лични однос према испитанику.
МЕНТАЛНО ПОРЕМЕЋЕНО СТАЊЕ - Данијела хтела да почини САМОУБИСТВО због Лечића: "Имала сам ПАНИЧНЕ НАПАДЕ!"
НАКОН САСЛУШАЊА ОГЛАСИЛА СЕ И ДАНИЈЕЛА: ''Strah да ћемо бити силоване је апсолутно НАЈВЕЋИ ЖЕНСКИ СТРАХ''
"СЛУЧАЈ ЛЕЧИЋ" ПОСТАЈЕ СВЕ КОМПЛИКОВАНИЈИ: Огласили се адвокати, да ли су снимци и полиграф ВАЛИДНИ ДОКАЗИ
- Један од основних је да полиграфиста буде стручан и да нема никакав личан однос према субјекту. Код познатих личности, нарочито глумаца, постоји опасност да шармирају полиграфисту и на тај начин утичу на његову објективност - објашњава Новак.
Он каже да су други неопходни услови да питања буду јасна и прецизна и да испитаник не може да их рационализује.
- На пример, ако је из касе нестало 1.000 евра, питање треба да гласи да ли сте узели 1.000 евра, а не 950, јер тада испитани, чак и ако је стварно украо тај новац, може да одговори да није узео 950 евра и одговор ће бити исправан - наводи наш полиграфиста.
Говорећи о пракси полиграфског испитивања у иностранству, Новак наводи да је у САД-у, где се он додатно образује да би му била обновљена лиценца, пракса да буду саслушани и жртва, као и осумњичени.
- Прво жртва, а онда осумњичени, што код нас није био случај. Такође, у тој земљи да би неко испитивао особу осумњичену за силовање, педофилију или сексуалног предатора, он мора да прође посебну обуку и на такве особе се примењује посебан сет питања - наводи он и додаје да се на питања одговара кратко, са да или не.
Како истиче наш полиграфиста нема објашњавања, јер у том случају се испитивање прекида и почиње наново.
- Прво се ради контролни сет питања, како би се субјекат опустио, а онда следе три сета питања која се постављају различитим редом. Испитивање траје најмање сат времена, а онај ко одговора може да га прекине у сваком тренутку - каже Новак.
Како каже Новак о полиграфу, људи имају често много предрасуда и погрешних информација. Истииче да је наука напредовала, па тако и тестирање људи.
- Сада се примењује такозвани ЦИТ систем, који је тачан у 99,94 одсто случајева, али се он не примењује код нас. Једине особе које могу да изгебну су болесни од шизофреније, а не примењује се та метода ни на особе које имају епилепсију и на труднице. Упркос увреженом мишљењу, може да се примењује код психопата и социопата, али се код њих користе другачији сетови питања него код обичних људи - наводи Никола Новак и додаје да то што је неко глумац, не може да утиче на модерни полиграф.
Наш полиграфиста истиче да се мери неколико параметара, од дисања и откуцаја срца, до знојења, а постављају се и сензори испод стопала и шака, као и на место где испитаник седи и бележе сваки покрет и сваки покушај манипулисања.
- Глумци могу да контролишу своје понашање, чак и тело, али не могу физиолошке реакције, као што је знојење, грчење црева, сужавање или ширење крвних судова, мада је у Египту, рецимо, забрањено да сведоче јер тамо сматрају да могу да одиграју улогу сведока - наводи Никола Новак.
Подсетимо, српски глумац Бранислав Лечић више од седам сати је давао изјаву у полицији поводом оптужби његове колегнице Данијеле Штајнфелд за силовање.
Након што је дао изјаву полицији, Бранислав Лечић се огласио видео снимком на Твитеру, где је открио да је био на полиграфу и да га је прошао.
- Полиграфско тестирање је обављено на мој изричит захтев и све информације за које је јавност заинтересована налазе се у полицији и тужилаштву - рекао је Лечић и нагласио да се више неће оглашавати у медијима.
Ако трпите насиље или знате неког ко је жртва позовите СОС телефон 0800 - 35 00 36. Уколико сте жртва сексуалног злостављања или знате неког ко јесте, јавите се на СОС телефон Аутономног женског центра 0800-100-007.