БРОЈЕ МРТВЕ, А ТЕК СЕ ОЧЕКУЈЕ ВРХУНАЦ ПОПЛАВНОГ ТАЛАСА Амбасадор Србије о катастрофи у Пољској: "Мобилисани су сви ресурси..."
Небојша Кошутић, српски амбасадор у Пољској, рекао је да је у делу те земље проглашено стање природне катастрофе због поплава, али да се врхунац поплавног таласа очекује у четвртак или петак.
Како каже Небојша Кошутић, иако у Варшави готово да нису ни осетили стравичну олују која је погодила Пољску, југозападни део земље налази се у стању природне катастрофе. Пољски премијер Доналд Туск и Влада Пољске наредили су мобилизацију свих ресурса како би помогли угроженим грађанима, каже амбасадор Србије у Пољској.
- У Пољској је проглашено стање природне катастрофе, што представља један вид ванредног стања, које Пољски устав омогућава. Иако се живо сећају 1981. године када је генерал Јарузелски прогласио ванредно стање из политичких разлога, овог пута се ради о природној катастрофи - каже амбасадор Кошутић.
Напомиње да је Пољска сада много спремнија да се одупре овим катастрофама.
- Ако упоредимо ситуацију са поплавама из 1997. године, данас смо сведоци значајних инфраструктурних промена. Велики инфраструктурни пројекти, укључујући изградњу брана и других водопривредних објеката, предузети су како би се зауставили развијени водотоци у југозападном делу Пољске - објаснио је амбасадор.
Најугроженији је град Вроцлав
Град Вроцлав, трећи по величини у Пољској, налази се на реци Одри и бројним притокама и тренутно је најугроженији. Одра, која чини границу између Пољске и Немачке, улива се у Балтичко море.
Како каже амбасадор Кошутић, врхунац поплавног таласа се тек очекује.
- Врхунац поплавног таласа се очекује у четвртак или петак, према јутрошњим информацијама. Локалне власти се надају да ће успети да заштите Вроцлав од већих поплава - каже амбасадор Кошутић.
Истиче и да је ситуација веома драматична и да се мења из часа у час.
- Има жртава, ситуација се мења из часа у час. Међутим, чињеница је да је ова земља организована и добро мобилисана - нагласио је Кошутић.
Истиче и да се очекује помоћ из Европске уније, мере за помоћ угроженом становништву већ су на снази.
- За сада бих рекао да све протиче под контролом, иако ће последице у неким мањим местима бити такве да ће проћи године док не буду обновљена - закључио је српски амбасадор.
Три региона у Пољској посебно погођена
Након проглашења стања природне катастрофе, три пољска региона најтеже погођена. Познат историјски регион Шлезија, познат по својој индустријској развијености, изузетно је погођен непогодама.
- Када је влада донела уредбу о проглашењу стања природне катастрофе, преузела је надлежности локалних органа и наложила обавезну евакуацију становништва из појединих места. Међутим, ту се појављују проблеми. Људи нису били вољни и спремни да напусте своје домове, што је довело до угрожавања људи и имовине. Тако да се у неким местима чак спроводи принудна евакуација - објаснио је амбасадор.
Премијер Доналд Туск и остали министри свакодневно су ангажовани на терену, посебно у Вроцлаву, како би осигурали да процес евакуације тече што безболније.
- Школе у појединим местима, наравно, не раде. Већих градова у погођеним областима нема, осим Нисе која има око 64.000 становника и која је угрожена. Опасност прети и Вроцлаву, али се надамо да до тога неће доћи - рекао је амбасадор.
Главна пруга која води од Варшаве ка Вроцлаву, а касније ка Прагу, функционише, што је кључна информација за све који планирају путовања или транспорт робе, истакао је амбасадор Србије у Пољској за Прва ТВ.