ДА ЛИ И СРБИЈУ ЧЕКА ТРОПСКИ УДАР КАКАВ НИЈЕ ВИЂЕН ДО САД? Стручњак упозорава - температура од 50 степени ПРЕТИ целој Европи!
Професор Питер Стот, један од аутора студије и водећи стручњак екстремног времена у Мет служби, упозорио је да делови Европе треба да се припреме за потенцијалних 50 степени, док се климатске промене погоршавају
Европа је пре неколико дана забележила највишу температуру икада. Регионалне власти на италијанском острву Сицилија забележиле су у среду 48,8 степени Целзијусових, чиме је оборен претходни рекорд од 48 степени, који је у Атини забележен 1977. године.
Овај рекорд је последњи догађај без преседана у екстремном лету широм северне хемисфере. У последњих неколико месеци, делови Северне Америке, Европе и Блиског истока забележили су врућину која обара рекорде - што је довело до великих пожара, док су се земље, укључујући Немачку, Индију и Кину, суочиле са смртоносним поплавама.
ХАВАРИЈА У ЛЕСКОВЦУ: Гејзир висок неколико метара - вода баца камење на аутомобиле (ВИДЕО)
БАХАТО ПАРКИРАЊЕ у Хрватској изазвало ГНЕВ на друштвеним мрежама: Сви се са правом питају ДА ЛИ ЈЕ ОВО РЕАЛНО? (ФОТО)
СРПСКИ ХЕРОЈИ СЕ ВРАЋАЈУ КУЋИ: Мисија на Евији је завршена, браћа Грци их даровали у знак захвалности (ФОТО)
Климатски извештај УН је пре неколико дана закључио да су људи "главни покретач" све већих епизода екстремних врућина широм света и да ће такви догађаји и даље бити вероватнији и интензивнији.
Истраживање метеоролошке службе Велике Британије је такође истакли да у земљи великом брзином расте ризик од температуре од 40 степени, која је највишу температуру забележила током топлотног таласа 2019. године - када је било 38,7 степени.
Професор Питер Стот, један од аутора студије и водећи стручњак екстремног времена у Мет служби, упозорио је да делови Европе треба да се припреме за потенцијалних 50 степени, док се климатске промене погоршавају.
- Не можемо тачно да кажемо када ће се ово догодити, али Европа треба да се припреми за обарање рекорда, а температуре изнад 50 степени Целзијусових су могуће у Европи - рекао је он.
Додао је како су ове високе температуре могуће у близини Медитерана, где је утицај топлог ваздуха из северне Африке најјачи, преноси Индепендент.
Упркос што научници упорно понављају упозорења, многе европске земље, као што су Италија и УК, не раде довољно да се припреме за брзо растуће екстремне врућине.
Према речима Дена Мичела са Универзитета у Бристолу, "са топлотним таласима постоје два временска рока за припрему.
- Постоје предвиђени временски рокови за припрему - где, ако прогнозирате да ће се топлотни талас појавити недељу дана пре времена, можете упозорити болнице и путне службе да ће се суочити са повећаним бројем - рекао је он.
Други временски оквир је, према његовим речима, дугорочнији.
- На пример, када градимо нове куће, очекујемо да ће трајати најмање деценијама, па тако можемо да их изградимо да буду отпорније на топлоту - истакао је он.
Према речима стручњака, земље би требало да буду боље припремљене за климатску кризу.
Поред кућа и зграда које би требало да буду отпорне на топлоту, климе су скоро неопходне у свим установама, поготово у болницама где су осетљиви пацијенти или у домовима за старе.
Друге групе за које се зна да су посебно осетљиве на топлотни стрес укључују затворенике и психијатријске пацијенте. Нови докази указују на то да би могла да постоји веза између топлотних таласа и лошег менталног здравља.
Даље стратегије које би могле да помогну градском становништву да се носи са све већом врућином укључују увођење више зелених површина, попут зелених кровова, и фарбање зграда у бело - што помаже у одбијању сунчеве светлости.
Талас врућине захватио јужну Европу
Шпанија је данас забележила најтоплији дан у години, а према писању медија, чак 46,5 степени Целзијусових је овог поподнева измерено у граду Есиха у покрајини Севиља. То је ипак мање од рекорда у јулу 2017. године у Кордоби, када је измерено 46,9 степени.
У јужној шпанској провинцији Гренада, где је скала дошла до 45,4 степена, тек неколицина људи је била напољу, преноси Surrey Цомет.
Шпанија је данас забележила најтоплији дан у години, а према писању медија, чак 46,5 степени Целзијусових је овог поподнева измерено у граду Есиха у покрајини Севиља. То је ипак мање од рекорда у јулу 2017. године у Кордоби, када је измерено 46,9 степени.
У јужној шпанској провинцији Гренада, где је скала дошла до 45,4 степена, тек неколицина људи је била напољу.
Доминик Рој, климатолог са Универзитета Сантиаго де Цомпостела, рекао је да врући ваздух из пустиње Сахара који је донео врућину и подстакао стотине пожара широм медитеранских земаља, не показује да ће ускоро престати.
- Топлотни талас који сада доживљавамо је веома екстреман, а много људи каже да је то нормално јер је лето. Али није, не оволико топло - рекао је Рој.
Власти у Италији изразиле су забринутост због старијих особа и других људи који су у ризичним групама уводећи упозорења на врућине у 16 градова.
Метеоролози су предвидели температуре око 45 степени Целзијусових за градове на Сицилији Палермо и Катанију, а 37 степени Целзијусових за Рим, Фиренцу и Болоњу.
Италијани су потражили предах на мору и на планинама од прикладно названог антициклона "Луцифер" који је доноси врели ваздух из Африке.
Прогнозирано је да ће се високе температуре наставити до сутра.