ДА ЛИ СЕ КОРОНА ВИРУС ШИРИ И ПРЕ ПОЗИТИВНОГ ТЕСТА? Ево кад је особа која има ковид НАЈЗАРАЗНИЈА
За разлику од делта варијанте, омикрон се брже манифестује
Стручњаци америчког Центра за контролу болести (ЦДЦ) открили су када су особе које имају ковид-19 најзаразније.
СРЕЋАН КРАЈ ПОТРАГЕ! Пронађена старица која је нестала код Ужица - Рада пешачила километрима и ноћ провела напољу
МИСТЕРИОЗНИ СНИМАК ПЛИВАЧА У САВИ КОЈИ МУЧИ СВЕ! Сумња се да је снимљен телефоном - да ли је на њему уопште Матеј Периш (ВИДЕО)
"АКО ЈЕ МАТЕЈ МРТАВ, УМРЕЋУ И ЈА" Отац несталог Сплићанина открио шта су му другари његовог сина ПРИЗНАЛИ
Све већи број доказа сугерише да се преношење корона вируса дешава један до два дана пре појаве симптома и два до три дана после тога.
- Потребно је мање времена од тренутка кад је неко изложен корона вирусу да би потенцијално развио инфекцију – каже др Алисон Арвади.
- Потребно је мање времена да се развију симптоми, али и мање времена да би се неко опоравио, јер је много људи вакцинисано.
Подаци које дели ЦДЦ показују да се после седам дана ризик од преношења драстично смањује.
- У периоду од пет до седам дана ризик опада, под условом да људи носе маске – објашњава др Арвади.
За оне који немају симптоме, амерички стручњаци наводе да би их требало сматрати заразним до два дана пре њиховог позитивног теста на корона вирус.
Чак и ако сте раније имали ковид-19 и потпуно сте вакцинисани, саветује се ношење маске, јер имунитет не траје вечно и у неким случајевима поновно заражавање није могуће избећи.
Бустер доза вакцине је у великом броју случајева ефикасна против омикрон варијанте.
Они који су се заразили омикроном, између 10 и 15 одсто случајева су реинфекције, изјавио је професор Нил Фергусон за BBC Радио 4.
Фазе омикрона
Прва фаза је контакт са зараженом особом. Вероватно нећете бити сигурни кад сте „покупили“ вирус, јер је само удах ваздуха у ком се налази корона вирус довољан да га „покупите“.
Друга фаза траје између два и три дана, и у том периоду углавном нема јасних симптома.
У трећој фази почињу да се појављују симптоми – бол у лумбалном делу кичме, гребање у грлу, ноћно презнојавање. Уз ове симптоме могу да се јаве и главобоља, болови у мишићима, цурење из носа, кијање, мучнина и губитак апетита.
ЦДЦ је навео и промену боје усана, ноктију и коже која поприма плаву нијансу, што може да буде знак смањеног нивоа кисеоника у организму.