Кренула инспекција! Објављен СПИСАК КАЗНИ у Србији: За НЕНОШЕЊЕ МАСКЕ - 20.000 динара
Помоћник министра здравља из Сектора за инспекцијски надзор Горан Стаменковић рекао је да је извршено преко 550 надзора у објектима услужних делатности, фризерским и козметичким салонима, теретанама и фитнес клубовима.
Последњи подаци показују да имамо ново жариште у Врању, због чега је премијерка Србије заказала састанак Кризног штаба.
Поставља се питање, да ли смо престали да водимо рачуна о заштити. Доктор Горан Стаменковић је рекао да је очигледно да нисмо довољно добро схватили релаксацију мера.
ОПАСНА ДЕЧИЈА БОЛЕСТ СЕ ПОЈАВИЛА У СРБИЈИ! После короне стиже КАВАСАКИЈЕВ СИНДРОМ, родитељи ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ
ШТА СЕ ДЕШАВА У ВРАЊУ? Психолошка граница од два одсто је премашена, спремају ли се нове мере?
ЗАТВАРАЈУ СЕ КАФИЋИ И ТРЖНИ ЦЕНТРИ? Несторовић упозорава, ово НЕ СМЕ ДА СЕ ДЕСИ - данас се ДОНОСИ ОДЛУКА
Сматра да би степен одговорности требало да подогнемо на још виши ниво, не само када се ради о правним лицима који су под надзором инспекција.
- Сви напори који су улагани у претходних два месеца од стране државе и Министарства здравља су требало да уроде плодом и да то жариште у Србији буде анулирано и да не постоји у многим градовима - каже он.
Надлежне инспекције рада ће да утврде одговорност надлежних у фабрици. Санитарна инспкеција у сарадњи са Инситутима за јавно здравље ради на сузбијању даљег ширења болесати, која је била непознаница, подсећа Стаменковић.
Сви стрепимо од тога да се поново врате пооштрене мере. Епидемиолози кажу то зависи од броја новозаражених. Говорећи о томе шта се дешава ако број буде заражених буде повећан само у једном граду, указује да локални кризни штаб предузима мере и ангажује све инспекцијске службе.
Колико је решења откуцано за изолацију?
- Заводи за јавно здравље су први на потезу, они су наши први сарадници. На основу њихових података о броју оболелих грађана добијамо и податке о лицима која су из контаката и на основу тога смо ставили у претходна два месеца преко 23.000 грађана у изолацију у кућним условима. Толико је решења откуцано од стране надлежне санитарне инспекције у сарадњи са заводима за јавно здравље - каже он.
Указао је да је велики број санитарних инспекотора и даље на граничним прелазима и велики број покрива 24 сата велики број граничних прелаза и тај број инспектроа је ставио под надзор 20.000 путника и исконтролисао 11.000 авиона. У питању је 90 инспектора за целу Себију, а 57 је на граничноим прелазима.
Према његовим речима, двадесетак људи ради по окрузима оно што треба да ради и чака се даља релаксација мера на граничним прелазима.
Истиче да санитарна инспекција није једина која треба да ради контролу сходно провери превентоивних мера - већ све инспекције министарстава или локалне морају да врше контролу предузимања превентивних мера ради спречавања ширења инфекције.
Највећи број надзора у фризерским и козметичким салонима
- До сада је извршено преко 550 надзора у објектима услужних делатности, фризерским и козметичким салонима, теретанама и фитнес клубовима. Вршен је и надзор дела угоститељских објеката, који су у тржним центима, радили смо превентивне надзоре почетка рада у прдшколским условима, и у школским објектима где постоји продужени боравци - каже Стаменковић.
Према његовим речима, заједничке контроле са градским инспекцијама су уродиле плодом, јер је први улазак деце био пропраћен контролом.
У односу на контролу објеката највећи број надзора је извршен у фризерским и козметичким салонима.
- За сада постоји мањи број неправилности у фризерским и козметичким салонима у смислу недоследног ношења маске, није увек на лицу онога ко пружа услуге, правилно коришћење средстава за дезинфекцију, недостатак количине - указао је он.
Власник објекта је дужан да упозори клијента да носи маску, то стоји у уредби, каже Стаменковић и додаје да је "Батут" радио на тим препорукама. Како каже, то се зову правила понашања.
Према његовим речима, одређени објекти нису истакли правила понашања, али у односу на број контролисаних субјеката проценат утврђених неправилности није било значајан да би се предузеле радикланије мере.
Казне у најави
Говорећи о кажњавању, Стаменковић каже да ће се са казнама почети брзо. Подсећа да су казне дефинисане новим изменама Закона о заштити становништва од заразних болести које су дале овлашћења другим инспекцијама да те казне изричу. За физичко лице се могу изрећи у износу од 50.000 до 150.000 динара, а за правна лица су од 200.000 до милион и по динара.
Што се тиће клима уређаја, Стаменковић каже да се сви држе препорука.
- Мислим да су сви довољно одговорни да воде рачуна да климатизација буде искључена из коришћења због ширења ваздухом честица које могу да преносе вирус - указао је он.
Стаменковић каже да је за сада у најави 20.000 динара као мандатно кажњавање или преко прекршајних налога за неношење маски.
- Очекујемо нову уредбу која ће прецизније ово дефинисати, уредба од 7. маја је општа уредба која даје могућност одређеним инспекцијским службама да предузимају неке мере - закључио је Стаменковић.
НОВА ПРАВИЛА, ОБАВЕЗНА ЗА СВЕ! У Србији на базен, у спа, у хотел више не можете као раније
ПРЕСЕЛО ИМ ДЕЧИЈЕ СЛАВЉЕ: Откривено како је букнуо корона вирус у Врању
ИСТЕКЛЕ СУ ВАМ ЛИЧНЕ ИСПРАВЕ? Ако желите 100 евра спремите се за ОНЛАЈН РЕДОВЕ
СРПСКИ СТРУЧЊАЦИ НАПРАВИЛИ МАСКУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Да ли бисте је носили?!
ДР ТИОДОРОВИЋ УПОЗОРАВА: Случај Врања мора да нас врати у ОЗБИЉАН ОДНОС према епидемији