ДА СЕ ИМЕ ХЕРОЈА НИКАДА НЕ ЗАБОРАВИ! Ниш се на адекватан начин захвалио др Лази - подизањем спомен плоче!
Парастос др Лази, како је био познат у народу, биће одржан у суботу у 12 часова на Новом гробљу у Нишу
Прва годишњица смрти др Миодрага Лазића из Ниша, познатог српског хирурга који је преминуо у 65. години од корона вируса, одбијајући да се повуче са радног места упркос годинама и великом ризику због придружених болести које је имао, биће обележена опелом на Новом гробљу у Нишу и постављањем спомен плоче у Ургентном центру КЦ Ниш који ће понети његово име.
МОЖДА БИ ТРЕБАЛО ТАКО ДА БУДЕ У ЦЕЛОЈ СРБИЈИ? Општина послала плакате за вакцинацију свим грађанима на кућну адресу!
ДА ЛИ ЈЕ РАЗЛИЧИТИ "КОКТЕЛ" ПРОТИВ КОРОНЕ ОПАСАН? Др Петровић објаснио шта се дешава ако примите другачије дозе вакцине
КОНАЧНО МОЖЕМО У КУПОВИНУ, АЛИ ПОД ПОСЕБНИМ УСЛОВИМА! Шта ће по тржним центрима радити а шта не? Једна ствар ће бити ОБАВЕЗНА
Парастос др Лази, како је био познат у народу, биће одржан у суботу у 12 часова на Новом гробљу у Нишу, док је откривање спомен плоче са његовим именом заказано за 14. април у Ургентном центру у Нишу, на дан његове смрти.
И нишке градске власти су се на адекватан начин захвалиле др Лази на свему што је учинио за Ниш и Србију, преименовањем дела Улице Војислава Илића, која пролази испред Клиничког центра у Нишу. Део те нишке улице, од Хитне помоћи, до раскрснице са Булеваром др Зорана Ђинђића, убудуће ће носити име др Миодрага Лазића.
- Лепо је што га народ и даље не заборавља. Током целе године, последњих годину дана стално излазе видео снимци, текстови, прилози на телевизији и радију, свугде је присутан. Помињу га људи. Та улица која ће да носи његов назив је баш испред Ургентног центра ако није чак и УЦ на тој адреси - каже ћерка др Лазића Нина Вујошевић.
Како додаје, ветерани из Републике Српске који су били прошле године на Видовдан на његовом гробу, најавили су свој долазак на откривање спомен плоче 14. априла.
- Он је пет година у Сарајеву био једини хирург за трбушну дупљу и грудни кош, а то је неко подручје од преко 100.000 становника - каже ћерка др Лазића Нина Вујошевић.
Она је најавила да ће у склопу обележавања прве годишњице смрти њеног оца, бити штампана и дељена књига "Дневник ратног хирурга" у којој је др Лаза описао тренутке проведене у ратним болницама од 1991. до 1996.године у Републици Српској и Републици Српској Крајини.
- Према информацијама које имам, једна штампарија из Ниша ће штампати део тиража који ће се делити бесплатно поводим годишњице. Такође, имам информације да ће једно руско српско друштво преко амбасада - руске у Србији и српске у Русији,штампати тираж од 5.000 примерака који ће се делити бесплатно. Тираж за Русију ће бити на руском - казала је Нина Вујошевић.
Зоран Бајић, портпарол Удружења пензионисаних припадника војске и војних ветерана Србије потврдио је да ће око 100 бораца из Републике Српске доћи 14. априла у Ниш како би одали почаст др Лази.
- Ветерани из Републике Српске, њих 100, доћи ће прво да упале свеће на његовом гробу, а потом ће присутвовати откривању спомен плоче у Ургентном центру који ће понети име "Примаријус др Миодраг Лазић". Ми смо разговалали са министарком Даријом Кисић Тепавчевић да ти борци који дођу овде након тога буду и вакцинисани - каже Бајић.
Посредством Удружења пензионисаних припадника војске и војних ветерана Србије реализује се и пројекат постављања бисте др Миодрага Лазића испред КЦ Ниш.
- Далеко смо отишли са нашим активостима када је у питању постављање спомен бисте др Миодрагу Лазићу. Позвали смо народ и пријатеље да се одазову тој хуманој акцији и она је полако већ кренула и дала озбиљне резултате већ у првоме дану. Академски вајар из Београда је урадио модел бисте у глини др Лазића а чланови породице су дали сагласност и потврдили њену аутентичност. У току је прикупљање донација и добровољних прилога за финансирање постављања бисте. Укупна вредност радова ће бити око милион динара - каже Бајић. Детаљи око помоћи могу се добити у Удружењу.
У Удружењу предлажу да, ако се средтва сакупе на време, споменик буде постављен на дан рођења др Лазића 31. маја.
Смрт др Лазића потресла целу Србију и Републику Српску, где је током рата од 1992. до 1996 године спасио небројено много живота.
Нишлије су се од др Лазе опростиле 18. априла 2020. године аплаузима са својих прозора, уз звуке "Марша на Дрину", јер је у време његове сахране на Новом гробљу важила забрана кретања.
Његово писмо, у којем је навео да није желео да се повуче, упркос ризику који су носиле његове године и здравствено стање, још једном су потврдиле величину овог човека чије ће моралне норме и људске квалитете тешко неко надмашити у догледно време.
Миодраг Лазић, рођен је у Земуну, 31. маја 1955. године. Био је српски примаријус, хирург икњижевник. Био је ратни хирург добровољац у Републици Српској Крајини (јуни1991 - јули 1992) и Републици Српској (сеп. 1992 - феб. 1996), за шта га је Патријарх српски Павле одликовао орденом Светог Саве.
У овом периоду је написао аутобиографско дело "Дневник ратног хирурга" (Книн 1991 - Српско Сарајево 1995). Његов отац био је официр ЈНА, и токомслужбе добијапрекоманду за Ниш. У Нишу др Лазић завршава гимназију и студије медицине. Хирургију је специјализовао на Војно медицинској академији у Београду у својој тридесетој години.
Након специјализације је годину дана радио у Војној болници у Нишу, а након тога сезапошљава на Хируршкој клиници Клиничког центра у Нишу. У периоду од 1991. До 1996. је радио као ратни хирург добровољац. За време ратова деведесетих година прошлог века спасавао је животе у Републици Српској Крајини и Републици Српској.
За све што је тада учинио као ратнихирург-добровољац Орденом Светог Саве одликовао га је тадашњи српскипатријарх Павле.
Као хирург је учествовао у пробоју коридора у јуну 1992. године, радио је у ратној болници "Коран" на Палама, један је од оснивача ратне болнице "Жица" у Блажују на првој линији фронта код Сарајева где је током 40 месеци, као једини хирург на подручју тадашњег Српског Сарајева, обавио више од 3.500 операција.
Епархија нишка одликовала је прошле године у јуну постхумно др Лазића орденом Светог Романа првог степена.
Владика нишки Арсеније уручио је признање Нини Вујошевић, ћерки др Миодрага Лазића, на церемонији којој је, осим највиших представника нишке локалне самоуправе, полиције и војске, присуствовало И око 170 чланова Удружења "Илиџански борац" из више градова Републике Српске као и представници Источног Сарајева.