ДАНАС ЈЕ СВЕТИ НИКОЛА: Славите или идете на славу, а знате ли шта на овај дан морате да урадите?
Многи верници данас обележавају Светог Николу Чудотворца. Због тренутне ситуације са корона вирусом неће се славити као иначе, јер је број гостију ограничен, али то није разлог да се не присетимо обичаја које је потребно испоштовати на овај дан и веровања.
Иако је у Србији Никољдан највеће и најшире распрострањено крсно име за Светог се Николу не везује довољан број локалних обичаја и разних веровања која српски наород везују за овај дан.
Нероткиње се моле за пород
Многи га светкују искључиво према основним начелима припреме славе. Углавном су забележена веровања жена и молитве које му упућују на овај велики празник – нероткиње управо њега моле за пород, понегде је забрањено обављање такозваних женских ручних радова.
Еснафска слава
Осим што се празнује као највеће српско крсно име, Свети Николај Чудотворац такође је еснафска слава, односно заштитник заната лађара, сплавара, рибара и воденичара. Због тога се још назива водена слава. Такође се у народу сматра да је заштитник путника и сиротиње.
Деца се дарују
Будући да је Свети Никола познат и као заштитник деце, од давнина је постојао обичај да се на дан када се овај светац слави, дарују деца орасима, јабукама и слаткишима. Током ноћи, док деца спавају, Свети Никола би им оставио дарове у ципеле или покрај прозора. Деца би нарочито за тај дан очистила своје ципеле и ставила их близу кревета како би се ујутру прво њима обрадовала. На југу Србије традиционално се на овај дан праве шарени колачи у облику птице. Заједно са погачом и вином односе се у цркву на освештење молитвом и вином. Након тога, служе се гостима, а пре свих деци.
Почетком 20. века у градским срединама у Србији се усталио обичај да се деца дарују о Светом Николи. Деца су уочи празника остављала у прозор добро очишћене ципеле а ујутро су налазила поклоне. Веровало се да их је Свети Никола управо донео.
Никола даривао
У насељима Војводине до Другог светског рата улицама је ишао маскирани лик, огрнут бундашем, са шубаром на глави и брадом од кучине, штапом у једној руци и тканом торбом о рамену, те је улазио у куће где има деце и даривао их слаткишима и воћем.
Опростите другима дугове
У Византији је на Светог Николу био обичај да се на тај дан амнестирају затвореници.
У народу постоји веровање да ће ономе ко данас опрости дуг следећа година бити богата и плодна.
Постоји и веровање да данас не треба никога подсећати на дуг, нити му додатно отежавати положај због тога што је дужник.