ДАНАС СУ ПЕТРОВСКЕ ПОКЛАДЕ: Требало би да окупите породицу, али ове ствари НИКАКО не радите!
Петровске покладе (весеља уочи Петровдана) се обележавају последњег дана пред почетак Петровског поста, а Србија је "прошарана" најразличитијим обичајима, који се везују за овај хришћански празник.
Једно је, међутим, заједничко... Свуда се припремају мрсне гозбе, а по неким селима иду покладни сватови, док се у другим пале лиле. Лиле су буктиње од осушене брезове или трешњине коре. Обично их пале младићи и дечаци, обилазећи око кућа, торова, извора по три пута, говорећи: "Лила гори жито роди", или "Весело нам лиле горе, да нам краве добро воде". Домаћини код којих лилари дођу, дају им белог мрса и нешто друго од хране.
За то време девојке скупе сламу на гомилу и запале на сеоској утрини, где онда дођу и лилари и остала омладина и започну разна такмичења и игре око ватре, уз храну коју су лилари сакупили у селу.
Према народном веровању, данас би обавезно ваљало сви добро да се наједу, како би се припремили за предстојећи велики пост.
У неким крајевима верује се да они који се огреше о ово правило и ипак, којим случајем, не поједу нешто "масно" и "сласно" могу имати несрећну годину.
ЧУВАЈТЕ СЕ! Ови огласи КРУЖЕ Србијом: Бесплатна летовања само ПАРАВАН за ТРГОВИНУ БЕЛИМ РОБЉЕМ?
ВЕЛИКА ИЗМЕНА У ЗДРАВСТВЕНОМ СИСТЕМУ СРБИЈЕ: Ево КАКО ће од сада радити домови здравља и болнице
Црква, међутим, одбија овакво сујеверје, баш као и она, уврежена у Источној Србији, према којима се на данашњи дан никако не ваља чешљати, јер може "сва коса опасти с главе".
Вероватно ово нисте знали, али данашња недеља је у српској народној традицији веома посебна и за њу се везује много обичаја и веровања од којих су се нека задржала све до данашњих дана.
Иако већина покладе везује за католичке народе и њихове прославе, реч је заправо о обичају који је дубоко укорењен и у нашој традицији. Код Срба оне се обележавају пред почетак сваког великог поста, па су тако данас Петровске покладе - последњи дан када се пре Петровдана једе месо!
Већ сутрадан, у понедељак, почиње пост. Корени поклада су пагански и везани су за обележавање култа Сунца и доласка пролећа. Ипак, обичаје је временом прихватила хришћанска црква и прилагодила их.
ОВА ОПТИЧКА ИЛУЗИЈА ЈЕ ЗАЛУДЕЛА СВЕТ: Све кугле које видите су ИСТЕ БОЈЕ, а ево како ћете то ПРИМЕТИТИ! (ФОТО)
НАЈПОТРЕСНИЈИ МОМЕНАТ САХРАНЕ: Отац УТУЧЕН, у рукама ДРЖАО ТУЖНИ СИМБОЛ изгубљене ПОРОДИЦЕ (ФОТО)
Сваке године се УТОПИ ПЕДЕСЕТ ЉУДИ: На ово ПОСЕБНО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ на купалиштима - савет СТРУЧЊАКА
Према народним обичајима, покладе су празник који увек за ручак треба да окупи све чланове породице. Трпеза поклада треба да буде испуњена јелима која се спремају од меса, млечних производа и свега од чега ће се верници у наредном периоду одрицати.
Стари кажу да се на данашњи дан позивају и сиромашни суседи и пријатељи јер сви треба да се "омрсе" током заједничког обреда и сложно и у весељу уђу у пост који ће трајати до Петровдана. У Источној Србији кажу да се на данашњи дан никако не ваља чешљати, јер може "сва коса опасти с главе".
СУТРА ПОЧИЊЕ ПЕТРОВСКИ ПОСТ: Ово су правила, ево када сме да се једе риба
За вернике Српске православне цркве (СПЦ) 24. јуна 2019. године почиње Петровски пост који ће трајати до Петровдана, 12. јула.
Петровски пост назива се још и апостолски, почиње првог понедељка после Духовске недеље и траје до празника Светих апостола Петра и Павла, који СПЦ слави 12. јула
Почетак Петровског поста је покретан, јер зависи од Васкрса, а завршетак је непокретан. Због зависности почетка овог поста о Васкрсу, Апостолски пост најкраће може да траје једну седмицу и један дан, а најдуже шест седмица.
Овај пост сличан је Божићном, мада нешто блажи. За време његовог трајања не једе се месо, бели мрс и јаја. Риба, вино и уље се једу сваки дан осим, наравно, среде и петка који се посте на води.
Дан уочи Петровдана се такође строго пости, осим ако падне у суботу или недељу, када је дозвољена употреба уља. На дан Рођења Св. Јована Крститеља једемо рибу, иако падне у среду или петак.
Уколико Петровдан падне у среду или петак, тога дана не мрсимо већ једемо рибу, вино и уље.