"Полицијски час није затвор, а мере нису казна" Директорка "Лазе Лазаревић" саветује како да издржимо ванредно стање
На бесплатној линији за психосоцијалну помоћ раде професионалци из свих области менталног здравља
Досад је психолошку помоћ потражило више од 1.600 грађана из целе Србије због корона вируса, према речима доц. др Иване Карличић Сташевић, в. д. директора Клинике за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић".
СНЕЖАН ПОЧЕТАК АПРИЛА: Вејаће и над Београдом, а ево кад се враћа ЛЕПО ВРЕМЕ
Мушкарац из Горњег Милановца завршио на респиратору: Поштовао мере заштите, али сад је познато како се ипак заразио
"Док ме има ниси сама, чувам те до судњег дана": У овом граду зидови причају љубавне приче
На клиници "Др Лаза Лазаревић" је 16. марта почела са радом бесплатна национална линија за пружање психосоцијалне помоћи, а број телефона је 0800-309-309. Линија је отворена свакодневно 24 сата и на њој раде професионалци из свих области менталног здравља.
На шта су се највише жалили грађани Србије?
- Првих дана тражили су информације о вирусу, начинима преношења, заштити. Сада траже савете како да превладају узнемиреност, нелагоду, страх, нерасположење, да ли и како да коригују психијатријску терапију коју већ користе или за коју мисле да им је у овом тренутку потребна. Што се тиче проблема у вези са карантином и изолацијом, најчешће се жале на драстичне промене у начину функционисања, на усмереност и време које проводе у породичном систему, у којем се и динамика односа знатно мења.
Многи људи су сада узнемирени. Шта да раде када не могу да каналишу оно што у том часу осећају?
- У свакој кризној ситуацији сви имамо потребу да се детаљније информишемо о ситуацији у којој смо се нашли. Требало би то да чинимо од релевантних, проверених извора. У циљу очувања менталног здравља неопходно је избегавати целодневно праћење извештаја о COVID-19, као и различитих друштвених мрежа, с обзиром на то да се тамо налазе недовољно прецизне и тачне информације. Оне могу да поспешују осећања збуњености, нелагоде, страха и могу нас увести у стање панике. Значи, једном у 24 часа из релевантног извора информисања сасвим је довољно, а и корисно за одржавање унутрашње менталне равнотеже. Уколико интензивна осећања не можете да савладате, потражите помоћ стручних лица на доступној линији.
Шта да кажу родитељи деци која плачу јер желе у шетњу, парк, да се друже?
- Децу свакако треба информисати у складу са њиховим развојним узрастом, језиком који она могу да разумеју. У овој, као и у свим другим ситуацијама, родитељи су ти који су медијатори и преводиоци недовољно јасних и за децу још увек неразумљивих ситуација. Ове и сличне ситуације су погодно тло за развој и учвршћивање солидарности, емпатије и друштвене одговорности.
Како људи да превазиђу тугу, бес и незадовољство због забране кретања током полицијског часа?
- Наведене емоције су сасвим нормална реакција у кризним ситуацијама. Човек је мислеће биће и има урођену потребу за смислом, те је неопходно да тренутно ограничење кретања, као и све друге мере које се спроводе, схватимо и разумемо као за нас важне и неопходне. Оне нису казна и полицијски час никако није затвор! Он је уведен са циљем да нас држава штити, нажалост, боље него што ми сами штитимо себе и друге.
Како квалитетно да проводимо време у кући и превазиђемо анксиозност и друге негативне емоције?
- Важно је следити препоруке Владе Србије и Министарства здравља, које су усмерене на то шта свако од нас може да уради да бисмо ситуацију ставили под контролу. Умрежавање људи није нарушено, неопходно је и корисно да одржавамо социјалне контакте путем доступне технологије. Криза је увек и шанса за даљи раст и развој личности, гледајмо да ову ситуацију схватимо управо тако. Уколико видите да вам то не полази лако за руком, јавите нам се.
Постоје особе које су се самоиницијативно због страха од коронавируса затвориле у куће на 24 часа. Шта бисте им рекли?
- Важно је да направимо разлику између оних грађана који су, у складу са одлукама Владе Србије и актуелним епидемиолошким мерама, добили наредбу да из различитих разлога бораве у карантину, оних који карантин спроводе услед немогућности контролисања страха и панике и одговорних и савесних грађана, који на овај начин штите себе и друге. У том контексту, за особе које имају осећај да не могу да се носе са количином стреса, које су драстично измениле начин функционисања и доживљавају интензиван страх за себе и своје укућане, чак и хипохондријске симптоме, могу да се јаве на националну линију за пружање психосоцијалне помоћи 0800-309-309.
ЈАСНА ПОРУКА ДОКТОРКЕ КИСИЋ-ТЕПАВЧИЋ: Објаснила због чега Србија користи ПЦР тестове и зашто су они добри
ЛЕПА ВЕСТ ЗА СРБИЈУ! Најстарији пацијент, Душан Петровић (81) ПОБЕДИО КОРНА ВИРУС
Најмлађа особа заражена корона вирусом на Сајму има 19 година
Све о лабораторији у Батајници у којој ће се тестирати узорци на корону: Због чега је зову "српски генералштаб"?