Док се крећете по фирми носите маску, али за радним столом не: Да ли сте онда уопште ЗАШТИЋЕНИ ОД КОРОНЕ?
Ковид је донео и многа бесмислена правила - која ће вас заиста сачувати, а која ништа не значе?
Сви који су навикли да и у доба короне посећују барове и ресторане биће можда збуњени тзв. ковид правилима који уједно важе чак и на многим радним местима.
ПЦР ТЕСТ НЕЋЕ БИТИ НЕОПХОДАН: Комшије отварају своје границе за наше грађане?
У МОМЕНТУ КАДА БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ РАСТЕ, ДР ЈАНКОВИЋ НЕМА СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Обелоданио када нас очекује крај сурове короне
ОПЕРИШЕМО И СУБОТОМ ДА НАДОКНАДИМО ШТО СМО БИЛИ КОВИД БОЛНИЦА: Др Башчаревић објашњава све последице корона вируса
Многа правила и у Србији налажу да у ресторан или бар можете ући само са маском коју опет треба да скинете када седнете за сто да бисте јели и пили.
Слична је ситуација и у многим фирмама у Србији чија правила налажу да се маска мора носити док се запослени крећу по фирми, али не и за столом за којим раде.
Иако су многобројне студије доказале да маске могу да спрече да неко са ковидом ко нема симптоме или тек треба да их развије пренесе инфекцију на људе око себе, посебно у затвореном, угоститељска места остају локације које чине петину свих извора заразе.
Вирус се шири ситним капљицама аеросолом, када заражена особа разговара, кашље или кија. Те капљице могу слетети директно на људе у близини и заразити их, а могу и завршити на површинама које би неко могао да додирне касније.
СЗО чак тврди да постоје докази да ситне честице вируса могу остајати суспендоване у ваздуху и до два сата, омогућавајући ширење од особе до особе у затвореним, слабо проветреним просторима.
Међутим, колико заштитне маске штите током шетње од 10 секунди до стола?
- Вероватноћа да се инфекција пренесе ходајући од врата ресторана до стола или ходајући од радног стола до тоалета је близу нуле - истиче Роберт Дингвал, професор социологије на Универзитету Notingham Трент.
Други стручњаци пак, кажу да иако је ризик можда низак треба бити опрезан.
- Има смисла носити маску колико год можемо док смо у затвореном - истиче др Давид Страин, клиничар са Медицинског факултета Универзитета у Екетеру.
Стога стручњаци се слажу да је питање лутрије и "боље ишта него ништа", а потпуну заштиту пружа само ношење маске која се неће скидати.
Провера температуре ништа не значи
Ако улазите у теретану, неки ресторан, па чак и на радно место постоји велика вероватноћа да ће вам мерити температуру дигиталним термометром. Ипак, оваква врста провере готово да нема никакву сврху.
Први проблем је њихова тачност. Већина оваквих топломера мери температуру коже, на коју спољашњи амбијент може снажно утицати, за разлику од основне телесне температуре. Др Страин истиче да овакви топломери нису "ни близу" поуздани колико медицински термометри који се стављају испод пазуха.
Друго, то што неко нема температуру не значи да нема ковид. Једна велика студија је утврдила да половина пацијената са ковидом није имало температуру при пријему у болницу (иако су је многи развили касније).
Управо зато др Страин проверу температуре у ресторанима назива "театралном".
- Ако желимо да смањимо ниво страха у популацији, што се више страха можемо ослободити, то боље - истакао је он.
Маске обавезне у авиону, а деле сендвиче?
У свим авионима су маске обавезне, али чини се да авио-компаније нису размишљале о томе да се у том случају не деле храна и пиће..
Тако се на многим чартер летовима из Србије, посебно за Турску где се путници из Србије не тестирају, деле сендвичи, а онда у исто време сви путници скину маске што поново путнике чини незаштићеним. Савет у оваквим ситуацијама јесте да једете пре уласка у авион како не бисте долазили у ризик када се послуже храна и пиће.