СТРАШАН ЗДРАВСТВЕНИ ПОРЕМЕЋАЈ ХАРА СРБИЈОМ! Све више младих на удару, доктор упозорава - НА ОВО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ
Лечење се дели у две групе. Једна је уз помоћ лекова, а друга је инвазивним методама.
Поремећаји срчаног рада, популарно названи аритмије, данас су један од најчешћих проблема у кардиологији, и у њих спада велики дијапазон онога што пацијенти осећају, а најчешће их називају лупање срца, палпитације, прескакање срца или осећај његовог неправилног рада.
ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ ПРОРОКА АГЕЈА И СВЕТУ ЦАРИЦУ ТЕОФАНИЈУ: На овај празник НИКАКО НЕ ЗАБОРАВИТЕ да урадите важну ствар (ВИДЕО)
ЗИМА ИЗВЕЛА ТАКТИЧКО ПОВЛАЧЕЊЕ: У Србији температуре далеко изнад просека за ово доба године, ЕВО КАД СТИЖЕ ЛЕДЕНИ ТАЛАС
СРБИЈИ ПРЕТИ ЈАК ЗЕМЉОТРЕС?! Низ потреса забележен у нашој земљи и региону - сеизмолози тек најављују хаос, али постоји велики проблем
Доктор Небојша Тасић, помоћник директора Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње", и председник Удружења центара за хипертензију, превенцију инфаркта и шлога (ХИСПА), потврђује да су аритмије данас чест проблем и објашњава да су последица великог броја различитих узрока, који могу бити коронарне болести срца, попут ангине пекторис и инфаркта, али и различити вируси, међу којима се корона вирус показао као чест узрочник оштећења срца. Велики број аритмија има урођене разлоге, али свима је заједничко да се пацијенти осећају лоше и да се морају лечити.
Малигне и бенигне аритмије и ЕКГ холтери
- Посебно треба истаћи да постоје бенигне и малигне аритмије, односно, мање опасне и више опасне. Зато је веома важно да се утврди врста, као и тежина аритмија. Основно дијагностичко средство за то, одмах иза ЕКГ-а који је базично средство, јесте 24-часовни холтер ЕКГ-а којим можемо јасно утврдити проблем. Неке аритмије се могу ухватити за 24 сата, али постоје врсте аритмија, као што су неке од пауза у срчаном раду, за које је потребно дуже праћење срчаног рада и тада користимо 72-часовни холтер ЕКГ-а. Постоје и савременије методе као што је телемониторинг, апарати који могу више дана и недеља да прате срчану активност. Међу њима је најзначајнији луприкордер, који се уграђује под кожу болесника и може да прати месецима и годинама срчани рад уколико је потребно да се неке аритмије прате, докажу, дијагностикују и лече – објашњава стручњак, кардиолог, др Небојша Тасић.
Методе лечења
Лечење се дели у две групе. Једно је уз помоћ лекова и, према речима др Тасића, то је прилично ограничен начин лечења, јер не постоји баш велики број лекова који утичу на аритмије. Данас је све популарније лечење инвазивним методама, где се путем електрофизиолошког испитивања, након испитивања аблацијом и другим врстама инвазивних метода, решавају проблеми са срцем.
- Наука је значајно напредовала. Сем савремених пејсмејкера постоје и други видови пејсмејкера као што су кардиовертер дефрибилатори, који решавају и већ поменуте малигне или опасне аритмије. Електрофизиологија, наука која се бави аритмијама је заиста веома напредовала, постоји цео спектар савремене дијагностике и терапије која омогућава да се скоро све аритмије могу решити – објашњава др Тасић.
Ковид водећи узрок међу вирусним узрочницима
Подсећа да су вируси узрок аритмија, поготово ковид вирус, али и други као што је аденовирус, вирус инфлуенце, и раније поготово помињаног коксаки вируса. Зато је веома важно да особе које су преболеле чак и благи ковид обавезно оду на преглед срца, да би се утврдио евентуални поремећај срчаног рада и на време дали одређени лекови.
- Не смемо занемаривати симптоме које нам организам даје, и обавезно треба да се јавимо лекару да би се утврдило да нису у питању тежи симптоми. Наиме, неки пут човек осећа благе симптоме, а холтер ЕКГ-а покаже да су те аритмије многе теже и много опасније, и да захтевају хитно лечење. Зато неодложно, апсолутно треба прегледати срце, а кардиолог ће, наравно, прегледати рад срца, то је саставни део прегледа – истиче саговорник.
Спушта се граница оболелих
Према његовим речима, приметно се спустила граница оболелих од аритмија, поготово са вирусним инфекцијама. Међу пацијентима су све млађе особе, које су тек зашле у другу или трећу деценију живота.
- Млади врло често болују од различитих врста аритмија и зато је неопходно да уколико осете наведене симптоме, али и уколико не осете, али неке друге ствари их показују, да се јаве лекару. Узрок аритмија могу бити и болести залистака срца, али и друге, као што су болести штитне жлезде које су веома често праћене срчаним аритмијама. Апсолутно је неопходно урадити адекватну функционалну дијагностику срца и дати одговарајућу терапију – напомиње кардиолог.
Превентива за све који су прележали ковид
Изузетно је важно, апелује др Тасић, да све особе које су прележале ковид и имају назнаке пост или лонг ковид синдрома, да ураде превентивне прегледе.
- Веома су важни превентивни прегледи. То је врста скрининга кардиоваскуларне функције и могу нам открити јако много о томе како срце и крвни судови рад, у ком су стању да би се на време предузеле све мере, док се стање још није значајно погоршало – закључује саговорник.
Извор: Србија Данас/Блиц