ДОКТОРКА УПОЗОРАВА: Ово месо сви једемо, а оно је највећи извор заразе - ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ОВЕ ДЕТАЉЕ
Пролеће нам је стигло, а и самим тим и топлије време на коме лако могу да се покваре намирнице уколико не пазимо довољно
Прехрамбени технолог др Ана Калушевић је објаснила како треба правилно да поступамо са намирницама и колико дуго смемо да их чувамо.
Тровања храном нису уопште безазлена. Неке од најризичнијих намирница су месо, млеко, јаја и уопште млечни производи, јер су они најкварљивији. Грешке у руковању овом храном су најчешћи узрок кварења, а да би се то избегло, прехрамбени технолог др Ана Калушевић је објаснила како треба правилно да поступамо са овим намирницама и колико дуго смемо да их чувамо.
ТЕРМИН СКОРО НЕМОГУЋЕ ДОБИТИ: До пасоша све теже, по општинама НАВАЛА - спремите се и на цену од 5.000 динара више
Хит реакције на модернизацију сахрана: "ДА ЛИ ИМА ОНЛАЈН САХРАНА ДА СВИ ЛАЈКУЈЕМО?"
ВЕЛИКИ ПОПУСТИ ЗА СВЕ ЉУБИТЕЉЕ ОВОГ СПОРТА: Скијање за ускршње и првомајске празнике на Копаонику
- Што је неко месо уситњеније, то је осетљивије, имамо већу површину изложену ваздуху и могућности контаминације, зато је то заједничко за млевено месо и изнутрице, та површина контакта је много већа. Не морате исти дан припремити нешто, али већ сутрадан би било добро, да не стоји дуже од 24 сата у фрижидеру, док у замрзивачу може и до четири месеца, и за једну и за другу категорију.
Како да третирамо сушене прерађевине од меса?
- Сушење је вид конзервисања, а кад је реч о овим производима на сваком паковању би требало да буде назначено да ли могу и смеју да се чувају у фрижидеру. Најзначајније је да након одмрзавања нема поновног замрзавања.
Најпрактичније је да месо одмрзавамо у фрижидеру јер ту може да остане и пар сати, али ако планирате да спремате нешто тек за пар сати, месо никако не би смело да буде на собној температури дуже од два сата. Нека јела од меса могу да се замрзну и ту је рок обично око три дана, намирнице од поврћа или посне могу и око четири месеца - рекла је др Калушевић.
- Што је већи комад, то је безбедније, тако да ако имамо неки комад меса, још ако је мариниран већ, са зачинима и усољен, то може трајати неколико дана. Бели лук има антимикробне компоненте, као и зачини, само ће допринети да се то мање допадне микроорганизмима, и наравно што је више соли, то је мање интересантно микроорганизмима да се ту развијају - казала је др Калушевић.
Она саветује да пре куповине, али и пре јела, добро прегледате месо јер се неке промене могу видети по боји, мирису - на ужегло, кисело, ферментисано...
- То није једини критеријум, али чим вам је нека врста меса сумњива по мирису, не експериментишите никако.