ДР КИСИЋ: Нисмо смели да дозволимо ексцесе, попут оних у Нишу, струка сагласна што се тиче Ускрса
Очекивали смо пад, али видимо да неке екцесне ситуације могу да промене комплетну ситуацију и епидемиолошку слику. Морамо да наставимо са опрезом
Заменица директора Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут" Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да екцес, који се догодио јуче у Нишу, утицао је на комплетну епидемиолошку слику у Србији. Нагласила је да такве ситуације не би требале да се дешавају више. Стручњаци су, објашнајва Кисић, у шестој недељи очекивалипад броја новозаражених.
КОН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ПОДАТАКЕ: У овом делу Србије корона вирус је НАЈАКТИВНИЈИ
Др Кон одговорио на питање које занима све ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Ево када се вирус може ВРАТИТИ
Да ли ће се прекинути полицијски час за Васкрс? Ово је став струке
-Ако гледамо проценат позитивности већи је него претходних дана. Очекивали смо пад, али видимо да неке екцесне ситуације могу да промене комплетну ситуацију и епидемиолошку слику. То треба схватити као опомену да и даље морамо да водимо рачуна, нарочито када је реч о најосетљивијој популацији – рекла је Кисић мислећи на 140 новозаражених короном у старачком дому у Нишу и каже да управо у оваквим установама пажња никако не би смела да попусти.
Како каже, геронтолошки центар у Нишу није једина установа у коју је ушао COVID-19.
-У одређеним установама имамо нешто што би могли да назовемо и епидемијама, и то је нешто што нам се није смело догодити. Ако може нешто да буде добро, то је да се то деси у шестој недељи, а не самом почетку,јер је извесно да се губи вируленција. У тој популацији која је наосетљивија, имамо и благе клиничке слике. Степен предострожности је висок, и ту је наша највећа позорност – рекла је Кисић.
Она је нагласила и да се контролни тестови не убрајају у укупну цифру тестираних, односно да су контролни тестови друга врста анализе.
Кисић Тепавчевић је нагласила да зараза у геронтолошким центрима, посебно у Нишу, као и болници "Горња Топоница", није смела да се догоди.Она се осврнула и на људе који су на респираторима, а у Србији је таквих више од 130.
- Њихово стање је веома тешко, али шанса за излечење постоји. Међутим, важно је напоменути да највећи број особа које су скинуте са механичке вентилације, нису имале придружена обољења и код њих је по правилу већа вероватноћа излечења - објаснила је она.
Кисић Тапачевић је рекла да је струка једногласна по питању молбе СПЦ да се верницима омогући кретање за Васкрс, наводећи да су они још пре месец дана истакли да се свако окупљање које омогућава блиски контакт процењује као ризично. Кисић Тепавчевић је навела да је таква тврдња непопуларна, јер се верници сваке године радују Васкрсу, међутим, сада је, истиче, приоритет да се сачувају животи и да се спречи инфекција.
- Овај Васкрс јесте другачији, али је специфична ситуација, јер сви имамо заједничког непријатеља и морамо учинити све да он нестане што пре - рекла је Кисић Тепавчевић.
Наводећи да је било речи раније да ће ''шпиц'' оболелих бити за Васкрс, Кисић Тепавчевић је објаснила да тај ризик у односу на период када се о томе говорило јесте смањен, јер је флуктуација грађана смањена, односно сада се у земљу враћају они које држава довози.
- Јесте у том смислу смањен ризик, али морамо се понашати одговорно. Видели смо шта се дешава када за тренутак попусти пажња. Не треба да покваримо све што смо марљиво градили довођењем у ризичне контакте - рекла је она.
Кисић Тепавчеивћ је поручила да сви треба да уложимо максималан напор и да се вратимо у нормалне животне токове.