КОН ЈЕ НАЈАВИО ТРОСЛОЈНЕ МАСКЕ ЗА ШКОЛАРЦЕ: Познато како ће сваки модел изгледати и која је њихова намена
Оно са чиме су људи можда нешто мање упознати јесте које све врсте маски постоје и колика је њихова ефикасност
До сада смо научили да је ношење маске битна епидемиолошка мера у борби против корона вируса. У нашој земљи су оне и даље обавезне приликом боравка у затвореном простору где је већи број људи, а препорука је да се носе и на отвореном уколико није могуће обезбедити социјалну дистанцу.
Након мистериозног нестанка ФОТОГРАФИЈЕ СА ПИРАМИДОМ КОЈА ЛЕЧИ КОРОНУ: Др Несторовић добио клуб ОБОЖАВАЛАЦА
УЧИЊЕНА НЕПОВРАТНА ШТЕТА: Поражавајућ утицај МХЕ на живи свет - овој животињској врсти у Србији прети ИСТРЕБЉЕЊЕ
САБОР ВИОЛИНИСТА: Овогодишњи догађај обележиће ВЕЛИЧАНСТВЕНО коло на даљину
Оно са чиме су људи можда нешто мање упознати јесте које све врсте маски постоје и колика је њихова ефикасност, а ову тему поново је покренуо др Предраг Кон када је најавио "да ће ђаци у школама морати да имају трослојне маске".
Дакле, поред различитих врста, облика и дезена, постоји разлика и када је реч о броју слојева које поседују.
Најчешће се сусрећемо са једнократним хируршким маскама. Оне могу да спрече већину потенцијално заразних капљица да доспеју у наш организам, али искључиво уколико се правилно употребљавају и то уз примену свих осталих мера заштите.
Хируршке маске су израђене од нетканог материјала, најчешће од три слоја, па су обично најсигурнија опција. Једна студија у априлу открила је да хируршке маске смањују пренос више врста корона вируса (мада истраживање не укључује овај нови, званично назван САРС-ЦоВ-2), кроз респираторне капљице и мање аеросоле.
Генерално, хируршке маске су око три пута ефикасније у блокирању аеросола који садрже вирус него домаће маске за лице, показало је једно истраживање из 2013. године. Али и оне би требало да буду првенствено резервисане за здравствене раднике. Како је реч о једнократним маскама обавезно је њихово одлагање у смеће након употребе.
Сигурно сте чули и за маске Н95, Н99
Некима можда делују смешно, другима смета њихова величина, али оно што је сигурно јесте да су маске Н95 и Н99 доста делотворније од хируршких. Обе се чврсто запечате око носа и уста како би врло мало вирусних честица могло да продре унутра или да изађе кроз њих.
Маске које боље прилежу попут Н95 могу понудити добру, али не и потпуну заштиту од заразних капљица, док напредни модел маске Н99 могу пружити бољу заштиту, мада су се појединци жалили да се са њима теже дише.
"Н" оцена се односи на проценат шестица пречника најмање 0,3 микрона који је маска дизајнирана да блокира: Н95 маске заустављају 95 одсто, а Н99 маске 99 одсто.
Неке маске имају вентил на предњем делу како би се спречило да се приликом издаха кондензује влага изнутра, што чини маску влажном и подложнијом продирању вируса.
"Хибридне маске"
Хибридне" маске комбиноване са два слоја памука са 600 нити и другим материјалом попут свиле, шифона или фланела - филтрирају више од 80 одсто ситних честица (мање од 300 нанометара) и више од 90 одсто већих честица (веће од 300 нанометара).
Неке студије су откриле да комбинација памука и шифона нуди највише заштите, а следе памук и фланел, памук и свила и четири слоја природне свиле.
Оне су и најпрепоручљивије широј јавности, јер су вишекратне, па су јефтинија и еколошки прихватљивија опција. Наравно морате да их добро оперете и осушите пре нове употребе.
Истраживачи наводе да је и један слој памука бољи него маска од папира.
За разлику од хируршке маске, која је обично наборана и направљена од три слоја тканине, папирне маске су тање, па пружају мању заштиту.
СЗО препоручује да маске од тканине имају три слоја: унутрашњи слој који апсорбује, средњи слој који филтрира и спољни слој направљен од неапсорбујућег материјала попут полиестера.
Истраживање објављено у медицинском дневнику Торакс показује важност ношења маски у блокирању честица које излазе из наших уста и носа. Приликом говора, ношење чак и једнослојне маске значајно смањује количину избачених капљица.
У случају кашљања и кијања, двослојна маска је много ефикаснија од једнослојне.
Што више слојева маска има - то боље.
Дакле, све указује на то да је боље носити маску од било ког материјала него ниједну.
Важно је и како се носе маске
Моћ заштитне маске - укључујући Н95 и хируршке маске - значајно се смањује када постоји простор између маске и коже.
Стручњаци кажу да би требало да је добро причврстите да не пролази ваздух испод ивица маске. Упркос томе, истраживање је сугерисало да неправилно или спорадично ношење маски и даље може да смањи пренос.
Маске, подсећамо треба да покривају и нос и уста. Када их скидате, пазите да спољна страна не дође у додир са устима или носем.
Једнократна заштитна маска може да се носи највише три сата. Након тог времена, она постаје влажна а када је влажна, самим тим је и порозна и неефикасна у заштити.
Подсетимо, епидемиолог др Предраг Кон рекао је раније данас да ће у школама бити обавезно ношење маски, и то не једнослојних платнених - већ трослојних.
- Треба нагласити онај медицински део, а то је обавезно ношење маски. То не треба да буду једнослојне платнене маске, већ трослојне маске. То је врло важно и није свеједно. Уколико се мере буду поштовале онда неће морати да се ради потпуна изолација сваког одељења у које уђе вирус - каже Кон.
Ова последица короне МОЖЕ ДА ТРАЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Хоће ли се излечени од ковида-19 икада опоравити?
МЕТОДА КОЈА ДЕФИНИТИВНО ОТКРИВА ВАШУ АУРУ: Бисерка је снимила своју и схватила да поседује ПОСЕБНЕ МОЋИ (ФОТО)
У ЦРНУ ГОРУ МОЖЕМО И БЕЗ ПЦР ТЕСТА? Одлука би могла бити коначна - наша земља направила НОВИ ПОТЕЗ
МАНАСТИР НА ТРОМЕЂИ КРИЈЕ ВЕЛИКУ ТАЈНУ: Опет се показује колико смо били напреднији од Европе кроз историју
ДЕЛЕГАЦИЈА ВЕЛИКЕ ПЛАНЕ ОДАЛА ПОЧАСТ ЈУНАЦИМА ЦЕРСКЕ БИТКЕ: На Текеришу су оставили ову моћну поруку