Др Срђа Јанковић открива како ће изгледати терапија плазмом у лечењу против короне: Примена ове методе почеће за десетак дана
Јанковић додаје да ће прве количине плазме бити спремне за терапијску примену за десетак дана.
Имунолог Универзитетске дечје клинике "Тиршова" у Београду др Срђа Јанковић објаснио је како ће изгледати терапија плазмом у лечењу корона вируса у Србији.
Он објашњава да се користи плазма из крви људи који су преболели корона вирус и да она служи као допунска терапија како би се помогло организму оболелог да се избори са вирусом.
Премијерка Србије најавила је да ће се за десетак дана почети са применом плазма терапије за оболеле од корона вируса. Она подразумева узимање антитела из крви људи који су се излечили и њихово давање оболелима од овог вируса путем трансфузије.
У СУБОТИЦИ ЈОШ 30 ПОЗИТИВНИХ НА КОРОНА ВИРУС: Инфекција ушла у редове војске и полиције
ТУГА БОЖИЈА! Девојка из Сврљига ОСТАЛА СИРОЧЕ због короне, у једном дану јој умрли и МАЈКА И БАКА
КАДА СЕ УВОДИ ПОТПУНА ЗАБРАНА КРЕТАЊА? Став стручњака је ПОТПУНО ЈАСАН, наредни дани су КРИТИЧНИ
-Терапија плазмом подразумева да ћемо покушати да искористимо чињеницу да особе које су преболеле болест коју изазива Ковид 19 имају антитела у својој крви, односно у крвној плазми, која могу тај вирус да блокирају и да помогну да се организам са њим избор - објашњава Јанковић.
Он истиче да ће се плазма давати као допунска у ситуацијама када постоје индикације за њу, које ће, како каже, бити прецизиране и да ће то бити у моменту када она може највише да помогне. То је допуна стандардног лечења која може бити од користи одређеним пацијентима, а колико ће бити корисна, биће сагледано како време буде одмицало.
- Да би се узела антитела, односно користила у плазма терапији рековалесцентне особе, односно особе која је преболела корона вирус, потребно је да прође довољно времена да се антитела направе и да особа остане без вируса. Иако наравно очекујемо да су сви заражени већ почели да стичу имунитет, не желимо да буде вируса у терапијском препарату, то не сме да се деси. Тако да особа која је оздравила и од које се узимају антитела, мора да буде два пута негативна на корона вирус - наглашава имунолог.
Јанковић додаје да ће прве количине плазме бити спремне за терапијску примену за десетак дана и да како све више људи буде преболело КОВИД 19, тако ће и број потенцијалних давалаца бити већи.
- Наравно, треба да нагласим да ће бити речи о добровољном давању, односно дару тих антитела, као и код добровољног давања крви. Дакле, етичке норме морају да буду задовољене у сваком погледу, као и свуда у трансфузиологији и медицини. Број потенцијалних давалаца очекујемо да расте са бројем особа које су оздравиле, тако да се надамо да ће у будућности бити могуће применити ову терапију код одређеног броја пацијената, али наравно, строго по избору тамо где она може највише да помогне - објашњава имунолог.
Логистика и техничка питања ће, како додаје Јанковић, бити прецизирана пред почетак спровођења ове терапије, али само тамо где постоје одговарајући капацитети, тако да то може да се уради ефикасно, делотворно и безбедно.
Др Срђан констатује да је ова врста терапије једна од старих метода у лечењу заразних болести и да свуда у свету лекари почињу са њеном применом:
- Искуства код других болести говоре да је ова терапија доста безбедна. Наравно, у медицини ништа није апсолутно лишено нежељених ефеката, али су они по правилу благи и уопште не могу да се пореде са опасношћу саме болести од које пацијенте лечимо, тако да сматрамо да је однос добробити и ризика екстремно повољан у том смислу. Наравно, пошто је ипак реч о новом виду лечења, сваки нежељени догађаји биће помно бележени и анализирани - рекао је он.
Лечење плазмом се, према његовим речима, показало доста ефикасним код ранијих заразних болести, али понавља да оно представља допуну другим видовима лечења или се примењује у специфичним ситуацијама када организам оболелог нема довољно сопствених антитела, па антитела узета од даваоца могу да надоместе и помогну да организам преброди инфекцију.
"Наредне недеље ПОСЕБНО ОПАСНЕ за жене" Драматичан пораст ПОРОДИЧНОГ НАСИЉА током кризе
КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА ЗА КОРОНА ВИРУС: У Србији заражено 2.447 особа, 108 на респиратору
СИТУАЦИЈА ПОД КОНТРОЛОМ НАКОН ИНЦИДЕНТА: Јаке снаге ВОЈСКЕ И ПОЛИЦИЈЕ мотре на мигранте у Обреновцу
"ВИШЕ НЕМА ИГРЕ, ДОСЕГЛИ СМО МАКСИМУМ": Кон открива колико ће трајати НАЈЈАЧИ УДАР КОРОНЕ
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: У Србији укупно оболело 2447 људи од корона вируса