ДЕЛТА СОЈ РАЗАРА ТЕЛО: У ковид болници у Батајници све чешће ампутације, млади остају без руку и ногу
Тромбозе нису најгори проблем
Иако се испрва мислило да коронавирус највише утиче на стање плућа пацијената, код којих изазива тешке и обостране упале, директорка ковид болнице у Батајници др Татјана Аџић Вукичевић за Објектив наводи да је делта сој са собом донео и друге компликације које болесницима остављају тешке последице, као што је ампутација.
АНТИВАКСЕРИ ОПКОЛИЛИ ЗГРАДУ ДОКТОРА КОНА: Узвикују срамне увреде - полиција чува улаз (ВИДЕО)
ПОЧЕЛО КАЖЊАВАЊЕ! Уколико вечерас након 22х немате ковид пропусницу, чека вас драконска КАЗНА
ТРАЖИЛИ СМО ДА СЕ СВЕ ЗАТВОРИ НА 17 ДАНА! Др Тиодоровић открио шта се дешавало на последњој седници Кризног штаба
- Око пет-шест случајева ампутације је било у овој болници. Било је ампутација и руку и ногу и прстију. Последња операција урађена је код четрдесетпетогодишњег пацијента из Ваљева, коме, нажалост, нисмо успели да спасемо руке. Млад човек, отац четворо деце, преводилац кинеског и енглеског језика, нажалост, остао је без обе руке. Само на тај начин успели смо да му сачувамо живот - истиче она.
Др Аџић Вукичевић објашњава да поред тога што изазива мултисистемски запаљенски процес у целом организму, ковид-19 је и тромбогени вирус који подстиче тромбозе, односно формирање крвног угрушка (тромба) унутар крвних судова. Те тромбозе управо доводе до ампутација.
Директорка ковид болнице истиче да су тромбозе до сада биле виђене у склопу инфаркта и емболије плућа, односно зачепљења крвним угрушком, али да се сада дешавају у великим магистралним крвним судовима ногу и руку.
- У нашој болници лежи млад човек који је почео добро да се опоравља. Међутим, кад сам била у визити, видим да су му руке и ноге беле као зид. Пипнем их, хладне као лед. Кад смо урадили доплер, угледали смо тромб. У једном дану урадили смо две операције евакуације тромба. Да то нисмо урадили, морала би да се изврши ампутација - каже др Аџић Вукичевић.
Симптоми тромбозе су хладна рука, хладна нога и гангрена, а директорка болнице каже да онда изумрло ткиво мора да се оперативно одстрани, што углавном резултира ампутацијама.
Према речима др Аџић Вукичевић, дешавало се да тромб настане и у срцу зараженог пацијента који потом изазове срчани удар, а најчешће се заврши смрћу.
- Такви пацијенти углавном умиру, једноставно им нема спаса. Зато у нашој болници ради ангиосала. Коронавирус није још увек довољно објашњен појам, али је евидентно да захтева праћење постковид пацијената минимум шест месеци. Никад се не зна да ли ће се нешто активирати у организму након прележаног вируса - објашњава директорка болнице додајући да сви пацијенти када дођу у такву фазу болести, добијају антикоагулантну терапију (против згрушавања).
- Пацијенти су покривени терапијом. Управо то је опасно, што они и под терапијом добијају овакве тромбозе - објашњава др Аџић Вукичевић. На питање зашто једни пацијенти који су позитивни на ковид-19 имају блаже симптоме, док се други боре за живот тако што им ампутирају делове тела, докторка истиче да то још увек нико не зна.
- Тај који то открије добиће Нобелову награду. Има, рецимо, подударања са крвним групама, као и са генетиком. Имали смо једнојајчане близанце који су имали исту клиничку слику и преминули су, па смо имали читаву породицу од пет чланова и сви су умрли од последица коронавируса. Иако је прошло годину и по дана, још увек недовољно знамо о њему, осим да је смртоносан - закључује директорка ковид болнице у Батајници.