Ево када је раскид радног односа услов за пензију
Закон јасно прописује који су услови за остваривање права на пензију, године живота и стажа за старосну, здравствено стање и године стажа за инвалидску, односно године живота и трајање брачне заједнице за породичну пензију.
Осим тога, закон уређује различите основе осигурања, различите делатности, различите врсте пензија, па је и нормално да постоје бројне специфичности које могу да утичу на обавезе будућих пензионера у погледу престанка обавезног пензијског и инвалидског осигурања.
Сви осигураници који подносе захтев за старосну и превремену старосну пензију, поред испуњења услова, морају да прекину своје запослење, односно самосталну делатност, да би остварили право на старосну или превремену старосну пензију. Ипак, Закон о пензијском и инвалидском осигурању предвиђа неколико изузетака за поједине категорије осигураника којима је стицање права на пензију једноставније и могу да га остваре и без претходног престанка осигурања. Овакав критеријум одређен је за предузетнике, особе која обављају привремене и повремене послове самостално или преко омладинских задруга, лица која обављају послове по основу уговора о делу или ауторских и других уговора, или која раде за стране послодавце који немају представништво у Републици Србији код којих за извршен посао остварују накнаду. Такође, право на старосну или превремену старосну пензију без престанка осигурања могу да остваре и изабрана, именована или постављена лица, као и лица која су хранитељи. Може се приметити да је законодавац, при доношењу овакве одредбе, имао у виду специфичности појединих занимања и чињеницу да би обавеза да се обављање делатности у потпуности прекине довела у питање сам посао који се обавља, а у неким случајевима и кориснике (посебно у случају хранитеља). Осигураници који су запослени у сопственом предузећу могу право на пензију да остваре тако што ће прекинути радни однос, уз задржавање оснивачког улога и права по том основу у предузећу.
За инвалидску пензију, основни услов за стицање права је утврђивање потпуног губитка радне способности, што подразумева да је за осигуранике који остварују право на ову врсту пензије престанак осигурања обавезан. Дакле, ни један од изузетака наведених за случај стицања права на старосну пензију не важи код инвалидске пензије. Изузетак су једино оснивачи предузећа који у њима не раде, који могу да задрже оснивачки улог у предузећу, јер је изменама Закона о пензијском и инвалидском осигурању 2018. године ова категорија лица престала да буде обавезно осигурана.
Право на породичну пензију је, у смислу теме коју обрађујемо, најспецифичније. Наиме, за разлику од старосне и инвалидске пензије, остваривање права на породичну пензију није уопште условљено престанком осигурања, али је тиме условљено коришћење тог права. То значи да чланови породице умрлог осигураника који испуњавају опште услове за стицање права могу то право да остваре и у периоду запослења или обављања самосталне делатности. Ипак, таквим лицима се породична пензија неће исплаћивати до престанка осигурања, осим у ситуацијама које су законом дозвољене.
Важно је рећи да је за остваривање, односно коришћење свих врста права неопходно да осигуранику престане осигурање у иностранству, према прописима државе у којој је лице радило и за тај рад остварило зараду, односно накнаду.