ГОДИНА ПРОЂЕ, АЛИ КОРОНА НИЈЕ ЈОШ УВЕК! Буран јануар пред нама: Др Петровић изјаснио се којој вакцини највише верује
Епидемиолог сматра да ће се осетити последице јануарског славља, али да ће вакцинација зауставити нови талас
Ни јануар неће бити миран. Епидемиолози упозоравају на погоршање ситуације са коронавирусом због новогодишњих и божићних празника, а последице већег окупљања и циркулације људи, можемо очекивати већ половином јануара.
КАРПОВ И КАСПАРОВ ВУКЛИ ПОТЕЗЕ У РАТУ У БИВШОЈ ЈУГОСЛАВИЈИ: Да ли сте знали за највеће српско-хрватске ИГРЕ велемајстора? (ВИДЕО)
ГОРАНОВ АУТОМОБИЛ СТЕ СИГУРНО ВИДЕЛИ У БЕОГРАДУ! Он је "Деда Мраз" и својом појавом ОДУШЕВЉАВА (ФОТО/ВИДЕО)
ПТИЦА, КЊИГА, ЦВЕЋЕ… Шта заправо значи сваки украс на славском колачу?
Хладно време и сезона прослава успоравају пад епидемиолошке криве, а епидемиолози сматрају да ће управо убрзана вакцинација помоћи у борби са ковидом.
- Иде период прослава, Нова година, Божић, славе, сви они који сада седе кући, изаћи ће за Српску нову годину, тако да ће спорије падати број заражених, овако ће бити до краја месеца. Не можемо завршетак епидемије везивати за пролеће, пролеће је период од три месеца, мислим да ће ситуација постепено бити боља од фебруара - рекао је епидемиолог Радмило Петровић.
Он додаје да ће убрзана вакцинација становништва и најављен долазак веће количине у јануару спречити нови талас епидемије.
- Саветујем свима да приме вакцине које су тренутно у понуди. Све те вакцине су прошле контролу, вакцине су безбедне и сигурне. Ја највише верујем у "мртву вакцину", сада је праве у Кини. Али за ту вакцину треба више времена, она се неће правити у великим количинима и биће скупља. Верујем и у Спутњик В, руске вакцине су добре, Руси су се добро показали током епидемије еболе и САРС-а - рекао је епидемиолог и додао да сматра да и они који су прележали корону, треба да се вакцинишу, јер је индивидуално колико дуго организам чува антитела.
Он још једном апелује на грађане да од свих мера, правилно ношење маски 90% чува од заразе коронавирусом, остале мере су 10%, али и да је веома важно за целокупну слику направити разлику између зараженог и оболелог од коронавируса.
- Заражена особа је дошла у контакт са вирусом и тај вирус се шири у организму, а код оболеле особе вирус је ушао у организам, размножава се, напада ткива, плућа, улази у крвоток, напада срце и остале органе. Када то имамо у виду, оболелих од коронавируса има око 1/5 од укупног броја заражених - навео је епидемиолог Радмило Петровић.
И вирусолог Ана Глигић сматра да је мртва вакцина добра у борби против ковида.
- Увек сам за класичне вакцине, за њих је потребно више времена и боље контроле да би се оне произвеле. Мртве вакцине дају краткотрајан имунитет, живе вакцине се праве од агенаса који нападају организам и имају задатак да појачају имуни одговор. Потребна су велика испитивања на животињама и људима да би се кренуло у примену. Видим да Руси и у Кини раде на томе. Свакако мислим да је потребно да што пре кренемо са масовном вакцинацијом са вакцинама које имамо, да би се коронавирус ставио под контролу - навела је Глигић.
Шта су мртве вакцине?
Мртве вакцине - применом физичких и хемијских агенаса настају вакцине са инактивисаним (мртвим) узрочником болести. Због слабијег имуног одговора који изазивају, потребно је дати две или више доза ових вакцина. С обзиром да се током времена снижава ниво заштитних антитела, потребно је дати дозе појачавања (боостер) дозе. И овде постоје 3 групе вакцина, против различитих микроорганизама и то: вирусне (вакцина против дечје парализе (ИПВ, Салкова вакцина), вакцина против грипа (постоје живе и мртве вакцине против грипа), вакцине против беснила, крпељског менингоенцефалитиса, вирусног хепатитиса А), бактеријске (вакцине против великог кашља, трбушног тифуса и паратифуса, колере), рикецијске (вакцине против пегавог тифуса, Q-groznice). За мртве углавном не постоје контраиндикације за пирмену.
За разлику од мртвих живе вакцине садрже живе али ослабљене узрочнике болести, који не изазивају болест, али подстичу стварање имунитета и то израженијег него код тзв. мртвих вакцина. Користе се и даље у великој мери, а према врсти узрочника могу бити: бактеријске (БЦГ вакцина против туберкулозе), вирусне (вакцине против малих богиња, заушака, рубеоле (MMR), овчијих богиња, грипа, жуте грознице, орална Полио вакцина - ОПВ, Сејбинова), рикецијске (вакцина против пегавог тифуса). За све живе вакцине контраиндикације су стање ослабљеног имунитета урођене или након тежих болести и друго стање (гравидитет).