ГРАЂАНИ ПАЗИТЕ СЕ - ПОЈЕДИНЦИ СЕ ВОЗЕ ГРАДСКИМ ПРЕВОЗОМ ИАКО ИМАЈУ КОРОНУ: Овакво понашање екстремно опасно
Људи негирају да су опасни
Поједини суграђани се свесно, иако знају да су заражени корона вирусом, возе у градском превозу и на тај начин излажу ризику и остале путнике. Они погрешно верују да њихово стање није озбиљно, да не представљају ризик по друге ако се возе кратко, а често за себе проналазе оправдање и у томе да немају друго решење.
СРПСКИ ЛЕКАРИ РАЗБИЈАЈУ ЗАБЛУДЕ О ВАКЦИНАМА И ВИРУСУ: Ово су највеће лажи о цепивима у које не треба веровати
"НА ВРХУНЦУ СМО ЧЕТРВРТОГ ТАЛАСА" Огласили се епидемиолози, ситуација је КРИТИЧНА - две мере постају све извесније
Србија спремна за "ЦРВЕНУ ЗОНУ" Све већи број пацијената у болницама - медицинари на измаку снаге, а нисмо још ни почели
Међутим, овакво понашање је јако опасно на шта је указала и др Ивана Стефановић из Хитне помоћи, која је истакла да нема оправадања за угрожавање других.
- Није добра ситуација са коронавирусом. Бројке скачу, али још више забрињава то што смо јуче у јавном превозу на углу Крушевачке и Устаничке улице у Београду добили позив на јавном месту да је позлило некоме у превозу. Испоставило се да жена зна да је ковид позитивна - навела је др Стефановић.
Жена је, према њеним речима, већ три дана имала симптоме и потврђен ковид и кренула је превозом у Инфективну клинику.
- Немојте то радити, заразићете све који се налазе у јавном превозу. Такве случајеве превози Хитна помоћ - нагласила је докторка и истакла да је ово понашање опасно по све друге без обзира који је разлог за то.
- Не знате да ли се у аутобусу налази неки други пацијент који има неку другу болест, па не може да прими вакцину. Морамо се одговорно понашати чак и када нам није добро. За такве пацијенте задужена је Хитна помоћ - истакла је др Стефановић.
Ово сигурно није јединствени случај, каже вирусолог проф. др Тања Јовановић, која је и сама чула жену како у телефоснком разговору прича да је позитивна, а да притом чак није ни носила маску.
- Да ли ће се и колики број људи заразити зависи од тога коју количину вируса излучује заражени и колики је број путника у превозу. Уколико је већа гужва, мања је дистанца, на којој сви ми инсистирамо. Значи врло је велики ризик да позитивне особе заразе оне који се налазе у окружењу - истиче она.
Иначе, грађани оболели од ковида, који нису имали јаке симптоме до ковид амбуланти су најчешће долазили пешке, својим аутомобилом или их је возио неко од комшија и рођака. Било је и оних који су признали да су се болесни клацкали у пуном превозу, а као разлог су наводили то што им амбуланте нису близу, да немају кола, као ни паре за такси, који је, сасвим сигурно, безбеднији вид превоза по друге.
- Особе које имају клиничке симптоме респираторне инфекције, и које су у тешком стању, сигурно не треба да се возе градским превозом већ треба да се обрате хитној помоћи. Остали би у сваком случају требало да се потруде да нађу неки други начин превоза, мимо јавног. Када је човек у тешком стању онда губи рационални начин размишљања, али овде се ипак ради о инфективној болести која се лако преноси и у том смислу треба да будемо обазриви. Ако они који су инфицирани нису опрезни, сви око њих морају бити, зато се и инсистира на маскама и другим превентивним мерама - каже др Јовановић.
Људи негирају да су опасни
Психијатар др Ивица Младеновић каже да особе које знају да су болесне, а возе се у градском превозу, заправо у највећем броју случајева негирају постојање реалне опасности:
- Они мисле: "није ово тако озбиљно", "водићу рачуна да не заразим друге" и слично. Мало ко жели неког намерно да зарази, то је већ психоза. Код већине је кључан тај механизам негације, као и механизми минимизирања и рационализације. Колико ће се неко понашати одговорно зависи од едукативног и интелектуалног нивоа, као и система вредности, али психолошка подлога су управо ова три механизма. Ови механизми, иначе, нас штите од других опасности, али нам се понекад обију о главу када, као што је сада случај, доводимо у опасност друге људе.
- 80 одсто и више су шансе да ће заражена особа на незаражену пренети вирус ако ниједна не носи маску
- 5 осто су шансе да ће заражена особа која носи маску инфицирати незаражену
- 1 одсто су шансе да се незаражена особа зарази ако обоје носе маску